CHP mayın tasarısını AYM'ne götürüyor

CHP mayın tasarısını AYM'ne götürüyor.13529
  • Giriş : 04.06.2009 / 22:20:00

CHP lideri Baykal, mayınlı araziler yasasıyla ilgili sert konuştu ve ekledi: Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiz!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Biz mayınlı arazilerin temizlenmesine ilişkin maddenin yer aldığı kanun konusunda elimizden geleni yapacağız, Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiz'' dedi.

Deniz Baykal, 29 Mart yerel seçimlerinin yenileceği Aydın'ın Koçarlı ilçesi ve Söke'nin Bağarası beldesinde vatandaşlara hitap etti.

Bağarası'nda Aydın Caddesi'nde konuşma yapan Baykal, 29 Mart yerel seçimlerinde AK Parti'nin oylarının 8 puan aşağı indiğini belirterek, ''Halk artık 'yeter' demiştir. Bu önemli bir demokrasi dersidir. Devletin gücü, ekonomik imkanları, tehdit, şantaj yapılarak, Türkiye'deki 70 milyonun hakkı kullanılmak suretiyle bir parti desteklenmek istenmiştir'' dedi.

Halkın bu gidişe ''dur'' dediğini savunan Baykal, ''Biz bu filmi daha önce Anavatan Partisi'nde, diğer partilerde görmüştük. Bir dönemin daha inişe geçmiş olduğunu halk 29 Martta ortaya koymuştur'' diye konuştu.

-''ANAYASA MAHKEMESİNE GİDECEĞİZ''-

Orta Doğu'da bir çatışmanın sürdüğünü ifade eden Baykal, mayınlı arazilerin temizlenmesini içeren kanunla çatışmanın taraflarından birinin Türkiye'ye davet edildiğini savundu.

Baykal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Ben açıkça söylüyorum. Bu kanunun kullanılabilirliği yoktur. Cumhurbaşkanı, 'yanlış yapılmıştır' diye bu kanunu iade etmelidir. Biz bu konuda üzerimize düşeni yapacağız. Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiz. O toprakların elimizden çıkmasına izin vermeyeceğiz.''

-''İŞLETSENE KANUNU''-

CHP Genel Başkanı Baykal, Koçarlı ilçesi Cumhuriyet Meydanı'nda yaptığı konuşmada da Türkiye'nin işsizlikte rekor kırdığını söyledi. Baykal, Türkiye'nin borca batırma anlayışıyla küçüldüğünü, yolsuzlukla da mücadele yapılmadığını iddia etti.

Almanya'daki mahkemenin Deniz Feneri davası konusunda Türkiye'ye bir liste gönderdiğini, ancak listedekilerin sorgulanmadığını savunan Baykal, şöyle devam etti:

''Listedekiler yakalandı mı, sorgulandı mı? Birisinden hesap soruldu mu? Rektörlerin evlerini sabaha karşı didik didik ediyorlar. Yolsuzluğa batmış olanlar ellerini kollarını sallayarak geziyorlar. 'Neden hesabını sormuyorsun' diyoruz. 'Almanya dosyayı göndermedi' diyorlar. Senin hukukun, adaletin yok mu yolsuzluk ortada. İşletsene kanunu.''

Deniz Baykal Bağarası beldesinde CHP'nin Belediye Başkan Adayı Hüseyin Yıldırım, Koçarlı ilçesinde de Cengiz Şen için oy istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*