CHP Milletvekili Canan Arıtman'dan şaşırtan çıkış

CHP Milletvekili Canan Arıtman'dan şaşırtan çıkış.9229
  • Giriş : 10.06.2008 / 21:58:00
  • Güncelleme : 10.06.2008 / 23:13:57

Başörtüsü yasağı Yüksek Mahkeme'nin verdiği son kararla iyice sorun oldu. CHP'liler bu konuda ne düşünüyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP'li Canan Arıtman, "Başbakan konuşmasında CHP yetki çatışması çıkarıyor dedi siz ne diyorsunuz" sorusuna yönelik olarak "Başbakan konuşmasında tam bir kavram kargaşası yaratıyor. Kendini padişah zannediyor" yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan, "Yargı yanlış yaptığında nereden döner? Bu soru da toplumda tartışılmaya başlandı. Bunun tek sorumlusu CHP'dir. Yargının tartışılıyor olmasının müsebbibi CHP'dir. Erkleri karşı karşıya getirip yetki çatışması meydana getirmek isteyen CHP'dir" dedi. Bir CHP'li olarak Başbakan Erdoğan'ın konuşmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz sorusunu Hilal TV Haber Müdürü Arzu Erdoğral bazı CHP'li vekillere sordu.

Şükrü Elekdağ, bir mahkemedeydim dinleyemedim derken, Hakkı Süha Okay şu an konuşmayayım çok yoğunum daha sonra dedi.

Bir çok CHP'linin telefonları da yanıt vermezken CHP Milletvekili Canan Arıtman Arzu Erdoğral'ın sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan'ın konuşmalarını değerlendiren Arıtman özetle şunları söyledi:

"Başbakan Erdoğan konuşmasında tam bir kavram kargaşası yaratıyor.Kuvvetler ayrılığı ilkesine dayanan bir düzende yaşadığımızı unutuyor.%47 pusulasını alınca kendisinin görevini unuttu.Yetkilerini unuttu.Kendini padişah zannediyor. Kendine karşı olan hiçbir şeyi tanımıyor.Bu ülkeyi yöneten,Anayasa düzenini ya anlamıyor yada anlamak istemiyor. Açıkçası bu ülkeyi yöneten bu rejimi değiştirmek istiyor.. 21.yüzyılda dünya Mars'a uydu yolluyor, bizde de türban sarmalına dolanmış olarak siyasi kargaşa ortamı oluşturulmaya çalışılıyor. AKP ise ekonomide ki başarısızlığını bu şekilde kapatmaya çalışıyor.

Sayın Arıtman Türkiye'de başörtüsü sorunu olduğu da bir gerçek.CHP iktidar olsaydı bu konu ne olacaktı peki?

AKP bu konu da güven vermiyor. Din devleti kurmak istiyor. Türkiye'de büyük bir çoğunluk yapılanları rejime yönelik tehdit görüyor. Yapılan düzenleme de AKP güvence veremedi. Bu işin sadece üniversitelerle sınırlı kalacağı güvenini veremedi. Sınırları çizemedi. Yarın ortaöğretime kamuya girmeyeceğinin garantisini veremedi. CHP'ise iktidar olsa böyle bir düzenleme yapsa rejimi savunacak güvenceyi verir. Rejime yönelik kavga ortamı çıkmaz. Bu sorunu yasal düzenlemelerle CHP çözer. Ve herkes bilir ki bir düzenleme yapılsa bile rejim elden gitmez.Kısacası bu sorunu sadece CHP çözer'

CAFESİYASET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious