CHP lideri Deniz Baykal: "Türban'ın ithal bir üniforma!"

CHP lideri Deniz Baykal:
  • Giriş : 30.01.2008 / 01:19:00
  • Güncelleme : 30.01.2008 / 00:41:56

Türban'ın ithal bir üniforma olduğunu söyleyen Baykal'ın bu sözleri alkışlarla kesildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP lideri asıl amacın türban düzenlemesi olmadığını asıl amacın laik düzen olduğunu belirtti.

Anadolu'da yaşanan İslam anlayışının farklı olduğunu Orta Asyta anlayışının da izlerinin taşıdığını ve kadın erkek ilişkilerinin çok daha çağdaş yaşandığını söyledi.

1980'li yıllarda yaşanan Hümeyni hareketinin bütün coğrafyayı etkilediği gibi Türkiye'yi de etkilediğini ve ortaya yeni bir 'İslam' anlayışının getirilmek istendiğini söyleyen Baykal 'Türkiye'nin hiç bir kurumunun dini kurallara göre şekillendirilemeyeceğini belirtti

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinin temelinde laiklilk olduğunu bunun İslamiyet'e karşı olmadığını söyleyen Baykal,.Laikliğin amacının insanların inançlarının devlete dayatılmaması olduğunu söyledi

Türkiye Cumhuriyeti'nin temelini laiklik ilkesinin oluşturduğunu belirten Baykal,' Bu sayede İran'dan Afganistan'dan farklıyız.' dedi.

Baykal'AKP iktidarının, laiklik ile ilgili olarak sıkıntılarının olduğunu söyleyen Baykal 'Bunu sık sık dile getiriyorlar. Ve takiye yapıyorlar.Asıl niyetleri laikliği değiştirmek.' diye konuştu.

Türbanın İslamiyet'in bir şartı olarak getirilmek istendiğini belirten Baykal Diyanet İşleri Başkanlığı'nın şu sözlerine yer verdi. 'İslamiyet'in özü gözden kaçırılırken, şekilcilik ön plana çıkarılıyor.'

Baykal, Türkiye'nin sanki başka sorunu yokmulş gibi türban sorununu ön plana çıkarıldığını söyledi. Bu türban düzenlemesinin arkasında olan partilerin şimdi bier sorumluluk paylaşımı yarışına katıldıklarını söyledi.

Baykal MHP liderinin 'Bu düzenleme sadece üniversitelerde sınırlı kalacak ' sözlerine deyindi. Madem bu dzenleme inanç sorunu, o zaman liseli kızlarımız neden örtünmesin. Bu üniversitelerle kısıtlı kalmayacaktır. Şimdi anlaştık demenin hiç bir anlamı yoktur.

Türban'ın ithal bir üniforma olduğunu söyleyen Baykal'ın bu sözleri alkışlarla kesildi

Baykal,'Türban dua için değil din için geliyor diyen Baykal, 'Laiklik, Cumhuriyet'in özüdür.' diye konuştu.

Anayasa'nın Türkiye'nin güvencesi olduğunu belirten Baykal,'AKP iktidarının siyasi hedeflerine göre Anayasa değiştirilemez dedi

Günümüzde yaşananın laiklik ile ilgili geçmişten bu yana gelen kadrolaşmanın bie sonucu olduğunu söyleyen Baykal, 'Müslümanlık bunların iddia ettiği gibi türban takmaktan ibaretse, bir müslüman nasıl olur da avukat, hakim,savcı olamaz diyebilir misin dedi.

Baykal 'Yaşananlar bir aldatmaca tablosudur, aldatma siyasetidir. dedi CHP'nin üzerine düşen görevi yerine getireceğini söyleyen Baykal, Maliye Bakanı'nın kendisi için dört kez af çıkardığını ahlak sorununun asılbu olduğunu belirtti.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious