CHP lideri Deniz Baykal'ın vaadi bu sefer 'Büyük' oldu

CHP lideri Deniz Baykal'ın vaadi bu sefer 'Büyük' oldu.10050
  • Giriş : 16.07.2007 / 22:01:00
  • Güncelleme : 16.07.2007 / 22:03:03

CHP lideri Deniz Baykal, Trabzon mitinginde, Trabzonlular'a vaadi 'Büyük' oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, iktidarlarında ekonominin faize ve ranta değil, üretime, ihracata yönelik olarak gelişeceğini kaydederek, ''Kalkınma köyden, topraktan, çiftçiden, tarımdan başlayacak. Bunun için ciddi hazırlıklarımız var'' dedi.

Baykal, partisince Trabzon Belediyesi önünde düzenlenen mitingde, Türkiye'nin her köşesinin kendileri için çok değerli olduğunu ifade ederek, ''Ancak Trabzon bir tane. Trabzon, ülkemizin çok çalışkan, yürekli insanlarının bulunduğu yerdir. Bir Trabzonlu'yu dünyanın her yerinde görür ve onun başarılarıyla iftihar ederiz'' diye konuştu.

AK Parti Hükümetinin 4,5 yılda Türkiye'nin 6 kat zenginleştiğini söylediğini ifade eden Baykal, ''Türkiye'nin zenginliğinden kim yararlanıyor. Trabzon'daki vatandaşlar yararlanıyor mu? Borsada altı kat zenginleşenler kimler. Yalancılar bol para kazanıyorlar değil mi? Komşusu aç yatarken tok yatan bizden değildir. Ne güzel değil mi. Komşusu aç yatarken kendisi tok yatan bizden değilse, yüz binlerce vatan evladı okul bitirip boş gezerken kendi çocuğunu kalkındırmanın anlamı ne?'' dedi.

Türkiye'nin, 4,5 yıl öncesinde 220 milyar dolar olan borcunun AK Parti Hükümeti ile 408 milyar dolara çıktığını söyleyen Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: ''80 yılda 220 milyar borç yapanlar bu memlekete liman, demir yolu, fabrikalar yaptılar. Dürüst, namuslu işler yaptılar. Peki matematik bilirsiniz, 80 yıllık dönemdeki o borca 200 milyar dolar eklemişler. Toplam borcumuz bugün 408 milyar dolar. Elde avuçta ne varsa hepsini sattılar. Devletin nesi varsa, ucuz pahalı demeden sattılar. Trabzon'a bu satılanlardan bir pay, bir iş yeri, fabrika geldi mi? Hayır. O para nereye gitti?''

CHP'nin bir hafta sonra iktidara geleceğini iddia eden Baykal, ''İktidarımızda ekonomi, faize ve ranta değil, üretime, ihracata yönelik olarak gelişecek. Üretimi geliştireceğiz. Kalkınmayı sağlayacağız. Kalkınma köyden, topraktan, çiftçiden, tarımdan başlayacak. Bunun için ciddi hazırlıklarımız var'' şeklinde konuştu. Sosyal alanda CHP iktidarının önemli işler gerçekleştireceğini dile getiren Baykal, şöyle devam etti: ''Yeşil Kartı kaldıracağız. Altında Mercedesi olan gidiyor Yeşil Kart alıyor. Sırtını AK Parti kodamanlarına dayıyor, yeşil kartı alıyorlar. Yeşil kart yerine nüfus cüzdanı olacak. Bu cüzdanın üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası var. O, sizin her şeyinizi ortaya koyacak. Babalar iyi bilirler, çocuğun hastalandı, cebinde para yok, ne yapacağım diye düşünmeyeceksin.''

''TRABZON'U BÜYÜKŞEHİR YAPACAĞIZ''


İktidarlarında Trabzon'u büyük şehir yapacaklarını ifade eden Baykal, ''Trabzon niye büyük şehir değil. Hangi gerekçesi var. Trabzon bu iktidarı indirecek, kendi iktidarını getirecek, hakkını da alacak'' dedi. Öğrencilik yıllarında Antalya'dan eğitim açısından Trabzon'a gıptayla baktıklarını, en sağlam eğitimin Trabzon'da olduğunu bildiklerini dile getiren Baykal, ''Ama şimdi öğretmenlik yok sayılıyor. Sözleşmeli, part-time, fason öğretmenlik çıkardılar. Oysa öğretmenlik kariyerdir, yaşam tarzıdır. Trabzon, Türkiye'nin beyin deposudur. Ama bu olmuyor. Bunu değiştireceğiz'' diye konuştu.

Baykal, yoksulluğun temelinde işsizliğin yattığını, bir ailede çalışan yoksa o ailenin yoksulluğa mahkum olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: ''Çalışanı olmayan ailelerin gençlerine iş bulmada öncelik vereceğiz. Muhtarlar aracılığıyla her mahalledeki muhtaçların listesini çıkartacağız. Sosyal hizmetler uzmanlarıyla durumlarını görüşeceğiz. Ondan sonra da o aileye yardım kararı alacağız. O aile adına anneye bankada hesap açtıracağız. Biz devlet olarak anne adına açtığımız hesaba para yatıracağız. Anneye, sen oradan aileni geçindir diyeceğiz.'' Vatandaşlara, pirinç, bulgur, temmuz ayında kömür dağıtıldığını kaydeden Baykal, ''Dağıtılan kömürün parasını gelecek hükümet ödeyecek. Altın gönderiyorlar, sizin çocuğunuzun sünnetine gelemedik diye. Oğlan maşallah 18-20 yaşında. Size söyleyeceğim, o dağıtılanları hiç tereddüt etmeden alın. Günah değil. Günahsa Allah benim boynuma yazsın. Ama sakın ha oyunuzu onlara vermeye kalkmayın. O işte günah. Sakın ha yapmayın. Çünkü oy namustur, şereftir, ırzdır'' görüşünü belirtti.

''BU ANLAYIŞLA TERÖRLE MÜCADELE OLUR MU?

Terör konusuna da değinen Baykal, terörle mücadelenin önündeki en önemli engelin bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisi olduğunu iddia etti. Baykal, ''PKK'nın karargahı Irak'ta, biz şehit veriyoruz'' dediklerini ifade ederek, ''Başbakan diyor ki Türkiye'de terörle mücadele bitti de sıra ona mı geldi. Bu anlayışla terörle mücadele olur mu?'' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın son günlerde kontrolünü kaybettiğini savunan Baykal, sözlerine şunları ekledi: ''Şimdi bakın çok somut şeyler söylüyorum; gel televizyona çıkalım. Dünyada ABD'de, 2002'deki seçimlerde bizde de böyle oldu. Yiğitsen çık karşıma televizyonda. Ben, senin hakkında söylediğim her şeyi yüzüne söylemek istiyorum. Sen de söyle de cevabını al bir milletin önünde. Kaçıyor, kendine, sözüne güvenemiyor. Kaçan bir adama oy verilir mi? Sadece benden değil, milletten de kaçıyor.''

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious