CHP lideri Baykal, 'Başbakan'ın siyasi tarihle ilgisi yok'

CHP lideri Baykal, 'Başbakan'ın siyasi tarihle ilgisi yok' .20514
  • Giriş : 03.09.2007 / 20:38:00
  • Güncelleme : 03.09.2007 / 20:52:07

''Deniz Baykal'ın Maliye Bakanlığı yaptığı 1974 yılında reel faiz yüzde 40 idi'' şeklindeki sözlerini yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Deniz Baykal'ın Maliye Bakanlığı yaptığı 1974 yılında reel faiz yüzde 40 idi'' şeklindeki sözlerini yanıtlarken, Maliye Bakanlığı yaptığı dönemdeki faiz oranının yüzde 9 olduğunu söyledi.

TBMM Genel Kurulunda 60. Hükümetin programıyla ilgili görüşmelerin tamamlanmasının ardından CHP Genel Başkanı Baykal, Başbakan Erdoğan'ın kendisiyle ilgili sözlerine cevap vermek için söz istedi.

''...TAKDİR ETMEYİ MİLLETİMİZE BIRAKIYORUM''

Başbakan Erdoğan'ın büyük bir iddia ile rakamlar verdiğini, hedefler gösterdiğini ve suçlamalar yaptığını ifade eden Baykal, şunları söyledi: ''Durduk yerden, benim 1974 yılında Maliye Bakanı olduğum dönemde Türkiye'deki reel faiz oranlarıyla ilgili iddialı bir rakam telaffuz etti. Açıkça dedi ki 'Deniz Baykal'ın Maliye Bakanlığı zamanında 1974 yılında Türkiye'de reel faizler yüzde 40 idi' Bu değerlendirmenin, Başbakanın yakın siyasi tarihimiz hakkındaki bilgisiyle, ekonomik durumumuzun geçmiş tablosuyla ilgili anlayışıyla, bilgisiyle ne ölçüde uygun olduğunu takdir etmeyi milletimize bırakıyorum. Başbakan diyor ki 'yüzde 40.' Ben şimdi buradan soruyorum: Öyle mi Sayın Başbakan? Açıkça söylüyorum: Benim Maliye Bakanı olduğum dönemde 1974 yılında 'reel faiz yüzde 40' diyor Başbakan. Tasarruf mevduatı faizi yüzde 9, Merkez Bankası reeskont faizi yüzde 9. Durum bundan ibarettir. Sayın Başbakanın takdirine sunuyorum.''

''HABERLERİ AA'DAN ALDIM''

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu da Başbakan Erdoğan'ın kendisiyle ilgili olarak, ''Yalan yanlış gazete kupürleriyle konuşuyor'' dediğini ifade ederek, açıklama için söz istedi. Kılıçdaroğlu, söylediklerinin hiç birinin gazete kupürlerine dayanmadığını ifade ederek, haberleri Anadolu Ajansından aldığını söyledi. Hiç bir haberi doğrulatmadan kullanmadığını kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, ''Sayın Bakanların sözlerini de Anadolu Ajansı bültenlerinden aldım. O haberlere de 'doğru değil' diyorlarsa bilemem. Hiç bir ülkenin başbakanı 'yalan' sözcüğünü bu kadar rahat kullanmamalı. Eğer kullanıyorsa, burada her gün yüz yüze bakamayız'' diye konuştu.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın Başbakan Erdoğan'ın Ilısu Barajı ile ilgili sözlerine cevap verme talebini ise ''şahsa yönelik bir şey olmadığı'' için kabul etmedi. TBMM Başkanı Toptan, görüşmelerin tamamlanmasından sonra, yarın saat 15.00'de toplanmak üzere Genel Kurulu kapattı. Öte yandan Başbakan Erdoğan, Genel Kuruldan sonra bazı bakanlar ve partisinin grup başkanvekilleriyle Meclisteki odasında bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, kısa süren görüşmenin ardından TBMM'den ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious