CHP lideri Baykal'dan tuhaf açıklama

CHP lideri Baykal'dan tuhaf açıklama.9867
  • Giriş : 30.08.2008 / 19:32:00
  • Güncelleme : 30.08.2008 / 18:55:58

Her hafta Milliyet Yazarı Bila'ya konuşan Baykal, İlker Başbuğ'un sözleri için çok tuhaf bir yorum yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal askerden sözlü uyarı dışında başka şeyler istiyor. Baykal bu sivri çıkışını her hafta düzenli olarak konuştuğu Fikret Bila'ya yaptı.

Bugün itibari ile Genelkurmay Başkanlığı'na atanan Org. İlker Başbuğ'un devir teslim törenindeki açıklamalarını Fikret Bila'ya değerlendiren Baykal, "Artık sözlerin etkili olma aşaması geride kaldı" dedi.

"LAF DEĞİL İCRAAT BEKLİYOR"

"Artık komutanların konuşmaları etrafında siyasi tartışmalar yapmak istemiyorum, sanki sözle etkili olma aşaması geride kaldı gibi geliyor bana" diyen Baykal daha önce kendisinin de benzer açıklamalar yaptığını fakat dikkate alınmadığı belirterek, askerden 'söz' dışında başka şeyler beklediğini açıkça ima etti.

Baykal'ın demokrasiyi hedef alana bu sözleri, "Baykal askerden laf değil icraat bekliyor" şeklinde yorumlandı.

İşte Fikret Bila'nın Baykal'la görüşmesi sonrası kaleme aldığı yazı ve Baykal'ın çok tartışılacak sözleri:

"İlker Paşa çok doğru şeyler söyledi, çok güzel analizler yaptı, çok güzel saptamalar yaptı" dedikten sonra "ama" diye devam etti, "Paşalar her zaman böyle güzel konuşmalar yapıyorlar da..."

Sözlerinin devamını getirmek istemedi. "Ama"yla neyi kastettiğini sorunca, "Artık komutanların konuşmaları etrafında siyasi tartışmalar yapmak istemiyorum, sanki sözle etkili olma aşaması geride kaldı gibi geliyor bana" demekle yetindi.

Baykal, İlker Paşa'nın konuşmasını eksen alarak onun üzerinden bir tartışma ve beklenti yaratmak, bu sözlerin iktidarı etkileyeceği, gidişi değiştirebileceği umudu vermek istemiyor.

CHP lideri, komutanların yaptığı saptama ve uyarıların "etkili olacağına" inanmıyor. "Bu güzel konuşmalar daha önce de yapıldı, ben de defalarca benzeri konuşmalar yaptım, uyarılarda bulundum. Komutanlar da benzeri konuşmalar yaptı. Sonuç ne oldu? Türkiye belli bir yola sokuldu ve öyle devam etti. İktidar bu konuşmaları, uyarıları hiç dikkate almadı. Maalesef Türkiye sokulduğu bu yolda sürükleniyor" diyor.

Fren etkisi yapar mı?

Baykal, bu nedenle İlker Paşa'nın sözlerinin "fren etkisi" yaratacağından kuşkulu. Baykal, bu tür saptamaların ve uyarıların tersine gelişmeler yaşanmasının da "hayal kırıklığı" yarattığını düşünüyor. Bu düşüncesi nedeniyle de İlker Paşa'nın sözlerinin etkili olup olmayacağı konusuna "ihtiyatla" yaklaşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*