CHP lideri Baykal: "Parmak kesilsin, hukuk işlesin"

CHP lideri Baykal:
  • Giriş : 08.04.2008 / 15:00:00
  • Güncelleme : 08.04.2008 / 15:39:46

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin haftalık grup toplantısında Erdoğan'a yüklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Deniz Baykal konuşmasında şunları söyle:

Başbakan gittiği her yerde Cumhuriyet Halk Partisi'ne ve onun genel başkanına, yaerli yersiz, tutarlı tutarsız göndermelerde bulunması sağlık bir durum değildir.

Bakın ben kimseyle polemiğe girmek istemiyorum. Bunların ülkeye yarar getirmeyeceğini biliyorum. Ama Başbakan bunu yapıyor. Başbakan neden CHP'yi neden suçluyor. İnsani nedenlerden olabilir. Başbakan bir takım sıkıntılar çekiyor. Ama onun tedavisini başka yerlerde arıyor. Bakın Türkiye'nin şu anda içinde bulunduğu durum Başbakan işle Deniz Baykal arasında değil. Krizin sebebi ne CHP ne de onun Genel Başkanı Deniz Baykal. Sorun Başbakan Erdoğan ve onun partisi olan AKP'nin devlet düzeni. Türkiye'deki krizin nedeni AKP ile devlet düzeni arasındaki çatışmadır.

RÜŞVET TİYNETİNDE VAR Başbakan herşeyi söyleyebilir. Ama gaf yapmasın. Bakın 30 yıl önce rüşvet verdiğini söylüyor ve Deniz Baykal'ı suçluyor. Arkadaşım senin rüşvet vermek senin tiynetinde varsa, Deniz Baykal ne yapsın. O zamanlar Türkiye'nin 70 cent'e muhtaç olduğu günler. Rüşvet vermiş.Başbakan rüşvetle bu kadar yakından ilgiliyse 30 yıl öncesine gitmesine gerek yok. Kendi enerji bakanlığına bir bakıversin. Nasıl ihaleler paylaşıldı, nasıl tertipler yapıldı, bunlar devletin arşivlerinde dosyalarında... Başbakanın bu rüşvet sözünü çok fazla ağzına almamasını tavsiye ederim.

CHP'Yİ NEDEN KÖTÜLÜYOR Başbakan her gittiği yerde CHP'yi kötülüyor. CHP Atatürk'ün İnönü'nün partisi. Üniversiteleri kuran parti. Lozan'ı imzalayan parti. Demokrasiye geçip, halk kimi isterse o Türkiye'yi yönetsin diyen parti. Anayasayı kuran parti. Ve bugün milyonlarca insanın oyunu alan parti. Başbakan'ın bu kızgınlığı düşmanlığı dereden geliyor. Niye kızıyırsun sayın Recep Tayyip Erdoğan. CHP'nin olduğu yerde bereket yokmuş CHP'nin olduğu yerde yalan dolan, onursuzluk, teslimiyet, onun bunun elini öpmek yoktur. CHP'nin olduğu yerde, bağımsızlık vardır, onur vardır.

KAMYON NEDEN DEVRİLDİ Sağlık sorunumu bile dedikodu yaptılar. Biz Demokrasi için AKP'ye saygısızlık yapmadık, sadece uyardık. Biz böyle bir noktaya gelmesini istemedik. Gelmesin diye uyardık. Bu noktada bir teleş; Ne yapacağız.. Ne yapacağız değil, ne yapacaktık. Niçin arabara devrildi. Buraya niçin geldi onu göreceksiniz. Bu tablo Türk siyasi hayatında zaman zaman ortaya çıkan bir tablo. Demokrasi tarihimizde hep sıkıntı ve darbeler oldu. AK Parti daha önce kapatılan Refah ve Fazilet partilerinin devamıdır ve laikliğin yendien yorumlanmasını istedi.

BATI'DA BÖYLE DEĞİL Bizim Anayasa'mızın belli bir düzeni var. Dünyadaki bütün ülkelerin kendi sorunlarına göre getirdikleri düzenlemeler var. Bugün Batı'da bir ülkede sokakta yürürken karşısından gelen insana dinini, mezhebini soramıyor. Üzerlerinde dini ibareler göstermiyorlar. Dinin altında çeşitli siyasi örgütlenmeler yoktur orada. 51 Müslüman ülkede din ve devletin etki alanlarının bilinçli bir biçimde ayrıldığını ortaya koyan bir hukuk sistemi yok." Batı'da kilise bunu ayırdı. Müslüman ülkelerde demokrasi kökleşmemiştir. Din siyasete girmişse demokrasi tehlikededir.

CHP SUÇSUZ YERE KAPATILDI Biz parti kapatılmak nedir iyi biliriz. Suçsuz yere partisi kapatılmış parti varsa o da CHP'dir. Ortada bir siyasi tartışma, bir iddia yok. Birileri arasında karar veriyor ve 4 kişi 'kapattık' diyor, geçiyor. Ne adına kapatıyorsun? Anayasa adına mı, hukuk adına mı kapatıyorsun?" Anayasal ilkelere göre demokrasi işletilsin istiyoruz.

ELİN YABANCISI GÖRDÜ Türkiye'nin gidişatı kötü bu böyle gidemez. Bu gidişe karşı sessiz kalamazsınız. Bu gidiş kendi halinde bırakılamaz. Yabancı basında da Türkiye nereye gidiyor diye haberler çıkmıyor muydu?Aman AKP kapatılmasın diye olaya müdahele etmek isteyen yabancılar, bir tarafta laikler, bir tarafta dinciler var" diyorlar. Elin yabancısı görüyor bunu.

Keşke siyaset çözzeydi huku devreye girmeseydi. Şimdi hukukun da elini tutalım diyorlar. Laiklik ihlal edildiği için devreye giren hukukun elini tutmak için yapılan girişimlerde, laikliğe gerek yoktur demek olur. Hukuk siyasetin yanlışlarına müdahale ediyor. İlerse hukuk kriz çıkarmış. Bu krizin ekonomik ve siyasal sorunları olurmuş. Asıl kriz ve kaos o zaman ortaya çıkar. Kültürümüzün anlayışı var, Şeriatın kestiği parmak acımaz. Ama parmak acıyacaksa şeriatı değiştiriver anlayışı yok. Böyle bir anlayış yok. Hukuk işleyecek. Parmak acımaz şeriat kesmişse.

LAİKLİK BOĞAZLANACAK Demokrasi paketi aşkı ortaya çıktı. Bu paketin içinde bir şeyler mi var. Bir şeyler mi örtbas edilecek. Demokrasi paketi içinde laiklik ilkesini katledeksiniz de, davulmu çalıyorsunuz. Anayasa ihlila varsa çözümü, siyasetçi değil hukuk arar. Hukuk engellenirse kaos o zaman çıkar.

RP'YE NEDEN DESTEK VERMEDİNİZ? İpini koparan bize akıl veriyor. Bu işe o kadar meraklıysanız Refah Partisi kapatılırken nerdeydiniz. Çünkü Refah Partisi'nin her şeye rağmen milli duyarlılığı vardı. Kıbrıs'ta hayır diyordu. Yabancılar Refah Partisi'ne milli duyarlılığı yüzünden destek olmadı.

AK Parti'nin, parti kapatmayı zorlaştıracak demokrasi paketi formülüne sert tepki gösteren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, mutabakat çağrılarına sırtını dönerek, "Şeriatın kestiği parmak acımaz. Bırak parmak kesilsin. Hukuk işlesin" dedi.

Grup konuşmasında partililere seslenen Baykal, AK Parti'nin hukukun elini tutmaya çalıştığını belirterek şunları söyledi: "Keşke siyaset çözseydi hukuk devreye girmeseydi. Şimdi hukukun da elini tutalım diyorlar. Hukuk siyasetin yanlışlarına müdahale ediyor. İşlerse hukuk kriz çıkarmış. Bu krizin ekonomik ve siyasal sorunları olurmuş. Asıl kriz ve kaos o zaman ortaya çıkar."

Parti kapatmaya karşı formül geliştiren AK Parti'nin, mutabakat arayışına tepki gösteren Baykal, şunları söyledi: "Bizim kültürümüzün anlayışı var, Şeriatın kestiği parmak acımaz. Ama parmak acıyacaksa şeriatı değiştiriver anlayışı yok. Böyle bir anlayış yok. Hukuk işleyecek. Parmak acımaz. Şeriat kesmişse. Hukuk işleyecek Anayasa işleyecek. Parmağın acıyorsa isyan etme. Çok daha kötü olmaması için bırak, şeriat işlesin parmak kesilsin.

Bırak parmak kesilsin diyerek, uzlaşmaya sırt çeviren Baykal, Erdoğan'a ünlü düşünür Sokrates'ten örnek verdi. Hakkında idam kararı verilen Sokrates'in 'Ülkemin kanunları ile yargılanarak ölmeye hazırım' ifadelerinden alıntı yapan Baykal, ‘bırakın kararı hukuk versin’ dedi.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious