CHP lideri Baykal yine AKP'yi eleştirdi

CHP lideri Baykal yine AKP'yi eleştirdi.11154
  • Giriş : 20.07.2008 / 07:34:00
  • Güncelleme : 19.07.2008 / 23:20:03

CHP lideri Baykal, ''AKP, dayatmacı, zorlayıcı bir yaklaşım sergilemeseydi, tablo daha farklı olurdu."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP lideri Deniz Baykal, ''AKP, Türkiye'nin böyle bir gerilime sürüklenmesini önlemek için bir uzlaşma arayışına girmiş olsaydı, dayatmacı, zorlayıcı bir yaklaşım içinde olmasaydı, sanıyorum bugün Türkiye'nin tablosu daha farklı olurdu. AKP'nin durumuda farklı olurdu'' dedi.

Deniz Baykal, iki günlük programının ardından Bursa'dan ayrılmadan önce, 700 yıl önce kurulan, Osmanlı kır mimarisinin örneklerini Türkiye'de eniyi yaşatan köy olarak bilinen tarihi Cumalızık köyünde partililerle kahvaltı yaptı, köy sakinleriyle sohbet etti.

Kahvaltının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Baykal, "Eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in yeni oluşumunu nasıl değerlendirdiği" yönündeki soruya, "O konularda birşey söylemek bana düşmez. Ben sadece sayın Şener'in çok saygıdeğer bir insan olduğunu, sorumluluk üstlendiği dönemde ortaya koyduğu uygulamanın tutarlı, ahlaklı bir anlayış yansıttığını ve O'nun siyasi yaşamda söz sahibi olmasından Türkiye'nin yararlı çıkacağına inandığımı, bundan şahsen de mutluluk duyacağımı ifade ettim" yanıtını verdi.

CHP lideri Baykal, bir gazetecinin "Daha önceki açıklamalarınızda 'Şener'i daha farklı görüyorum' demiştiniz" şeklindeki hatırlatması üzerine de, "Bu kanaatimi eskiden beri söylemiştim. Keşke çok daha önceleri AKP yönetimi Türkiye'nin böyle bir gerilime sürüklenmesini önlemek için bir uzlaşma arayışına girmiş olsaydı, dayatmacı, zorlayıcı bir yaklaşım içinde olmasaydı, Türkiye'yi krize sürükleyebilecek kararları alırken muhalefetle, bizlerle daha yakın bir işbirliği içine girmiş olsaydı,sanıyorum bugün Türkiye'nin tablosu daha farklı olurdu, AKP'nin durumuda farklı olurdu" diye konuştu.

CHP lideri, "AKP'nin bu gelinen noktada bu değerlendirmeyi yapması lazım. İnsanları kolay gözden çıkartmamak lazım. Birikimleri değerlendirmek lazım. Sayın Şener, Türkiye'yi bugün krize sürükleyen konularda çok önemli, yapıcı roller üstlenebilirdi, ama AKP yönetimi bu arayışa girmedi" ifadesini kullandı.

"Peki sizce oluşum başarılı olur mu?" yönündeki başka bir soruyu da Baykal, "O konuda birşey söyleyemem, hem bana düşmez hem de gerçekten benim gözlemlerimin ötesinde bir ortam. Hayırlı olsun, başarılar diliyorum" şeklinde yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*