CHP Kurultayı'ndan ayrıntılar

CHP Kurultayı'ndan ayrıntılar.9611
  • Giriş : 26.04.2008 / 12:49:00
  • Güncelleme : 26.04.2008 / 18:48:04

32'inci kurultayını gerçekleştiren CHP güne kavga ile başladı. Kurultayda konuşan Baykal hükümete yüklenerek 'Türkiye'nin İslam'ı en iyi yaşayan ülke olacak' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP’nin kapandıktan sonra yeniden açıldığı 1992 tarihindeki kurultayında Genel Başkan seçilen ve bugüne kadar beşi 'olağan', dördü 'olağanüstü' olmak üzere yapılan dokuz kurultayda da koltuğu bırakmayan Deniz Baykal, bugün 10'uncu sınavına çıkıyor.

CHP'nin iki gün sürecek 32'nci Olağan Kurultayı çalışmalarına başladı. Kurultayın yapıldığı Atatürk Kapalı Spor salonuna sabahın erken saatlerinden itibaren partililer ve delegeler gelmeye başladı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı salon çevresinde partililer ve delegeler tek tek arama noktalarından geçerek içeri alınıyorlar.

KARŞILIKLI SLOGANLAR

Coşkulu başladığı görünen kurultay salonunda genel başkan adaylarından Deniz Baykal ve Haluk Koç'u destekleyen partililer ve delegeler karşılıklı slogan atıyorlar. Kurultayın yapıldığı salonda Atatürk ve Baykal'in büyük boy posterleri yer alıyor. "Cumhuriyeti kuranlar elbette cumhuriyete sahip çıkacaklar" "Sadaka devleti değil sosyal devlet" yazılı pankartlar dikkati çekti. Ayrıca İsmet İnönü'nün "Bir ülkede namuslular namussuzlar kadar cesur olmak zorundadır" sözü de pankart olarak kurultay salonuna asıldı. Başkanlık Divanı'nın seçimiyle çalışmalarına resmen başlayacak Kurultaya bin 231 delege katılıyor. Baykal'ın açılış konuşmasının ardından çalışma raporları görüşülecek ve delegasyonun onayına sunulacak. Kurultayın bugünkü bölümünde genel başkanlık seçimi yapılacak. Kurultayın yarınki bölümünde de Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu seçimleri gerçekleştirilecek. Delegeler, PM'nin 80 asil ve 20 yedek üyesi ile, YDK'nın 15 asil ve 8 yedek üyesinin seçimini gerçekleştirecek. Seçimlerin ardından kurultay çalışmalarını tamamlayacak.

ÜÇ İLDE DAHA DESTEK ÇEKTİ

Genel Başkan Baykal’ın yeniden seçilmesi halinde ikinci gün gerçekleştirilecek parti meclisi seçimlerinde büyük çapta yeniliğe gideceği belirtiliyor. Daha önce 78 il başkanının Baykal’a destek verdiği açıklamasına rağmen dün CHP Düzce, Manisa ve Edirne il başkanları Baykal’a destek ifade eden bildiriye imza atmadıklarını açıkladı.

HALUK KOÇ GELDİ

Haluk Koç, saat 10.15'te salona girerek tur attı. Bazı partililer, “Başbakan Haluk” sloganları atarken, Koç, milletvekilleri için salon zemininde ayrılan bölümde değil, delegelere ayrılan tribünde oturmayı tercih etti.

BAYKAL'A İLGİ VE TEPKİ

Baykal şu anda salona giriyor... Delegelerin yoğun ilgisi altında kurultay salonuna giren Baykal partilileri selamlarken, Haluk Koç'u destekleyenlerin önünden geçerken Baykal'a ilgi gösterilmemesi dikkatlerden kaçtı. CHP'nin bu kurultayındaki heyacan ve coşkunun önceki kurultaylara göre daha düşük olduğu gözlemlendi...

İNADINA BAYKAL İNADINA SOL!

Baykal'ı destekleyen delegeler, "İnadına Baykal, İnadına sol" sloganları atarak hükümete ve muhaliflere aynı anda göndermede bulunuyorlar... Selamlama turundan sonra kürüsye gelen Baykal, kurultayı resmen başlattığını açıklarken Kurlatay Başkanlığı'na delegelerin teklif ile İsmet Atalay seçildi.

Baykal kürsüye çıktıktan sonra, delegeler "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganları atttı...

CHP Genel Başkanı ve başkan adayı Deniz Baykal birazdan delegelere hitaben konuşacak...

Baykal konuşmasında "Bu kurulatyı bir bürokratik formalite olarak değerlendirebilirler. Ben bu konunun biraz daha açılmasını istiyorum. Siz kimsiniz değerli arkadaşlarım? Ne yapmak için buradasınız? Kısaca söylüleyim; Siz Türkiye'ye sahip çıkmak için buradasınız. Siz Türkiye'nin sahip çıkıldığını göstermek için buradasınız ve ülkenin nasıl korunacağını daha iyi biliyorsunuz. Siz Türkiye'nin nasıl kurulduğunu yaşamış insanlarısınız. Siz kendi eserinize sahip çıkmak için buradasınız." dedi.

İşte Baykal'ın konuşmasından satır başları:

Türkiye nasıl kuruldu, kimler mücadele verdi, kimler kurulmasını istedi, kimler istemedi. Siz bunları iyi bilirsiniz. Hangi valiler, hangi şeyhülislamlar, hangi işgal komutanları Türkiye'nin kurulmasını engelledi siz daha iyi biliyorsunuz. O yüzden buraya toplanmak öyle sıradan bir parti kongresi değildir. Burada siz görev yapıyorsunuz. Göreviniz Türkiye'ye sahip çıkmaktır...

SİYASET KRİZE GİRMİŞTİR

Türkiye bir yol ayrımına gelmiştir. Önümüzdeki sürteçte neler olacağı bizim atacağımız adımlara bağlıdır. Türkiye siyaseti bir krizin içine girmiştir. İktidardaki parti Anayasa Mahkemesi'nin alacağı kararı bekler noktadadır. Bu bir kriz halidir.

Yabancı çevreler, "Türkiye laikmi kalacak ılımlı İslam'ı mı kabul edecek?" düşüncesi içindeler...

ÖNCELİKLİ HEDEF...

Türkiye'nin siyasetinin bu yol ayrımından çekilip çıkarılması lazımdır. Öncelikli hedefimiz budur. Türkiye yola doğru bir siyaset analayışı ile çıkmıştır. Türkiye, şimdi yeni ve sorunlu bir siyaset zemine sürükleniyor, sürüklenmek isteniyor. Türkiye yeniden, hem demokrasiyi hem laikliği koruyarak, hem de dinin inançlarını segileyen bir yola girmelidir. Türkiye İslamiyet'in en güzel şekilde yaşandığı ülke olacak. Camiler özgür olacak, ezanlar özgür olacak. Herkes özgürce Hacca gdecek. İnançlar özgürce yaşanacak... Türkiye laikliğin en güzel şekilde yaşandığı ülke olacak. Devlet laik kalacak. Türkiye bu konuyu laiklikten vazgeçerek çözemez.

Laiklik ile ilgili Türkiye'de bir sıkıntı yaşandığı açıktır.

Türkiye ekonomik büyümesini sağlayamıyor. 2002'de iktidara geldiler. Hazır bir program üzeirden devam ettiler. Sonra 2006'ya kadar devam etti. Büyüme her sefrinde düştü. Siz AKP yönetici olup da ekomonik sıkıntı çeken birini biliyor musunuz. Çocuğu sıkıntıda olan biliyor musunuz. Ya da yakını. Allah daha çok versin maşallah hepisinin durumu çok iyi. Fakat biraz da bu insanlara yönelinç Bu insanların da karnı aç. 70 milyon insanız...

Başbakan gittiği yerlerde "CHP döneminde taş taş üstüne konmadı" diyor. Vallahi iftira büyük günahtır. CHP döneminde yapılan PTT'yi satıp caka satıyorsun, sonra da taş üstünde taş yok diyeceksiniz...

Türkiye'nin borcu yükseldi ama Türkiye 50 milyar doların üzerinde faiz ödedi. 1,5 milyar dolardı cari açık AKP iktidara geldiğinde. Şimdi 40 milyar dolar... Bu politikanın artık ciddi bir şekilde tartışılması lazım. Türkiye'yi bu şekilde güçlendirmek mümkün olmaz...

Şimdi borç ödeme politikası uyguluyoruz.Ödeniyor mu borçlar? Hayır daha da katlanıyor! Enflasyonu indirmeyi hedefliyorsun, enflasyonu indiremiyorsun. İşsizlik ve yoksulluk artıyor.Dünyanın en yüksek reel faizini Türkiye ödüyor...

Alternatifsiz değiliz demokraside her türlü alternatif var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious