CHP lideri Deniz Baykal'ın zirve yorumu

CHP lideri Deniz Baykal'ın zirve yorumu.10357
  • Giriş : 06.11.2007 / 16:24:00

Baykal, ''ABD Başkanı George Bush'un, PKK'yı bir terör örgütü ve ABD'nin düşmanı olarak ilan etmiş olmasını önemsemek istiyorum'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Baykal, partisinin TBMM Grup Toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Bush arasında dün gerçekleştirilen görüşmeyi değerlendirdi.

Türkiye'nin yaşadığı terör olayları, bu saldırıların toplumda yol açtığı tepki, sınır ötesi operasyona ilişkin hükümete yetki veren tezkerenin Mecliste ezici çoğunlukla kabul edildiği bir tablo içinde ''tarihi bir görüşme'' gerçekleştiğini ifade eden Baykal, ''Şimdi yeni bir aşamaya geçmiş olduğumuzu düşünüyorum'' diye konuştu.

Görüşmeyi siyasi parti ilişkilerinin, iktidar-muhalefet çekişmesinin konusu olmaktan soyutlayarak, Türkiye penceresinden bakarak değerlendirmek istediğini belirten Deniz Baykal, ''İçinde bulunduğumuz durumun ortaya koyduğu tabloyu, bir partizanlık kaygısının ötesinde, milletimizin dikkatine, değerlendirmelerine sunmak istiyorum'' dedi.

Türkiye'nin, Ortadoğu, Irak ve Irak'ta etkinlik sergileyen güçlerle ilişkileri konusunda ihtiyacı olan temel konunun, dürüstlük ve samimiyet olduğunu vurgulayan Baykal, şöyle devam etti:

''Türkiye'nin herhangi bir askeri müdahaleye girip girmemesi tartışmasının ötesinde, bu bölgedeki temel ihtiyacın netlik, dürüstlük ve samimiyet olduğuna inanıyorum. Maalesef bu bölgede açıklamalar, tavırlar, önerilen hedefler tutarlı, samimi ve inandırıcı nitelik taşımıyor. Bir büyük sistemin arkasında bir kaotik siyasi manzara Irak'ta, Ortadoğu'da oluşturuluyor. Bunun içinde kim nedir, ne yapıyor, niçin yapıyor? Bunu net görmek imkanı ortadan kalkıyor. Sayın Başbakanın yaptığı konuşma, umarım bu netleşmeye katkı getirecektir. Buna Türkiye'nin ihtiyacı var. Eğer netleşme sağlanabilirse, sorunların çözülmesi açısından büyük olanak getirecektir.''

-''BARZANİ-ABD-PKK İLİŞKİSİ NEDİR?''-

''Kuzey Irak'taki tablo nedir? Orada PKK'nın konumu, durumu nedir? Barzani-PKK ilişkisi nedir? Barzani-PKK-ABD ilişkisi nedir?'' diye soran Baykal, bunların çok dürüst, inandırıcı ve samimi şekilde ortaya konulması gerektiğini söyledi. Baykal, ''Bunu anlamaya hepimizin ihtiyacı var. Bu konu, birbirimizi aldatabileceğimiz, yanıltabileceğimiz bir konu değildir. Türkiye için yaşamsal önemi vardır. Bu konuda dürüstlüğü talep etmek hakkımızdır'' diye konuştu.

CHP lideri Baykal, ''PKK'ya bir terör örgütüdür'' demenin yüklediği ağır sorumluluklar olduğunu belirterek, ''Eğer onu bir terör örgütü olarak niteliyorsanız, o zaman yapabileceğiniz, yapmak zorunda olduğunuz ve yapamayacağınız şeyler var. 'Hem PKK'ya bir terör örgütüdür derim, hem de onun gereklerini yerine getirmem ve bunu sürdürebilirim'. Bu kabul edilemez'' ifadesini kullandı.

Barzani'nin, ''PKK bir terör örgütüdür'' diyemem dediğini anımsatan Baykal, Barzani, PKK'yı terör örgütü saymıyorsa, ABD-Barzani ilişkisi ne oluyor? 'PKK, bir terör örgütüdür' sözlerinin geçerliliği, anlamı, değeri ne oluyor? Bu kargaşa içinde tutarlı politika götürmek mümkün müdür?'' diye sordu.

-''UZLAŞMA DÜŞÜNÜLEMEZ''-

''PKK'ya terör örgütüdür'' denildiğini, aynı zamanda Türkiye'ye ''Siz, PKK ile sorunuzu, diplomasi ve müzakere yoluyla çözün. Masaya oturarak çözün'' denildiğini ifade eden Deniz Baykal, şunları söyledi:

''Eğer PKK bir terör örgütüyse, onunla sorunların müzakereyle, diplomasiyle çözülmesini talep etmek samimi olamaz. Terör örgütüyle sorunlarının uzlaşmayla çözülmesini bir yöntem olarak düşünülemez. El Kaide ile sorunlarını Amerika, diplomasi yoluyla mı çözmeyi deniyor, müzakere yoluyla mı çözmeyi deniyor, barış yoluyla mı çözmeyi deniyor, siyasi anlaşma yoluyla mı çözmeyi deniyor?

Dünkü konuşmada, Başkan Bush'un 'PKK'yı bir terör örgütü ve ABD'nin düşmanı olarak ilan etmiş olmasını' önemsemek istiyorum. Bunu ciddiye almak istiyorum. Bu çok temel angajmandır. Eğer PKK bir düşman örgütse, ABD'nin, Türkiye'nin, Irak'ın düşmanı bir örgütse, bu konuda bir mutabakat varsa, ABD Başkanının bu konuda bir kararlılığı varsa, bu bizim mutlaka değerlendirmemiz gereken çok önemli bir değerlendirmedir. Bunu yok saymak mümkün değildir. Bunu bir boş söz olarak kabul etmek doğru değildir. Bunu önemsememiz lazım.

Ayrıca Türkiye'nin bu konuda yaşadığı sıkıntılar, yükselen toplumsal tepki, kendisini gösteren müdahale kararlılığı karşısında, ABD Başkanının bu görüşmede kamuoyu önünde aleni olarak 'sakın ha müdahale etmeyin' demediğini de tespit ediyoruz. Bu da çok önemli bir noktadır. Çünkü bugüne kadar ABD yetkilileri bir yandan PKK'nın terör örgütü olduğu söylerler ama öte yandan da 'sakın ha bu işe müdahale etmeyin, müzakere yoluyla bu işi çözün' derlerdi. Şimdi ABD Başkanı, Türkiye'de yükselen kararlılığı, tepkiyi, müdahale iradesinin ortaya çıkmış olmasını görerek, Türkiye'ye aleni olarak, açık olarak, orta yerde 'müdahale etmeyin' dememiştir.''

-''(EVET MÜDAHALE OLABİLİR) DEMESİ ANLAMINA GELİR''-

CHP Genel Başkanı Baykal, Bush'un herhangi bir askeri müdahaleye ilişkin işbirliğini prensip olarak kabul etmesinin de gözden kaçırılmaması gereken önemli bir nokta olduğunu ifade ederek, ''(Herhangi bir askeri müdahale yapılamaz) demiyor. 'Müdahale konusunda işbirliği lazım' diyor. Müdahale konusunda 'istihbarat paylaşımı, ortak çalışma' diyor. Bu da önemlidir. Amerikan Başkanının ''Evet müdahale olabilir' demesi anlamına gelir bu. Müdahalede Amerika'ya da yer biçmiş olması yine görmemezlikten gelemeyeceğimiz konudur'' dedi.

Toplumun ''bunlar oyalama taktiği'' diye kaygı içine girdiğini bildiğini belirten Deniz Baykal, ''Olabilir ama ona karşı tedbirli olmak bizim görevimizdir. Ama Türkiye'nin Başbakanı, ABD'ye 'biz müdahale edeceğiz' diyecek ve ABD Başkanı da 'bu müdahale de istihbarat işbirliği yapalım, bu konuda 3'lü mekanizma oluşturalım' diyecek. Bu, artık müdahale fikrinin ABD tarafından reddedilebilir olmaktan çıktığının kabulüdür'' diye konuştu.

PKK'nın terör örgütü olduğu, ABD ile Türkiye'nin ortak düşmanı olduğu yönündeki kabullerin önemli olduğunu bildiren Baykal, gelinen nokta karşısında iyi hazırlanmış, sadece kamuoyunu tatmine yönelik değil, sonuç almaya yönelik, etkili bir müdahalenin dayanağı olarak bu tablonun değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi. Baykal, ''Bu, önemli, yeni bir tablodur. Bunu, Türkiye, alışılmış açıklamalar gibi değerlendirmemelidir. Yeni bir politika, yeni bir angajman olarak görmeliyiz ve bu yönüyle dünyaya takdim etmeliyiz, değerlendirmeliyiz'' dedi.

-''YENİ FACİA MI BEKLEYECEĞİZ?''-

Deniz Baykal, Türkiye'nin, gelinen noktadan sonra hiçbir şey yapmamasının kabul edilemeyeceğini de ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Böyle bir şey olamaz. Bunun sorumluluğunu kimse alamaz. Yani müdahale etmek için yeni bir saldırı, 15 kişinin öldürülmesine yol açacak yeni bir faciayı mı bekleyeceğiz? Bu tabloya geldikten sonra müdahale için bütün toplumunun tekrar ayağa kalkmasına yol açacak büyük bir haksızlığın Türkiye'ye yönelik olarak yapılmasını mı bekleyeceğiz? Gelinen noktada ciddi bir hazırlıkla, uygun bir zamanlamayla gereğinin yapılması kaçınılmaz hale gelmiştir. Genelkurmay İkinci Başkanı oraya boşuna gitmiş olamaz. Hiçbir şey yapılmayacak bir siyasi temasın bir unsuru olarak, Genelkurmay İkinci Başkanının bulundurulması kabul edilemez. Bu tabloyu herkesin ciddiye alması gerekir.''

CHP lideri Baykal, asker-sivil herkesin gelinen noktada gelişmelere seyirci kalınamayacağını idrak etmesini beklediğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious