CHP neden rahatsız oldu!

CHP neden rahatsız oldu!.56737
  • Giriş : 26.11.2007 / 15:31:00
  • Güncelleme : 26.11.2007 / 17:59:55

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun Amasya'da yaptığı inceleme CHP'yi rahatsız etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Amasya'da öğrencilere dini baskı uygulandığı iddiaları üzerine, bölgede yaptıkları incelemelere yöneltilen eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Öğrencileri sorgulamadıklarını dile getiren Üskül, komisyonun hazırladığı raporun kısa zamanda açıklanacağını kaydetti.

Yazılı bir açıklama yapan Zafer Üskül, CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönettiği bir soru önergesinde, ''Sayın Zafer Üskül, hangi görev ve yetkiyle, Amasya'nın Böke köyünde 4 kız öğrenciyi sorgulamıştır. Bu görev ve yetkiyi siz mi verdiniz?'' diye sorduğunu hatırlattı. Öğrencileri sorgulamadığını ifade eden Zafer Üskül, İnsan Hakları Komisyonu Başkanlık Divanı tarafından oluşturulan alt komisyondaki 4 üyenin, Amasya Kız Meslek Lisesi, Amasya Anadolu Kız Meslek Lisesi ve öğrenci pansiyonunda öğrencilere dini baskı yapıldığı iddiaları üzerine incelemelerde bulunduğunu kaydetti. Zafer Üstül, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Bu alt komisyon üyeleri, iddiaları incelemek üzere okul ve pansiyon yöneticileri, okulun öğretmenlerinin bir bölümü, 20 dolayında öğrenci, okuldan 'dini baskı' nedeniyle ayrıldığı iddia edilen öğrenciler ve onların velileri, okul kantininin işletmeci ve çalışanları ile yaklaşık 40 dolayında insanla görüşerek bilgi toplamıştır. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkan ve üyeleri, görevlerini yaparken, başbakan ya da kendi dışında herhangi bir kurumdan ya da kişiden talimat almaz. Görevini ve yetkisini, kuruluş kanunundan ve kendi organlarının kararlarından alır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious