CHP lideri Deniz Baykal, telekulak iddiasında ısrarcı

CHP lideri Deniz Baykal, telekulak iddiasında ısrarcı.12855
  • Giriş : 30.05.2008 / 16:52:00
  • Güncelleme : 30.05.2008 / 17:03:52

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal: ''İçişleri Bakanı Atalay'ı tayin eden istifa etmelidir"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Baykal, ''İçişleri Bakanı (Beni muhalefet mi buraya tayin etti? Niye istifa edeyim?) diyor. Biz zaten onunla meşgul değiliz. Onu oraya tayin edenle meşgulüz. Onun istifa etmesi gerektiğini düşünüyoruz'' dedi.

-BU DİNLEMEYİ AMATÖRLER YAPAMAZ-

Baykal, Antalya'da yaptığı açıklamada, CHP Genel Merkez binasının 10. katındaki Genel Sekreter Önder Sav'ın çalışma odasının dışarıdan çok ileri teknolojiye dayalı araçlar kullanılarak dinlendiğini öne sürerek, bu şekilde bir dinlemeyi herhangi birinin veya bir amatörün yapmasının mümkün olmadığını savundu.

Sadece devletin güvenlik güçlerinin bunları bulundurup, kullanabileceğini savunan Baykal, ''Devletin güvenlik güçlerinin elinde olan araçlarla ortam dinlemesinin yapıldığı açıkça görülmektedir'' dedi.

Ortam dinleme iddialarının ardından, iktidarın bir yandan ''devletin güvenlik güçleri bu işi yapmamıştır'' dediğini, diğer yandan ''Bir araştırma komisyonu kuralım. Gelin buna birlikte bakalım'' diyerek görüş belirttiğini dile getiren Baykal, ''Sen hükmünü vermişsin. Bu olaydan hemen sonra iktidar yetkilileri samimi üzüntü içinde bizleri aramış olsalardı, (Geçmiş olsun) demiş olsalardı, (Büyük üzüntüyle karşıladıklarını, bunu kabul edilemez gördüklerini, kim yapmışsa mutlaka ortaya çıkaracaklarını ve bizimle bu konuda iş birliği yapmaya hazır olduklarını) söylemiş olsalardı belki onu o zaman samimi bulmak mümkündü ve iş birliği yapılabilirdi. Ama bunlar (Böyle bir şey olmamıştır. Bu iddia geçersizdir. Mahkemeye vereceğiz) diyorlar. Aynı zamanda da (Gelin birlikte araştıralım) diyorlar. Bu samimi değil.''

Bu iddiada bulunanların, daha önce de aynı kayıtların önce bir CHP'li tarafından ve Önder Sav'a kızan bir bürokrat tarafından kendilerine verildiği şeklinde açıklamalar yaptıklarını ifade eden Baykal, şunları söyledi:

-İKTİDAR BATAKLIĞIN İÇİNDE-

''Herkesin, özellikle de bu iktidarın şunu çok iyi bilmesi lazım. Gerçekleri inkar ederek, yok sayarak, siyaset yapmak mümkün değildir. Gerçeği kabul edeceksiniz. Nedir gerçek? Cuma günü CHP Genel Sekreterinin bir özel görüşmesi, pazartesi günü Vakit gazetesinde manşet olmuştur. Nasıl olmuştur? Hangi teknolojiyle dinlenmiştir? Kimin elinde bu teknoloji vardır? Bunlar varken siz (Hayır yoktur, olamaz) diye hükme bağlayarak, bir yere varamazsınız. Kimseyi aldatamazsınız. İktidar bir bataklığın içinde çırpınıyor.''
Baykal, şu görüşleri ifade etti:

''İktidarların görevi herkesin anayasal haklarını güvence altına almaktır, ana muhalefet partisinin hukukunu korumaktır, ona sahip çıkmaktır. İktidar vatandaşın hukukunu koruyamamıştır. Bu bir alışkanlık haline gelmiştir. İlk kez de olmuyor. Bunun bir sorumlusu olması gerekir. Bunun sorumlusu bugünkü iktidardır. Gensorumuzu vereceğiz. İçişleri Bakanı (Beni muhalefet mi buraya tayin etti? Niye istifa edeyim?) diyor. Biz zaten onunla meşgul değiliz. Onu oraya tayin edenle meşgulüz. Onun istifa etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Onun oradan uzaklaştırılması gerektiğini düşünüyoruz.''

Baykal, bir gazetecinin ''Dinleme ile ilgili önlem almak amacıyla bir cihaz taşıyor musunuz?'' sorusu üzerine ceketinin iç tarafını göstererek, ''Bak bakalım, yok. Eskiden nasılsak gene öyleyiz'' dedi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious