CHP liderliğine soyunan Koç'tan Baykal'a gözdağı!

CHP liderliğine soyunan Koç'tan Baykal'a gözdağı!.10050
  • Giriş : 19.11.2007 / 21:36:00

CHP Genel Başkanlığı için adaylığını açıklayan Haluk Koç, değişimin önüne geçilemeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Başkanlığı için adaylığını açıklayan Samsun Milletvekili Haluk Koç, "CHP’deki değişimin, yenileşme talebinin önünde durmaları mümkün değildir" dedi.

Koç, çalışmalarını yürüttüğü binada düzenlediği basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Girişinde "Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi" tabelasının bulunduğu bina ve çalışma birimleri hakkında bilgi veren Koç, çalışmaların yürütüldüğü binanın "imece" usulü ile yaşama geçirildiğini anlattı.

CHP’nin yenileşmesi iddiasını ortaya koyduklarını ve bunu hayata geçirecek bir merkeze ihtiyaç duyduklarını kaydeden Koç, burada bir hukuk birimi de oluşturduklarını söyledi. Koç, "Bu kurultay sürecinde CHP’nin tarihinde yaşanmamış biçimde hukuk ihlalleri yapılırken, hukuk katliamı yaşanırken bunlara seyirci kalmak mümkün değil" dedi.

Önemli bir kurultay sürecine girildiğini CHP’deki yönetim değişikliğinin hem parti hem de toplumun genelinin talebi haline geldiğini savunan Koç, "Zaten antidemokratik olan tüzüğün iyice kısıtlanarak her türlü hukuksuzluğun meşru hale getirme çalışmasının yapıldığı bir süreç yaşıyoruz. Bunu istifa eden Sayın Genel Başkan Yardımcısı da ifade etmişler açıklamalarında" diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem’in partideki görevlerinden istifa etmesinin Çankaya İlçe Teşkilatı’ndaki sorunların ardından yaşanmasına da değinen Koç, "Çankaya ile sınırlı değil bu süreç.

Türkiye’nin her yeri Çankaya. O açıklamaya Çankaya’nın yanı sıra bütün Türkiye’de yapılan hukuksuzluk denseydi çok daha anlamlı olacaktı" dedi.
Parti üst yönetiminin MYK kararı dahi almadan il ve ilçe teşkilatlarını görevden aldığını iddia eden Koç, "CHP’deki değişimin, yenileşme talebinin önünde durmaları mümkün değildir" görüşünü kaydetti.

CHP üst yönetiminin, tüzüğün 12. maddesine dayanarak çok sayıda kişiyi partiye üye yaptıklarını ifade eden Koç, bu yolla üye yapılan kişiler arasında çeşitli suçlardan hüküm giymiş kişilerin bile bulunduğunu iddia etti.

"Parti üst yönetimi arasında çeşitli mücadeleler yaşandığı, Merkez Yönetim Kurulu’nun bir kavga alanı haline geldiği" görüşünü dile getiren Koç, "bunun partiye büyük zarar verdiğini, ülkenin muhalefetsiz olduğunu ortaya koyduğunu" savundu.

KUZEY IRAK’A YÖNELİK ÇALIŞIMLAR

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Kuzey Irak’a yönelik yeni açılımlarının partinin üst kurullarında görüşülerek oluşturulmuş politikalar değil, Genel Başkan’ın bire bir şahsi düşünceleri olduğunu da savunan Koç, bu açılımların kendi içinde çelişkiler barındırdığını bildirdi. Koç, "Sık düşünce değişiklikleri toplumda liderlik anlayışının inandırıcılığını azaltmaktadır" dedi.

DTP hakkındaki kapatma davasına da değinen Koç, şunları söyledi:

"DTP, ne yazık ki bir Türkiye partisi olma iddiasını ortaya koyamamıştır. Sorunun çözümü yerine sorunun parçası olmayı yeğlemiştir.

Radikal karar değişiklikleri ile terörden kendini ayıracak bir siyasi çizgiyi ortaya koyamamıştır. Her ne kadar parti kapatmanın bir çözüm olmadığına inanıyorsam da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir hukuk devleti olduğunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor."

"16 BİN ÜYE KAYDEDİLDİ"

Kurultay sürecinde yapacakları çalışmalar hakkında da bilgi veren Koç, bölge toplantıları yaparak düşüncelerini aktaracaklarını, sorunları yerinde dinleyeceklerini anlattı.

Kendilerine 6 temel hedef belirlediklerini anlatan Koç, bu hedeflerin "önce CHP’de birliğin sağlanması, sosyal demokrasinin yeniden yapılandırarak iktidara taşınması, kurumsal yenilenme, CHP’nin tüm Türkiye’nin partisi haline getirilmesi, Türkiye’nin çağdaş bir CHP ile AB’ye taşınması ve toplumun savaş histerisinden çıkarılması olduğunu söyledi.

Koç, önce CHP’de sonra tüm Türkiye’de iktidarı hedeflediklerini belirterek bu yönde çalıştıklarını anlattı.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Koç, bir soru üzerine, ilkelerinin belli olduğunu bu ilkeler doğrultusunda kendilerine katkıda bulunmak üzere gelecek herkese kapılarının açık olduğunu söyledi.

Koç, partideki görevlerinden istifa eden Eşref Erdem’le görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine de kendisiyle görüştüğünü ve tebrik ettiğini söyledi.

Toplantıda söz alan CHP PM üyesi Erbaşar Özsoy da üst yönetimin CHP tüzüğünün 12. maddesine dayanarak kaydını yaptığı yeni üyeler arasında çeşitli suçlardan hüküm giymiş kişiler bulunduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Özsoy, 20 Ekim-7 Kasım 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu toplantılarında tüzüğün 12. maddesine dayanılarak toplam 16 bin 204 üye kaydedildiğini belirterek, 12. maddenin sadece istisnai durumlarda uygulanabileceğini bu nedenle yapılanan usulsüz olduğunu savundu. Kahramanmaraş’tan üye kaydedilen bir kişinin uyuşturucu ticaretinden hükümlü olduğunu ileri süren Özsoy, bu tür yaklaşımların CHP’ye yakışmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious