CHP lideri YSK'ya tepkili: Saçmalık!

CHP lideri YSK'ya tepkili: Saçmalık!.9797
  • Giriş : 24.03.2009 / 20:19:00

Baykal, YSK'nın kimlik numaralı nüfus cüzdanını şart koşmasını "saçmalık" olarak değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Denizli Özay Gönlüm Meydanı'ndaki mitingde konuşan Baykal, "Yıllardır aynı sandıkta oy kullanmışsınız. Kütükte adınız yazılı, adresiniz belli, cebinizde kimlik kartınız, nüfus cüzdanınız var. Kütüğü de zamanında kontrol etmişsiniz. Gideceksiniz pazar günü oy kullanmaya, belki size diyecekler ki, 'Kullanamazsın.' Niye? Çünkü nüfus cüzdanının üzerinde kimlik numaran yazılı değil. Böyle bir seçim yapılabilir mi? Bu durumda 3,5 milyon insan var diyordu İçişleri Bakanı. Ne kadarının nüfus cüzdanını değiştireceği belli değil. Hepiniz dikkatli olun.'' ifadesini kullandı.

Seçim öncesi saatlerin ileriye alınmasını da eleştirerek engel çıkarıldığını iddia eden Baykal, "Saatleri 1 saat ileriye alacaklar. İyi güzel de ne zaman alıyorsun? Cumartesi gecesi. Şu işi pazar günü yapıversene. İşler tam karışacak seçimin olacağı gün. Onun için cumartesi akşamı hepiniz mutlaka saatlerinizi, 02.00'yi beklemeden, yatmadan önce ileriye alın ki sabah ona göre kalkın. İkincisi de yatmadan önce ampulü söndürüverin, israf etmeyin. Çünkü sabah ampule ihtiyaç yok, güneş doğacak.'' diye konuştu.

Tunceli'de yoksul vatandaşlara dağıtılan yardımlara da değinen Baykal, şunları söyledi: "Valiyi seferber etmişler. Buzdolabı, çamaşır makinesi, üçlü koltuk, çekyat dağıtacak. Ne zaman? Seçimden üç hafta önce. Dünyanın  neresinde böyle bir uygulama var? Türkiye'nin tarihinde ne zaman böyle bir iş oldu, niye bunu yapıyorsun? Oradaki insanlar senden bunu mu istiyor?''

Tunceli'deki yardımların yoksullukla mücadele amacı taşımadığını ileri süren Baykal, "Yoksullukla mücadele için yapılıyorsa Denizli'de de yoksulluk var. Gel burada da dağıt. Eşitlik, hukuk, adalet yok mu? Seçime girerken, 'İzmir'i alacağım, Çankaya'yı alacağım.' dedi. İzmir de, Çankaya da alınabilir gibi değil. Acaba Tunceli'yi alırsak şöyle bir mutluluk yaşar mıyız? Üstelik Tunceli'de de İstanbul'da fırtına gibi esen bir Kemal Kılıçdaroğlu var. Bir de Başbakan'ın tatlı belası Kamer Genç var. 'Şunlara bir ders verebilir miyim?' diye orada bunları yapacak. Bunlar yanlış işler, bir yere varılmaz.'' şeklinde konuştu.

Baykal, miting sonrası helikopterle Aydın'a hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*