CHP lideri Baykal'a kötü haber

CHP lideri Baykal'a kötü haber.13669
  • Giriş : 22.11.2008 / 08:44:00
  • Güncelleme : 22.11.2008 / 08:48:19

Baykal'ın,çarşaflı birkaç bayana taktığı rozetle bir anda Türkiye gündemine oturan Sultangazi'den Baykal'a mesaj.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sultangazi belediye başkanı adayı Ercan Karabayır, CHP'nin başörtüsü açılımının merkezindeki isimlerden biri. Karabayır'ın çarşaf giyen ablası ve yengesine parti rozetini bizzat Deniz Baykal taktı.
Karabayır, katılım töreninin ardından medyanın gündemine oturdu. O günden bu yana telefonları susmuyor. Yapılan yorumlardan incindiğini söyleyen Ercan Karabayır, "Vücut kimyamı bozdular." diyor. Bu ifade, işadamı Korkmaz Yiğit'i hatırlattı. Yiğit, 1998 yılındaki Türkbank ihalesi sırasında, "Alaattin Çakıcı, Paris'ten cep telefonuyla bana bir bağırdı, vücut kimyam iflas etti." açıklamasını yapmıştı. Daha önce AK Parti'ye oy verdiğini belirten Karabayır, "Destek verdiğimiz insanlar başarılı olamadı. Sorunların çözümü için gayret sarf etmediler." görüşünü savunuyor. Ortada büyütülecek bir durumun olmadığını kaydederken, "Sokakta başörtüsü takanı da takmayanı da, Alevi'si Sünni'si de, Türk'ü de Kürt'ü de rahatça dolaşıyor. Fakat iş siyasete gelince polemik oluyor. Gönül bağım olan insanlar, beni sevenler bana destek oluyor. Bizim tek amacımız hizmet etmek ve bunun için yola çıktık." ifadelerini kullanıyor.

İlçe halkına göre seçim taktiği

Ercan Karabayır ve CHP'lilerin dillendirdiği 'muhafazakar kitleden büyük destek alıyoruz' tezine diğer partilerden itiraz var. AK Parti Sultangazi İlçe Başkanı Murat Atım'a göre, o gün CHP'ye katılanlar Karabayır'ın akrabaları ve müşterileri. Muhafazakar seçmenin CHP'yi tercih etmeyeceğini vurgulayan Atım, Sultangazi'de yüzde 60'ın üzerinde oy alacaklarını iddia ediyor. Atım, CHP'nin Sultangazi'de kendilerine asla rakip olamayacağını dile getiriyor. MHP Sultangazi İlçe Başkanı Yusuf Bingöl de muhafazakar kitlenin siyasi düşüncesinde değişiklik olmadığı görüşünde. Bingöl, yeni CHP'liler için, "AK Parti'ye kızdılar, saf değiştirdiler. 30 yıldır burada yaşıyorum. Vatandaşlarda CHP'ye doğru hiçbir eğilim görmedim." yorumunu yapıyor.

Sultangazi esnafı, ilçelerinin gündeme gelmesinden memnun. Ancak tartışmaları samimi bulmuyorlar. 50. Yıl Mahallesi'ndeki Tadım Izgara'nın sahibi Serkan Taşkın, "CHP'ye yöneliş söz konusu değil. Çarşaflı bayanlara rozet takılması tamamen seçim taktiği." şeklinde konuşuyor. Erzurumlu olan Taşkın'a göre, hemşehrilerinin CHP'ye oy vermesi çok zor. Sivas Pide Fırını çalışanlarından İrfan Kunduz, "Bunların hepsi siyasi oyunun parçaları." tespitinde bulunuyor. CHP'nin hiçbir zaman başörtüsüne sahip çıkmadığını hatırlatan Kunduz, "CHP inandırıcı değil." diyor. Cebeci Mahallesi sakinlerinden Abdurrahim Yazar ve başörtülü eşi Huri Yazar, CHP'nin henüz samimiyet testinden geçmediğinin altını çiziyor. Yazar çifti, "Madem çarşaf ve başörtüsüne saygı gösteriyordunuz, niye üniversitelerdeki genç kızlara sahip çıkmadınız?" diye soruyor. Huri Yazar, şu cümleyi ekliyor: "Gündemde kalmak için oyun oynuyorlar, bunlara inanmıyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*