CHP lideri Baykal: 6 yıllık AK Parti'nin sonu geldi

CHP lideri Baykal: 6 yıllık AK Parti'nin sonu geldi.12855
  • Giriş : 24.06.2008 / 15:02:00
  • Güncelleme : 24.06.2008 / 15:37:31

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında milletvekillerine seslendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal,AK Parti iktidarı döneminde izlenen ekonomi politikaları sonucu, ''Türkiye'nin devleti ve milletiyle borca battığını, faiz bataklığına saplandığını'' söyledi.

Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ''bir dönemin sonuna doğru gelindiğini'' belirterek, bunu AK Parti hakkındaki kapatma davası nedeniyle söylemediğini, izlenen politikaların sonuna gelindiğini bildirdi.

Baykal, gelinen noktada artık bu dönemin muhasebesini yapma koşullarının ortaya çıktığını ifade ederek, ''Ekonomide, diğer alanlarda izlenen politikalar ve sonuçları ortaya çıkmıştır. Türkiye yeni bir başlangıca doğru gidiyor. Bu yeni başlangıca giderken geride kalan dönemin muhasebesinin doğru çıkarılması büyük önem taşımaktadır. Bugün Türkiye, ekonomik bakımdan borç, faiz, işsizlik ve açık tablosuyla karşı karşıyadır. Türkiye borca batmıştır. Devletiyle, milletiyle borca batmıştır, faiz bataklığına saplanmıştır''dedi.

Ülkede tarihi rekor düzeyde bir yoksullaşma yaşandığını savunan Baykal, devletin tekrar açık veren bir devlet haline dönüşmeye başladığını belirtti. Beş buçuk yılda 220 milyar doların borcun 500 milyar dolara yükseldiğini dile getiren Baykal, hükümetin izlediği politikalarla beş buçuk yılda geçmiş 58 hükümetin yaptığı toplam borçtan daha fazla borçlanmaya yol açtığını bildirdi.

Bu dönemde faizlerin de yükselmesinin borç yükünü daha da artırdığını anlatan Baykal, işsizlik oranının da her geçen gün yükseldiğini, her evde bir işsiz bulunduğunu söyledi.

Baykal, cari açığın bu dönemde bir buçuk milyar dolardan 50 milyar dolara yükseldiğine dikkati çekerek, dış ticaret açığının da olağanüstü arttığını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious