CHP kurultayının ardından kazananlar-kaybedenler

CHP kurultayının ardından kazananlar-kaybedenler.11418
  • Giriş : 30.04.2008 / 00:51:00
  • Güncelleme : 29.04.2008 / 23:50:27

CHP Kurultayının ardından kimi isimlerin yıldızı parladı kimi isimler parti içinde güç kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İlhan Kesici Parti Meclisi’ne girmezken, Önder Sav ağırlığını bir kez daha kanıtladı

Genel Başkan Deniz Baykal’ın kesin zaferiyle sonuçlanan CHP’nin 32. Olağan Kurultayı sonrası kulislerde ‘sınırlı değişim tamamlandı, delege Baykal’a bir kez daha kredi açtı; ancak yerel seçimde partiyi zafere taşıyamazsa konumu yeniden tartışmaya açılır’ yorumları yapılmaya başlandı. Baykal ise Parti Meclisi’nde kendisine muhalif tüm isimleri tasfiye etti. PM’nin yüzde 50’ye yakın bölümünü yenileyen Baykal, ağırlığı ise milletvekillerine verdi. Kurultayda Umut Oran’ı destekleyen Eşref Erdem ve Haluk Koç’a destek veren hiçbir isme PM’de yer verilmedi. Gözler ilk PM toplantısına ve MYK listesine çevrildi. Deniz Baykal şimdiki üyelerin tümünü korusa bile en az 10 yeni isim MYK’ya girecek.

KAYBEDENLER

EŞREF ERDEM: Baykal’ın en yakınındaki isimken istifa edip ayrıldı. Şimdi sade bir milletvekili oldu. Kurultaya 15 gün kala siyasette deneyimli olmayan Umut Oran’ı aday çıkardı, ancak 15 imza bulabildi. “Eşref Abi olarak kalsa ağırlığı sürerdi” yorumları yapılıyor.

MAHMUT YILDIZ: Partinin üçüncü adamıydı. Trilyonluk parti kasasını yönetiyordu. Önce milletvekilliğinden, şimdi de yönetim koltuğundan oldu. Sav’ın ismini çizmek isterken, bireysel başvuruda kendisi ancak 115 oy alabildi.

HALUK KOÇ: 6 ay boyunca 66 il, 450 ilçe dolaştı, ancak 168 imza toplayabildi. Yanına küskün vekillerden başka kimseyi çekemedi. Delege hesaplarında beklediği desteğe ulaşamadı Kulislerde, Ali Topuz’a çok fazla güvendiği yorumları yapılıyor.

AYHAN YALÇINKAYA: Yıllarca gençlik kollarını yönetti, PM üyeliği yaptı. 20 yaşında girdiği CHP’de 14 yıl sonra çıktığı yarışta 1 imza bularak hayal kırıklığı yarattı. Tek imzaya itiraz etmesi, kurultay anekdotu olarak hafızalara kazındı.

ŞÜKRÜ ELEKDAĞ: Geçmişte yüksek oylar alan Elekdağ’ın yıldızı AKP’nin kapatılması iddianamesine ilişkin sürpriz çıkışıyla söndü ve liste dışında kaldı.

MEHMET SEVİGEN: Baykal’a en yakın isimlerden. Ancak 68 kişilik listeye 695 oyla son sıradan girebildi. Geçmişte Eşref Erdem’le beraber hareket ederken, Sav’la sık sık karşı karşıya geldi. Çok ‘çizik yemesi’ prestijini sarstı. Sevigen’in moral bozukluğu yaşadığı ve İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin’e sitem ettiği iddia ediliyor.

KAZANANLAR

DENİZ BAYKAL: Hem kendisinin hem genel sekreterinin tüm muhaliflerini temizledi.

ÖNDER SAV: Delege dengelerinin kendisinden sorulduğunu kanıtladı. Etkin siyaseti ile Eşref Erdem’in partideki tüm izlerini sildi. Erdem’e yakın, Sav’a muhalif olan Mahmut Yıldız, Zekeriya Akıncı ve Fuat Çay yönetimden uzaklaştırıldı. Sav’la ‘mesafeli’ bir ilişkisi olan Mehmet Sevigen listeye son sıradan girebildi.

FARUK DEMİR: 25 televizyon kanalı canlı yayın yaparken konser vererek büyük sükse yaptı. DSP milletvekilliğinin ardından CHP PM’sine girerek yeniden aktif siyasete döndü.

HÜSEYİN KARAKOÇ: Partide bütün milletvekillerini ve şöhretli isimleri geride bırakarak bin 20 oy ile PM’ye birinci sıradan girdi.

NESRİN BAYTOK: Baykal’ın eski Özel Kalem Müdiresi, milletvekilliğinin ardından şimdi de PM’de yer buldu.

İSMET ATALAY: Vekil seçilemedi ama son bir ayda şansı döndü. Önce İş Bankası Yönetimi’ne girdi, Divan Başkanlığı yaptı ve son olarak PM’ye geri döndü.

CHP’DE ‘KÜRT SORUNU’ SÖYLEMİ

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve parti yöneticileri uzun bir süredir “Kürt sorunu” yerine “Güneydoğu sorunu” demeyi tercih ederken, Kurultay Bildirgesi’ne ‘Kürt Sorunu’ kavramı girdi. Bildirgede, “Kürt sorunu özünde bir demokrasi ve kalkınma sorunudur. İktidar bu sorun hakkında sadece laf üretmiş, takıyye yapmış, çözümden sürekli kaçınmıştır” denilirken, AKP yönetimine şu çağrı yapıldı:

“Güneydoğu Anadolu’da yaşam normalleşmeli, ekonomi canlanmalı, mağduriyetler giderilmelidir.”

KESİCİ’NİN ÇİZİK KORKUSU

Merkez sağdan gelen ve İstanbul’da liste başı olan İlhan Kesici’nin PM listesinde olmaması sürpriz olarak yorumlandı. Kesici’nin, kendisini Genel Başkan Yardımcılığına getirmeyi düşünen Baykal’a, “Listeye almayın. Parti henüz beni sindiremedi. Çok çizik yiyerek zor duruma düşmeyelim” dediği öne sürüldü.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious