CHP lideri Deniz Baykal Ergenekon'u es geçti!

CHP lideri Deniz Baykal Ergenekon'u es geçti!.13188
  • Giriş : 27.07.2008 / 00:03:00
  • Güncelleme : 26.07.2008 / 23:41:45

Baykal, Malatya'da Yamaç Mahallesi'nde vatandaşlara seslenirken Ergenekon iddianamesine hiç değinmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sabah saatlerinde Malatya Erhaç havaalanında partililer tarafından karşılanan Baykal, ilk olarak TOKİ tarafından kentsel dönüşüm projesi başlatılan Yamaç Mahallesinde vatandaşlarla buluştu.

Burada yaklaşık 200 vatandaşa konuşan Baykal hükümete yüklendi. "Bugün ortaya çıkan hepinizin arzu ettiği bir Türkiye tablosu mu?" diye vatandaşa soru yönelten Baykal, "Millet sana destek verdi neden Türkiye'yi yönetemedin. Kaynaştıramadın, niye? Çünkü yüzde 47 oy bunları şımarttı." dedi.

Malatya'nın Beydağı eteklerinde yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesini de eleştiren Baykal, vatandaşlara haklarını aramalarını halinde sonuna kadar destek sözü verdi. Baykal, "Milletvekili arkadaşlarımızla birlikte konuyu Meclis'in gündemine taşıyacağız. Bunu Meclis'te söyleyeceğiz, medyaya söyleyeceğiz gerekirse hukuk alanında verdiğiniz mücadelenize destek olacağız." ifadelerini kullandı.

Malatya'nın kentsel dönüşüm projesini Danıştay'a götüreceklerini de vurgulayan Baykal, "Siyasetin hedefi arazi değildir, toprak değildir, arsa değildir, rant değildir, siyasetin hedefi insandır, insanın mutlu olmasıdır, insanın yüzünün gülmesidir. İinsanları, insanların kazanılmış haklarını elde ettikleri menfaatleri inkar ederek, yok sayarak, onları mağdur ederek kenti güzelleştirmek, kenti daha iyi bir yaşam seviyesine çekmek mümkün değildir. Hayırlı da değildir. Hiçbir değişikliğin altında hayal kırıklığı yatmamalıdır. Herkes değişikliği paylaşabilmelidir sevinç duyabilmelidir." şeklinde konuştu.

Baykal bu bölgede oturan insanların 10 yıldır, 40 yıldır, 50 yıldır burada yaşadıklarını dile getirerek, şunları söyledi: "Bu insanlar buraya gelmiş, ailesini oluşturmuş, çoluğunu çocuğunu barındırabileceği bir ev yapmış, kentin dışında diye kabul edildiği günlerde buralarda kendisine bir yaşam alanı yaratmış, çoluğunu çocuğunu yetiştirmiş çocuğunu okula göndermiş, ailesini ayakta tutmuş, yaşam mücadelesi vermiş, kanunsuzluk yapmamış, hile yapılmamış, çalmamış, çırpmamış, devlet malına göz dikmemiş, yetim hakkı yememiş, haram yememiş."

Deniz Baykal, "Madem bu benim memleketim, madem burada yaşıyorum demiş ve orada bir ev yapmış. Bunların bir kısmının bir sene sonra tahsis tapu belgesi verilmiş, bir kısmı bunu resmen tapusu ile satın almış, tapulu malları da var. Gece kondu yapıp vergisini yıllardır vereni de var. 5 yıl 10 yıl 20 yıl çıkarmamışsın şimdi diyorsun ki, çık buradan. Al sana 3, 5, 10 bin YTL çekil git buradan. Burada ne yapılacaksa yaşayan insanların hakkı var. Onların rızası olmadan burada hiç bir şey yapamazsınız." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*