CHP Koç'a kızgın: İnanmıyordun da neden savundun?

CHP Koç'a kızgın: İnanmıyordun da neden savundun?.16944
  • Giriş : 12.12.2007 / 09:10:00
  • Güncelleme : 12.12.2007 / 10:01:48

Koç'un Köşk seçimlerini kilitleyen '367 şartı'nı inandırıcı bulmadığına ilişkin açıklaması kızdırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Parti yöneticileri, inanmadığı hususları savunan Koç'un siyasetçiliğinin sorgulanması gerektiği görüşünde. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, 367 konusunun 'inanç' değil hukuki bir olay olduğunu belirtti ve bu görüşü Koç'la birlikte savunduklarını hatırlattı.

Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, "O gün öyle, bugün böyle olmaz. Siyasetçi inanmadığı şeyleri savunmamalıdır." dedi. Partinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi Sinan Yerlikaya, "Haluk Bey, popülist bir yaklaşım içinde. Grup başkan vekilimizin bizim doğrumuzu inandırıcı bulmaması yanlış bir şey." ifadesini kullandı.

Parti içinde liderlik mücadelesi başlatan Koç, Zaman'a "Ben hukukçu değilim; ama uygulamanın içinden gelen bir kişiyim. 367'yi bireysel olarak pek inandırıcı görmedim. Aklım yatmasa da, bu bir parti politikası olarak uygulandı." açıklamasını yapmıştı. Dün CHP'nin gündemi bu sözler oldu. Koç'un CHP kurultayında rakip olduğu Deniz Baykal'ın kurmayları, eski grup başkan vekiline sert tepki gösterdi.CHP Genel BaşkanYardımcısı Mustafa Özyürek

367'yi Koç'la birlikte savunduk. Anayasa Mahkemesi'ne başvuru dilekçesinde onun da imzası var.

Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen

'O gün öyleydi bugün böyle' olmaz. Bir siyasetçi, inanmadığı şeyleri nasıl savunur anlamıyorum.

Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Yerlikaya

Böyle bir düşüncesi varsa, o gün ifade etmeliydi. Haluk Bey adına üzülüyorum. Popülizm peşinde.


Mustafa Özyürek, '367 şartı'nı Haluk Koç'la birlikte savunduklarını ve Anayasa Mahkemesi'nin de kendilerini haklı çıkardığını belirterek, "367 meselesi, bir inanç meselesi değil, bir hukuk meselesidir. Biz, Anayasa'nın öyle yorumlanması gerektiğini düşünüyorduk. Hukukçuların büyük bölümü de öyle düşünüyordu. Anayasa Mahkemesi bu görüşümüze hak verdi." dedi.


AK Parti iktidarının, bu konuda tereddüdü olduğu için Anayasa değişiklik paketine 'her koşulda oturum için 184 şartı aranır' içerikli bir hüküm koyduğunu kaydeden Özyürek, "Böyle hukuki konuları 'daha önce katılıyordum, şimdi katılmıyorum' gibi ifadelerle tartışmanın anlamı yoktur. Sayın Koç, o gün kendisi de bu görüşü savunuyordu. Mahkemeye başvuru dilekçesinde onun da imzası var." diye konuştu.

Mehmet Sevigen, insanların inanmadığı şeyleri savunmamaları gerektiğini belirtti; özellikle de siyasetçilerin bu duruma düşmesinin çok yanlış olduğuna işaret etti. Sevigen, "O gün öyleydi de bugün böyle, diye bir şey olmaz. Madem inanmıyordu, niye savundu?" ifadelerini kullandı.

Sinan Yerlikaya, "Haluk Bey adına üzülüyorum." derken, Koç'un popülizm peşinde olduğunu ileri sürdü. Eski grup başkan vekilinin böyle bir düşüncesi varsa, bunu o gün ifade etmesi gerektiğini vurgulayan Yerlikaya, şöyle devam etti: "Grup başkan vekilinin bizim bu doğrumuzu inandırıcı bulmaması benimsenmeyecek bir olay, yanlış bir şey. Bazı arkadaşlarımız o zaman tereddütlerini söylemişti, o da söyleyebilirdi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious