CHP mercek altında, demokrasiye bağlılığı incelenecek

CHP mercek altında, demokrasiye bağlılığı incelenecek .9340
  • Giriş : 01.07.2007 / 19:12:00

Sosyalist Enternas-yonal, cumhurbaşkanlığı krizi sırasında sergilediği tavrı nedeniyle eleştirilen, CHP'yi gözetim altına alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsviçre'nin Cenevre kentinde toplanan Sosyalist Enternas-yonal, cumhurbaşkanlığı krizi sırasında sergilediği tavrı nedeniyle eleştirilen, Türkiye'den tek üyesi CHP'yi gözetim altına almaya karar verdi.

CHP lideri Deniz Baykal'ın da başkan yardımcısı olduğu dünyadaki sosyalist ve sosyal demokrat partileri bünyesinde barındıran Sosyalist Enternasyonal, "CHP'nin sosyalistliğini incelemek üzere" Türkiye'ye özel bir heyet gönderecek. Karar, örgütün iç denetleme kurumu olarak çalışan Etik Komitesi'nde alındı. Dün sabah basına ve gözlemci üyelere kapalı olarak yapılan konsey toplantısına gelen CHP ile ilgili karar tartışmalara neden oldu. Etik Komitesi adına, komitenin kararlarını konseye açıklayan Fransız üye Maurice Braud, raporu okurken sadece "Türkiye'deki gelişmeleri izlemek üzere" bir heyet gönderileceğini belirterek CHP ile ilgili kısmı zikretmeyince İsveçli üyeler tepki gösterdi. İsveçli parlamenter Anne Linda, söz alarak komitede alınan kararın neden tam olarak okunmadığını sordu. Bunun üzerine Braud, CHP'yi de önümüzdeki günlerde kaleme alacakları rapora koyacaklarını söyledi. Zaman'a konuşan Etik Komitesi üyeleri, özellikle Belçikalı ve Fransız üyelerin CHP'nin hedef alınmaması için büyük çaba harcadıklarını; fakat başarılı olamadıklarını aktardı.

MHP ile koalisyon, sorunu büyütür

CHP ile ilgili durumu örgütün gündemine getiren İsveçli parlamenterler ise önerilerinin arkasında olduklarını belirterek, konuyu son ana kadar takip edeceklerini söyledi. Zaman'a konuşan Fransız üye Braud, CHP'nin adını ilk hazırladığı rapora koymadığını; fakat İsveçlilerin tepkisi üzerine koyacağını bildirdi. Braud, seçimlerden hemen sonra özel bir heyetin "Türkiye'deki gelişmeleri ve özellikle CHP'nin durumunu" izlemek üzere Türkiye'ye geleceğini söyledi. Komitenin kararını Deniz Baykal'la birlikte Cenevre'ye gelen Onur Öymen'e bildirdiklerini belirten Fransız sosyalist Braud, "CHP'nin zor durumda olduğunu" ifade etti. Fransız ve Belçikalı parlamenterlerin, CHP karşıtı havaya tepki göstermeleri ve söz konusu heyeti "Türkiye'yi genel olarak izleyecek" bir heyet olarak göstermeye çalışmaları dikkat çekti.

Türkiye'ye gelecek olan heyet, CHP' nin Sosyalist Enternasyonal'in şartında yazılı ilkelere ne kadar uyup uymadığını araştıracak. Komite, daha sonra hazırlayacağı 'tavsiyesini', genel konseye sunacak. Örgütün şartında belirtilen ve partilerden 'kesinlikle' uyması istenilen beş temel ilke; demokrasi, insan haklarına saygı, ilericilik, askerî müdahaleye karşı olma ve milliyetçi partilerle koalisyon yapmama. Türkiye'yi yakından izleyen bazı Sosyalist Enternasyonal üyeleri, seçimin ardından CHP'nin MHP ile hükümet kurması halinde krizin daha da büyüyebileceğini iddia etti.

Sosyalist Enternasyonel, daha önce de bazı partilerin ilkelere uymadıkları gerekçesiyle üyeliklerini gözden geçirdi. Örgüt, CHP ile ilgili başlatılacak olan "izleme sürecinin" benzerini Slovakya'dan SMER partisi için yürütüyor. Avrupa Sosyalistleri, SMER'in üyeliğini askıya almışlardı.

CHP'Lİ ÖZYÜREK: SOSYALİST ENTERNASYONAL'DE CHP HAKKINDA İNCELEME DE YOK GİRİŞİM DE

Sosyalist Enternasyonal'in 22 Temmuz'dan sonra, CHP'yi izlemek üzere Türkiye'yi bir heyet gönderme kararı aldığına ilişkin haberler CHP'nin sert tepkisine neden oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek,CHP'nin ülke bütünlüğünü ve ulusal çıkarları savunmasından rahatsız olan çevrelerin Avrupa'daki küçük lobilerle işbirliği yaptığını ve bu yönde haberler ortaya atıldığını savundu. Özyürek, "Ulusal çıkarları, ülke bütünlüğünü savunmak sosyal demokrasiye ters kavramlar değil. CHP hakkında inceleme de yok girişim de" diye konuştu.

Sosyalist Enternasyonal'in CHP hakkında 22 Temmuz'dan sonra inceleme yapmak üzere Türkiye'ye heyet göndereceğine yönelik iddiaları ANKA'ya değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, "kesinlikle böyle bir şey sözkonusu değil, bu yöndeki haberler uydurma ve asparagas" dedi. Türkiye'de CHP varlığından rahatsız kesimlerin uluslararası kuruluşlar vasıtasıyla baskı yapmaya çalıştığını kaydeden Özyürek, "CHP, Sosyalist Enternasyonal'in önemli bir üyesi. Genel başkanımız, Sosyalist Enternasyonal'in genel başkan yardımcısıdır" dedi. Baykal'ın dün Sosyalist Enternasyonal toplantısından döndüğünü hatırlatan Özyürek, şunları söyledi:

"CHP'nin sosyal demokratlığına ilişkin herhangi bir sorun yok. CHP sosyal demokrat bir parti ve aynı zamanda ulusal çıkarları, ülke bütünlünü savunuyor. Bunlar sosyal demokrasiyle ters kavramlar değil" dedi.

Türkiye'de CHP'nin ulusal bütünlüğü ve ülke çıkarlarını savunmasından rahatsız olan bazı kesimler bulunduğunu ve bunların son günlerde harekete geçtiğini de savunan Özyürek, "CHP'den rahatsız çevreler Avrupa'daki küçük lobilerle işbirliği yaparak, onları harekete geçirerek bu tür haberleri, iddiaları ortaya atıyorlar. Ancak kesinlikle böyle bir şey sözkonusu değil. CHP hakkında inceleme de yok, girişim de" diye konuştu.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious