CHP lideri Baykal: Sahte cennetler çöküyor

CHP lideri Baykal: Sahte cennetler çöküyor.13188
  • Giriş : 15.07.2008 / 23:30:00
  • Güncelleme : 15.07.2008 / 23:23:19

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Baykal ekonominin gitgide kötüye gittiğine dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Partisinin grup toplantısına geç kalan CHP lideri Deniz Baykal, meclis koridorlarında hızlanınca nefesi kesildi.

Grup toplantısının ilk beş dakikalık bölümünde nefesini kontrol altına almaya çalışan Baykal'ın düzensiz nefesleri mikrofondan da duyuldu.

Grup toplantısındaki açıklamalarına hükümetin ekonomi politikasını eleştirerek başlayan Baykal, bankaların kara listesinin 802 binli rakamlara ulaştığını söyledi. Bu oranın dünyanın hiçbir ülkesinde bu denli yüksek seviyelerde olmadığını ifade eden Baykal'ın açıklamaları şöyle;
Ekonomik istikrarsızlık: Türkiye'ye gelen doğrudan yatırımcı oranı yüzde elli azalmıştır. Bu oran Ocak ayından itibaren kendini göstermiştir ve aynen devam etmektedir. Öte yandan, Türkiye'ye porföy yatırımı olarak Türkiye'ye gelen para doğrudan çıkış yapmaktadır. Bunun oranı ise 1,5 milyar dolardır. Hükümet dünyanın en yüksek faizini vererek getirmeye çalıştığı porföy yatırımları da artık gitmeye başlamış "sahte cennet" foyaları ortaya çıkmıştır.
Özelleştirme eleştirisi: Son beş yılda Türkiye dışarıya 25 milyar dolar kaynak göndermiştir. Bu paranın bir bölümü kar payı olarak dışarıya çıkmıştır. Hükümetin özelleştirme yoluyla sattığı tesislerden yabancılar, para kazanmaya başlamıştır ve Türkiye son olarak 7,5 milyar dolar kar göndermiştir. Çünkü Türkiye, altın yumurtlayan tavuklarını sattı.
Ergenekon iddianamesi: İddianamenin ilk taksidi ile ilgili genel bir çerçeve açıklaması yaptı. İddianame henüz ortaya çıkmış değil, mahkemenin kabul edip etmediği henüz belli olmadı. Onbeş gün içerisinde bir karar verilecek ve kamuoyuna yansıyacaktır. Açıklanan iddianameyle ilgili ilk taksit bile önemli ipuçları verdi.

-Bir defa şunu hemen söylemeliyim ki, yapılan açıklamadan öğreniyoruz; iddianame bir darbe iddianamesi değil, bir terör iddianamesidir.
-Neymiş Ayışığı, Sarıkız, Eldiven... Hep bu bekleyişlere girdik. Buna inanan iyi niyetli insanlar, demokratlar aydınlar bu bekleyiş içerisinde iddianame hazırlığı karşısında olumlu bir tutum sergilemiştir. Türkiye darbecilikle hesaplaşacak iddialarıyla, bazı şeylerin üzerinde bilerek durulmadı. Pekala ne çıktı ortaya? Darbe iddianamesi bitmiş, iddianame terör iddianamesine dönmüştür.

-Bu özel bir terörmüş. Bu teröre de Öcalan maddesi uygulanmıştır. Terör hangi yolla çıkarsa çıksın da bir an önce aydınlatılsın. Terörist başı da baş teröristte ya da eş teröristler ortaya çıksın (gülüyor). Bunları da bir adaya koyalım isterseniz... (Baykal'ın konuşması partililerin alışkışlarıyla kesiliyor) En iyisi biz bunları Yassıadaya koyalım, anlamlı olur. Yok derlerse İmralı'ya koyarız...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*