CHP lideri Deniz Baykal, örtünmenin sınırını belirledi

CHP lideri Deniz Baykal, örtünmenin sınırını belirledi.15492
  • Giriş : 31.01.2008 / 12:30:00

Baykal: "Örtünme bizim kültürümüzde vardır. Ama, saçımın telini bile göremezsin diye bir şey yok"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'Türban bizim kültürümüzün parçası değil. Başörtüsü, örtünme bizim kültürümüzde vardır. Ama, saçımın telini bile göremezsin diye bir şey yok" diyen CHP lideri Baykal, şöyle konuştu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal NTV'de Murat Akgün'ün sorularını cevapladı.
Baykal'ın mesajları şöyle:

-Demokrasi Cumhuriyeti boğmamalıdır. Çünkü bir süre sonra elinizde Cumhuriyet de kalmaz. Şimdi bu tehlike var...Cumhuriyeti halka yaklaştırma adımları atılmıştır ama bunların hiçbiri laikliğin vazgeçilmez olduğunu düşünmemiştir. İlk kez bu kaygıları akla getiren bir kadro vardır..Bu Türkiye için iyi birşey değil..

-Bu konularda halkın kendisinden başka güvencimiz yoktur. Türkiye'nin laik dekmokratik cumhuriyet olarak ayakta kalmasının sebebi halktır. Hukukun dışında hiçbir güvence yoktur. Kimse gölge etmesin..Geldiğimiz noktaya kollektif sorumluluklar sayesinde geldi. Hukuk kim oluyor, bunu söylemek mümkündür ama bu gerginligi başka bir noktaya taşır. Millete güveniyoruz, kendimize güveniyoruz. hukuka güveniyoruz...

-AİHM'le ilgili bir başvuru yapmamıza gerek yok. Biz Türkiye içindeki sistem içinde mücadelemizi yürütmek istiyoruz..

-Tayyip Erdoğan'ın laiklik sicili bozuk. Artık bu ortaya çıkmıştır..

-Başörtüsü mü türban mı? Türban bizim kültürümüzün parçası değil. Başörtüsü, örtünme bizim kültürümüzde vardır. Burada bir dışlayıcılık yoktur. Saçımın telini bile göremezsin diye bir şey yok. Başı açık dolaşmak diye bir günah yok..Türban takarsın müslümansın, takmazsın değilsin..Böyle birşey yok..Bu türban dayatmasıdır...Fıratın, Dicle'nin Konya Ovasının çocuğu değil. Dışardan dayatılmış türban...İslamiyetin özünü anlatırsanız türbana sıra bile gelmez..Bu başka bir şey..Burada bir rejim kavgası var...Bana diyorlar ki ben bu türbanlı çocuklarla fotoğraf çektiriyorsun hem de düşmansın, geçen Taha Akyol diyordu..Ortadaki sorun onlarla ilgili sorun değil. Burada haksız bir baskı var. Bunun değiştirilmesi lazım.. Elbette kızlarımız türban da başörtüsü de takabilir. Bu onların sorunu değil. Yarın üniversiteye giden öğretim üyesi sınıfta iki bölüm görecek. Başı örtülü, değil. Herkes burada mezhep ayrımı haline getirecek..Herkes mezhebine göre birbirini ayıracak..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious