CHP: Namaz kılandan zarara gelmez

CHP: Namaz kılandan zarara gelmez.4445
  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Yıllardır çeşitli söylem ve politikaları sebebiyle ‘dine uzak’ bir görüntü veren CHP’de, son dönemlerde farklı sesler yükseliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hemen ardından CHP lideri Deniz Baykal, bir ilke imza atarak Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nu ziyaret etti ve sıcak mesajlar verdi. Bu konudaki son çıkışı ise Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım yaptı. ‘Cami ve namaz’ konusunda Zaman’a çarpıcı açıklamalarda bulunan Yıldırım, bazı çevrelerin dindar insanları ‘cumhuriyetin ilkeleriyle çatışmalı’ gibi göstermeye çalıştığını; ancak bunun doğru olmadığını belirtiyor. “Camiye giden insandan ne millete, ne de cumhuriyete zarar gelir.” diyen Yıldırım, Türkiye’de toplumun yıllarca ‘inanç dünyasından uzaklaştırılmaya’ çalışıldığına dikkat çekiyor.

Bu alanda yeniden bir diriliş yaşandığına işaret eden CHP’li vekil, özellikle cuma namazlarında meydanlara taşan kalabalıktan çok etkilendiğini aktarıyor: “İnsanımız son yıllarda inanç dünyasında buluşuyor. Çok güzel bir noktaya doğru gidiyoruz. Özellikle cuma namazlarının görüntüsü çok etkileyici. Müslümanlar cumada ibadetin yanı sıra, hutbelerle eğitim de görüyor. Ayrıca oradaki birlik görüntüsünün erdemi büyük; bir tutkal gibi. Zengin ile fakirin aynı safta Allah’la buluşması, çok etkileyici bir andır.”

Mehmet Yıldırım, namaza ilişkin düşüncelerini anlatırken, bu ibadetin insanı hem beden hem de ruh olarak rahatlattığını vurguluyor. CHP’li vekil, her namazın kendisi için ‘yeniden doğuş’ anlamına geldiğini ifade ediyor. Yıldırım, “Namazdan sonra kendimi çok mutlu hissediyorum. Özellikle cuma namazlarının ardından, omuzumdaki bütün ağırlıklar, yükler, yorgunluklar yok oluyor. Dinamizm kazanıyorum.” diyor. CHP’li Yıldırım, son dönemlerde dine ve milliyetçiliğe yönelişte terör ve Müslümanlara reva görülen zulümlerin etkili olduğunu düşünüyor. Bu çerçevede olayların sorumlusu olarak görülen ABD’ye yönelik tepkinin artmasını normal buluyor. Yıldırım, “Milletin gördüğünü vekili de görür; aynı dine mensup insanlar birbirine kırdırılmaya çalışılıyor. Zaten ABD, ordusuna, ‘haçlı ordusu’ diyor. Bunu görmezlikten gelemeyiz.” ifadelerini kullanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious