CHP lideri Deniz Baykal: Harekat senaryonun parçası

CHP lideri Deniz Baykal: Harekat senaryonun parçası.13617
  • Giriş : 07.03.2008 / 19:51:00
  • Güncelleme : 07.03.2008 / 19:59:47

Baykal, harekatın zamanlaması konusunda G.Kurmay ile CHP arasında yaşanan tartışmaya açıklık getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Biz askere tepkili, kızgın, düşmanca duygular besleyen bir parti değiliz. Askerle rövanşımız, kavgamız yok. Olması için geçerli bir neden yok" diyen Baykal, "Ama demokratik haklarımızı kullanırız. Konuşuruz. Konuşmamıza kimse engel olamaz" dedi.

Genelkurmay açıklamasında hiçbir şekilde kabul edilemez, hakaret içeren ağır bir suçlama olduğunu söyleyen Baykal, kendilerinin demokratik bir hak olarak fikirlerini açıkladıklarını belirtti.

Baykal, "Ben senle konuşmuyorum. Muhatabım Başbakan. Konuyu Meclis'e getireceğim. Aramıza girmek için kimse özel bir çaba sergilemesin. Kastımız; hükümet dışındaki mercileri hedef almak değil" dedi.

Genelkurmay metnine cevap vermek durumunda kaldıklarını belirten Baykal, açıklamada mazur görülemez ifadeler olduğunu vurguladı.

TSK'ya çok derin bir takdir ve saygı duyduklarının altını çizen CHP lideri, "Silahlı Kuvvetler'le tartışma peşinde değiliz. Muhatap olarak Silahlı Kuvvetler'i almadık. Bizim sözlerimiz olayın siyasi, diplomatik çerçevesi ile ilgilidir. Demokratik bir toplumda asker kullanma kararını nasıl tartışmayız. Bunu elbette konuşacağız" dedi.

TSK'nın sınır ötesi kara harekatının 8'inci günde bitmesinin "derin bir sürpriz" etkisi yarattığını söyleyen Baykal, ABD'li yetkililerin "harekat kısa sürmeli" açıklamalarını da eleştirdi.

"ABD Savunma Bakanı'nın açıklamasının bir anlamı vardı. Bir anda en yetkili ağızlar 'kesin bunu' diyor" diyen Deniz Baykal, "Cumhurbaşkanı susuyor, Başbakan susuyor" eleştirisinde bulundu.

CHP-TSK ilişkileri konusunda çok fazla spekülasyon yapıldığını ifade eden Baykal, "kapalı devre bağlantı" iddilarını yalanladı ve CHP'nin 12 Mart döneminde TSK ile arasına çizgi çektiğini kaydetti.

Baykal, Genelkurmay'ın 27 Nisan tarihli, "e-muhtıra" olarak da nitelenen açıklamasını da üzüntüyle karşıladıklarını ifade etti.

"ASKERİ HAREKAT SENARYONUN PARÇASI"

CHP lideri Deniz Baykal, ABD'li askeri yetkililerden gelen ''PKK'yla müzakere'' açıklamalarının Türkiye'ye yönelik büyük bir senaryonun parçası olduğunu belirtti ve ''Askeri harekat bu senaryonun bir parçası olarak öngörülmüştür'' dedi.

CNN TÜRK'te yayınlanan Ankara Kulisi programında Fikret Bila ve Murat Yetkin'in sorularını yanıtlayan CHP lideri, ABD'li üst düzey askeri yetkililerin "PKK'yla müzakere" açıklamalarının ABD Savunma Bakanlığı ve Beyaz Saray tarafından yalanlandığını, ancak aslında bunun "tam bir uyum" olduğunu belirtti.

"Onlar ne yaptığını biliyorlar. Aynı hedefe değişik yaklaşımla gidiyorlar" diyen Baykal, "Mesele Türkiye gündemine müzakere konusunu taşımaktır. Konu akla yatırılacak, gündeme getirilecek, önümüze konulacak" ifadesini kullandı.

Baykal, "Siz tasavvur edebiliyor musunuz, ABD'nin üst düzeylerdeki oramirali, korgenerali 'Türkiye PKK ile konuşmalıdır' diyecek ve bu ABD genel siyaset konseptinin bir parçası olmayacak. Eğer böyle bakıyorsak; hiç kavramamışız, şaşkınca olayı izliyoruz demektir" dedi.

"Bu büyük bir senaryo, tezgahın parçası" diyen CHP lideri, "Bizim askeri harekat bunun bir parçası olarak öngörülmüştür" diye konuştu.

ABD'nin ne yaptığını iyi bildiğinin altını çizen Baykal, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin Türkiye ziyaretinin de Irak'a kara harekatıyla eşzamanlı başladığını hatırlattı.

"Türkiye rotasını kaybetmiş, yönlendiriliyor"

Bunun, "Bizi başkaları mı yönetiyor?" diye alınganlık yapan çevrelerin gözden kaçırmaması gereken bir tablo olduğunu söyleyen Deniz Baykal, Türkiye'nin rotasını kaybetmiş bir manzara içinde olduğunu ve birileri tarafından yönlendirildiği kaydetti.

Baykal, ABD'nin Türkiye'nin Kuzey Irak'a yönelik kara harekatını da şöyle bir mantıkla görebileceğini söyledi: "Biraz izin veririz, giderler. Irak'ta boşalırlar, intikamlarını alırlar, hesaplaşma görürler, tatmin olurlar. Ama işi kökten bitirmelerine sakın müsaade etmeyin. PKK'yı Kuzey Irak'ta tümüyle etkisiz kılacak noktaya getirmelerine izin vermeyin."

Baykal, ABD'den Türkiye'ye yapılan üst düzey ziyaretlerde de nabız yoklandığını kaydetti ve Washington'a "Türkler PKK ile görüşmeyi düşünmüyorlar. Bu aşamada hazır değiller. Kendi kamuoylarına anlatabilmek için zamana ihtiyaçları var" mesajı verildiğini ileri sürdü.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious