CHP liderinin gözlemi "yok"muş

CHP liderinin gözlemi
  • Giriş : 25.03.2009 / 21:21:00
  • Güncelleme : 25.03.2009 / 21:27:34

Kendisi hakkındaki devirme planları için...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 2. Ergenekon iddianamesinde yer alan, kendisini hakkındaki devirme planları için, "Bana karşı mücadele verenlerin arkasında Ergenekon olduğuna ilişkin gözlemim yok" dedi.

Baykal, partisinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Karayalçın, parti yöneticileri ve ilçe belediye başkan adaylarıyla Ankara'nın çeşitli ilçelerinde şehir turu yaptı.

Genel merkezden seçim otobüsüyle hareket eden ve güzergahındaki vatandaşları selamlayan Baykal, Demetevler'de bir pastanede basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Baykal, "Ergenekon" soruşturması kapsamında hazırlanan ikinci iddianamede "kendisinin CHP'nin başından indirilmek istenmesine yönelik iddialar" bulunduğunu belirterek, değerlendirmesini soran bir gazeteciye şu yanıtı verdi:

"İddianameyi görmedim. İddianamede neyin olduğuna yönelik sağlam birbilgim yok ama söyledikleriniz benim de kulağıma geldi. İddianamede benim adımıngeçmiş olması ve CHP'nin adının geçmiş olmasının değerlendirilmesi gerekir. Demokratik siyasi yaşam içerisinde bu partide tartışmalar geçirdik, yarışmalar yaptık. Kongreler, kurultaylar geçirdik. Bunları bütün Türkiye ilgiyle izledi. Parti içinde benimle mücadele eden kişilerin, ekiplerin arkasında Ergenekondenilen örgütü andıracak herhangi bir grubun bulunduğuna dair bir gözlemim, hiçbir izlenimim olmadı.

Normal demokratik yarışmaları yaptık. Bazen kaybettim bazen kazandım. Amahiçbir zaman ne Ergenekon'dan dolayı kaybettiğimi ne de kazandığımı ne de sonzamanlarda beni değiştirmeye yönelik kampanyalarda Ergenekon diye bir kuruluşun olduğunu düşünmedim. Bana bunu düşündürecek hiçbir somut işaret görmedim. Elbette siyasi hayat içinde bize yönelik mücadele yapanlar vardır. Bu mücadeleyi yapanların arkasında bazı güçler vardır. Bu güçlerin bir kısmı Türkiye'niniçindeki, bir kısmı Türkiye'nin dışındaki güçlerdir. Bunlar demokratik siyasal yaşamın doğal uygulamalarıdır. Bunun ötesinde Ergenekon diye tanımlanan bir örgütün CHP'deki çatışmalarda bir unsur olduğuna dair benim hiçbir bilgim, görgüm, izlenimim yoktur."

"Tavrım haksızlıklara maruz bırakılanlardan yana"

Baykal, bir gazetecinin "(Ben Ergenekon'un avukatıyım) demiştiniz. Ergenekon'u savunmaya, Ergenekon davasında taraf olmaya devam edecek misiniz?" sorusuna, "Söylediğim çok açık, CHP'nin içindeki çatışmalarda Ergenekon diye bir örgütün yer aldığına dair hiçbir izlenimim olmamıştır" karşılığını verdi.

Kendisinin "Ergenekon" soruşturması kapsamında haksızlıklara karşı olduğunu ifade ettiğini vurgulayan Baykal, tavrını hukuktan ve haksızlıklara maruz bırakılan insanlardan yana koyduğunu söyledi.

İnsan hakları ihlallerinekarşı olduklarını belirten Baykal, bu davada ulusal ve uluslararası hukuk standartlarının, yargılama koşullarının ihlal edildiğinin açık olduğunu ifade etti.

Bunun tartışılır bir yanı olmadığını, bu tavır içinde bulunanların yanlış yaptığını kaydeden Baykal, "Bu, AB'deki ilgili çevrelerin değerlendirmesidir. AİHM'deki hukukçuların değerlendirmesidir. Türkiye'de içinde AKP'lilerin de bulunduğu 75 tane baronun ortak değerlendirmesidir. Bu, eski Yargıtay başkanlarının, hukukçuların değerlendirmesidir. Buna karşı çıkacak hiçbir ciddi hukukçu yoktur. Karşı çıkanlar da hukukçu kimliğiyle değil siyasetçi kimliğiyle karşı çıkmaktadır" dedi.

CHP lideri, "Burada hukuk dışı uygulama yapılıyor, insan hakları ihlal ediliyor. Bunu dile getirmek herkesin görevidir, elbette benim de görevimdir. Şimdi böyle dedik diye, bana karşı mücadele verenlerin arasında Ergenekon'un ikinci iddianamesi 'Ergenekon'u destekleyen çevreler var' dedi diye ben buna destek mi vereceğim? Benim öyle bir gözlemim yok ne ben ne CHP'deki herhangi bir kişi ne aklı başında siyaseti gözlemleyen, değerlendiren bir tarafsız gazeteci... (Deniz Baykal'ı şu indirmek istiyor, bu indirmek istiyor) denmiştir ama bugüne kadar (Ergenekon indirmek istiyor) diye ilk kez duyuyorum" diye konuştu.

"Deniz Feneri İstanbul'da asfaltın göbeğine gelmiş"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Irak'a giderken uçakta gazetecilerle yaptığı sohbet sırasında "Kürdistan" ifadesini kullandığına ilişkin haberlere yönelik değerlendirmesinin sorulması üzerine de Baykal, bununla ilgili bir değerlendirme yapmayacağını belirterek seçimlerin sonuna kadar siyaseti ekonomik kriz ve yolsuzluklar ekseni etrafında götürmek gerektiğini düşündüğünü, gündeminin bu konulardan oluştuğunu söyledi.

Ekonomiden ve "Deniz Feneri Davası"ndan bahseden Baykal, "Deniz Feneri'nin denizin kenarından asfaltın ortasına taşındığına tanık olduk. Deniz Feneri bir baktık ki Türkiye'de, İstanbul'da asfaltın göbeğine gelmiş. Üzerinde durmamız gereken konular bunlardır" dedi.

Karayalçın ile ilgili haberler

Baykal, bir gazetede CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Karayalçın'ın belediye başkanlığı dönemine ilişkin iddiaların yer aldığının hatırlatılması üzerine de seçim döneminde bu tür kampanyaların gündeme getirildiğini ifade etti.

Yerel seçim mücadelesinde düzeyin korunması gerektiğine dikkati çeken Baykal, önemli olanın kanıtlar ve belgeler olduğunu vurguladı.

Baykal, "Ergenekon soruşturmasının ikinci iddianamesinde adınızın geçmesi yerel seçimlerin sonucunu etkiler mi?" sorusuna da "Öyle bir gözlemim, değerlendirmem yok. İddiaları, kanıtları görmeden net bir değerlendirme yapmayıda doğru bulmuyorum" karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*