CHP kongresinde 'Faşist Baykal' kavgası

CHP kongresinde 'Faşist Baykal' kavgası.12256
  • Giriş : 27.01.2008 / 17:49:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya İl Başkanlığı kongresinde, partililer arasında kavga çıktı. İki adayın başkanlık için yarıştığı kongrede, açık imza usulüyle oylama yapılınca ortalık karıştı. Parti Genel Başkanı Baykal'ın protesto edildiği kongrede '

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konyaaltı Sporlan tesislerinde yapılan CHP Antalya İl Başkanlığı kongresi sakin başladı. Divan başkanlığını yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Kemal Anadol gündemi okudu. Başkanlık için adını duyuran 3 aday adayından Yakup Ocak, konuşma yaparken adaylıktan çekildiğini açıkladı ve salonu terk etti.

Ardından, parti içinde muhalefetiyle tanınan aday adayı Durmuş Atıcı ve İl Başkanı Ömer Melli konuşma yaptı. Konuşmalarda sonra Divan Başkanı Kemal Anadol, partinin tüzüğü gereği adayların açık imza usulüyle seçileceğini duyurdu. Bu uygulamada, çoğunluğun yüzde 20 desteğini alamayan aday olamıyor. Kürsünün iki tarafında masa kuruldu. Kendi adayını destekleyenler masalarda kuyruğa geçip imza attı. İmza sayıları açıklanınca aday adayı Durmuş Atıcı, yüzde 20'lik imza barajının altında kaldı.

Konuşma yapması için kürsüye çağrılan Atıcı, parti içi demokrasi için aday adayı olduğunu ancak başaramadığını söyledi. Parti içinde demokrasinin işlemediğini belirten bir konuşma yapan Atıcı, siyasete ilk girdiğinde demokrasi için çabalayan Baykal'ı özlediğini ifade edip kürsüden indi. Salonu terk ederken ayakta alkışlanan Atıcı'nın destekleyenleri parti lideri Baykal'ın demokrasiyi hiçe saydığını belirterek yuhaladılar. 'Faşist Baykal' sloganlarından sonra salonun yarısı boşaldı.

Baykal'ın, partiyi bitme noktasına getirdiğini belirten CHP'li Zabit Başaklı isimli vatandaş, "Demokrasiden bahseden Baykal partiyi bitirdi. Açıktan imzayla seçim, insanların kime oy verdiğini belirlemek için yapılıyor. İstedikleri adama oy vermeyenleri eziyorlar" diye tepki gösterdi. Bağrışmalar sırasında sık sık araya giren Kemal Anadol, seçimin devam ettiğini söyledi.

Öte yandan, ana muhalefet lideri Baykal'ın memleketi Antalya'da oturan kızı Aslı Baykal da mevcut il başkanı Ömer Melli'nin masasına geçerek imza attı. Ömer Melli, diğer adayın elendiği için yeniden il başkanı oldu.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious