CHP lideri Deniz Baykal, 'rejim tehlikede' vurgusu yaptı

CHP lideri Deniz Baykal, 'rejim tehlikede' vurgusu yaptı.10709
  • Giriş : 13.03.2008 / 20:21:00
  • Güncelleme : 13.03.2008 / 20:30:18

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal: "Yeni anayasa, devletin sosyal niteliği ortadan kaldırır"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yeni anayasa taslağı ile ilgili olarak, ''Yeni anayasanın devletin sosyal niteliğini ortadan kaldırmaya amaçlayacağı kaygısını taşıyorum. Sadece sosyal niteliğini değil, Anayasamızın 2. maddesinde öngörülen diğer niteliklerini de ortadan kaldırmayı amaçladığı anlaşılıyor'' dedi.

Baykal, CHP Mamak İlçe Başkanı Veli Gündüz Şahin tarafından, yaptırılan sağlık ocağının açılış töreninde yaptığı konuşmada, yeni anayasa taslağında devletin nüfus planlamasıyla ilgili görevlerine yönelik bir düzenleme bulunmadığına ilişkin bir haberin anımsatılması üzerine, taslak konusunda net bilgiye sahip olmadığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın ''sosyal devlet'' anlayışı esas alınarak düzenlendiğini belirten Baykal, şöyle söyledi:

''Sosyal devletin aşamaları arasında devlete aile planlaması dahil çeşitli sorumluluklar, görevler düşmektedir. Ama öyle anlaşılıyor ki, bu yeni anayasa devletin sosyal niteliğini büyük ölçüde tahrip edecektir, ortadan kaldıracaktır. Sadece sosyal niteliğini değil, Anayasamızın 2. maddesinde öngörülen diğer niteliklerini de ortadan kaldırmayı amaçladığı anlaşılıyor. Bu, ne ölçüde gerçekleşecek bunu görmek istiyoruz. Çocuğuyla, ailesiyle, kadınıyla, çalışanların haklarının güvence altına alınması, eğitim ve sağlık konusunda devletin üstlenmesi gereken sorumluluklar, hepsi bir bütün. Bunları görmeden bir değerlendirme yapmak istemiyorum. Ama yeni anayasanın devletin sosyal niteliğini ortadan kaldırmaya amaçlayacağı kaygısını ben de taşıyorum.''

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious