CHP lideri Baykal ucuz kurtulmuş!

CHP lideri Baykal ucuz kurtulmuş!.10270
  • Giriş : 20.04.2009 / 08:58:00

Yazıcıoğlu'nun hayatına malolan kazanın aynısından Baykal'ın ucuz kurtulduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP lideri Baykal ve SP lideri Kurtulmuş'u taşıyan hava araçlarının ise korsan uçtuğu ortaya çıktı.BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin hayatına mal olan helikopter kazası, havacılık sektöründeki skandalları ortaya çıkardı.

Aksiyon Dergisi son sayısındaki habere göre, uçuş okullarındaki uçaklar dahil Türkiye'deki helikopterlerin yarıdan fazlasında Acil Durum Vericisi (ELT) yok. Skandal haberde şöyle yer aldı. ELT cihazları ABD uydusu üzerinden dinleme yapıyor. ABD'de 2009 başından itibaren ELT cihazlarının dinlenebildiği uydu değişti. Bu değişiklikten sonra 1 yıl boyunca eski frekansların kullanılacağı da duyuruldu ancak 1 Şubat 2009'da uydu arzalandı ve eski frekanslar çalışmadı.

Cihazların hepsi boşa çıktı

Böylece uçak ve helikopterlerdeki ELT cihazları boşa çıkmış oldu. Sivil Havcılık, havayolu şirketlerine bir yazı göndererek 1 Şubat'tan itibaren herkesin hava aracına yeni frekanstan dinleme yapan ELT takması gerektiğini duyurdu ancak şirketlerin birçoğu bu uyarıyı dikkate almadı.

BAYKAL'IN UÇAĞI KORSAN

Haberde başka bir skandala daha yer verildi. 22 Temmuz seçimi öncesi CHP lideri Deniz Baykal'ı taşıyan helikopter ile 29 Mart seçim sürecinde SP lideri Numan Kurtulmuş'u taşıyan uçağın korsan uçtuğu ortaya çıktı. 24 Haziran'da Hatay'a götürdüğü Baykal'ı havada 4 tur attıktan sonra indirebilen ve daha sonra havalanışı sırasında pervanesi koparak bir kişinin ölümüne yol açan helikopterin Türkiye'de uçuşu yasak olan ve bir dönem tescili ambulans helikopter olarak yapılan Rus yapımı hava aracı olduğu iddia ediliyor.

Ticari izni yok

Aynı şekilde Kurtulmuş'u taşıyan uçağın da ticari uçuş izni olmayan, yani yolcu taşımasına izin verilmeyen ambulans uçak olduğu anlaşıldı. Ayrıca Baykal ve Kurtulmuş'u taşıyan hava araçlarını yabancı pilotların kullanıyor olması da tartışma konusu. Çünkü Sivil Havacılık Türkiye'de faaliyet gösteren şirketlere yabancı pilotla uçma izni vermiyor.

1 KİŞİYİ ÖLDÜRMÜŞTÜ

CHP lideri 23 Haziran 2007'de Adana'dan Hatay'a götüren helikopter, teknik bir sorun yüzünden ancak havada 4 tur yaptıktan sonra iniş yapabilmişti. Helikopter, Baykal'ın ayrılışından sonra da kazaya neden olmuştu. Manevra yaptığı sırada duvara çarpan helikopterin pervanesinden kopan parça Mübeccel Güner isimli kadının başına isabet ederek ölümüne yol açmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*