CHP oy kaybetti, iki parti Mecliste

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, Ekim ayı araştırmasında kararsızlar dağılmadan % 30'u yakalayan bir AK Parti olduğunu kaydederek, 'Ana muhalefet partisi oy kaybında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ve yine iki partili bir meclis gözüküyor' dedi
Atatürk Havalimanında, New York ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Bir Gürcü gazetecinin, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin ziyareti ve Şahdeniz doğal gazının paylaşımıyla ilgili sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, Saakaşvili ile yarın görüşeceğini ve bu görüşmede ilgili bakanın da bulunacağını söyledi.

Erdoğan, şunları kaydetti:
''Tabii, sıkıntıyı biliyorum. Sıkıntıyı bildiğim için de kendisiyle değerlendireceğiz, görüşeceğiz. Ve şu ana kadar yapmış olduğumuz yardımı bundan sonra da devam ettirmenin gayreti içerisinde olacağız. Tabii, bizim de bu noktada sıkıntılarımız var. Biz de bildiğiniz gibi sürekli doğal gaz tüketimi artan bir ülkeyiz. Yapabileceğimiz yardım neyse onu yapmanın gayreti içinde olacağız. Kısa bir süre önce de zaten bakanlarımızla bir araya geldiler. Görüşmeler yaptılar. Ve bu görüşmelerin sonucunda nihai kararı sayın Cumhurbaşkanı ile görüşerek vereceğiz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, cevabının ardından tercümenin gazeteciye doğru yapılması konusunda uyarıda bulundu ve gazeteciye bakarak ''Okey?'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Şu andaki kamuoyu araştırmalarında partinizin durumu nedir?'' sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, ''bu defa artık köprünün altından bayağı sular aktığını, işlerin değiştiğini, artık kararsız oyların şekillenmeye başladığını'' söyledi.

Erdoğan, ''Son Ekim ayı kamuoyu araştırmasında kararsızlar dağılmadan yüzde 30'u yakalayan bir AK Parti var. Tabi ana muhalefet partisi oy kaybında. Ve yine iki partili bir meclis gözüküyor, kararsızlar dağılmadan. Şu anda kalan süreci inanıyorum ki partimiz çok daha iyi değerlendirecektir. Çünkü iktidarımızın yaptıklarını artık anlatma dönemine giriyoruz'' şeklinde konuştu.

-''BÖYLE BİR MUHALEFETLE ÇOK ŞANSLI BİR PARTİYİZ''-

Nitekim son bütçe müzakerelerinde muhalefeti dinleyince ''böyle bir muhalefetle çok şanslı bir parti olduklarını gördüklerini'' ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:
''Çünkü bizim yaptıklarımıza yönelik söyledikleri hiçbir şey yok. Ne yapıldığının Türkiye'de hiç farkında değiller ve yapılanları da görmemezlikten gelmek suretiyle 'halkımızı acaba nasıl yanlış bilgilendiririz', bunun gayreti içindeler. Ama halkımız Türkiye'de yapılanları gayet iyi görüyor. Yatırımları gayet iyi, yerinde görüyor. Eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, enerjide, yollarda neler yapılıyor, toplu konutta neler oldu, tüm bunları görüyor. Dış politikada Türkiye nereden nereye geldi, ekonomide halkımızın geçim düzeyi nereden nereye geldi, bunları gayet iyi yaşıyor.''

Erdoğan, asgari ücretle ilgili, partisinin iktidarından önceki dönem ile kendi dönemlerini konuşmalarında sürekli karşılaştırdığını hatırlatarak, şunları söyledi:
''Ben iddialı olarak hep bir ifade kullanıyorum ve diyorum ki; bundan 4 sene önce asgari ücretle temel gıda maddelerinden ne alıyordunuz, bugün ne alıyorsunuz? Bunun mukayesesini yapın. Bu mukayesede eğer o gün aldığınızı bugün alamıyorsanız, katiyen bizi desteklemeyin. Ama daha fazlasını alıyorsanız, beraber bu yola devam edelim. Biz de görüyoruz ki asgari yüzde 40 ile yüzde 100'ü aşan bir oranda bu dönemde artış var. Bunlar marketin dilidir, sadece bana getirilen bilgi notları değildir. Çünkü onlarla çalışmam, bizzat markete girerim, oradan alırım bu bilgileri. Ve kaldı ki TÜİK gibi resmi kuruluşumuzun da vermiş olduğu rakamlardır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious