CHP paranın hesabını veremedi inceleme başlatıldı

CHP paranın hesabını veremedi inceleme başlatıldı.12784
  • Giriş : 22.04.2008 / 08:40:00
  • Güncelleme : 22.04.2008 / 08:53:08

CHP Kanaltürk'e aktardığı paranın büyük bölümünü belgelendiremedi mi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Kanaltürk'e aktardığı paranın büyük bölümünü belgelendiremedi mi? Gözler Yüksek Mahkemenin incelemesinde..

CHP'nin Kanaltürk'e verdiği 4.1 milyon YTL'lnin 3 milyon YTL'lik bölümünü belgelendirmediği iddiası Anayasa Mahkemesi'nin kesin hesap incelemesinde netleşecek.. CHP'li Süha Okay partilerine çamur atıldığını ileri sürdü..

Yüksek Mahkeme, yasaya aykırılık tespit ederse faturalandırılmayan miktar Hazine'ye geçiyor ve parti yöneticilerine ceza davası açılıyor. Parti hakkında kapatma davası açılaması ise söz konusu değil.

3 MİLYON YTL BELGELENDİRİLEMEDİĞİ İDDİA EDİLİYOR

Dün bazı basın organlarında Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, CHP'nin Kanaltürk'e 4 milyon 102 bin 109 YTL para aktardığı bilgisini içeren 2007 tarihli raporu gündeme geldi.

Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na da gönderilen bu rapordaki bilgilere göre, EFT yöntemiyle aktarılan bu paranın sadece 1 milyon 180 bin YTL'si fatura edilmişti. Geri kalanının belgelendirilemediği belirtilmişti.

KAPATMA YOK YÖNETİCİLERE HAPİS CEZASI İSTENİYOR

Rapor, Anayasa Mahkemesi'nin siyasi partiler kesin hesap incelemeleri sırasında ele alınacak. Rapordaki iddiaların doğru olduğu bu inceleme sırasında tespit edilirse faturalandırılmamış miktar Siyasi Partiler Kanunu'na göre Hazine'ye irat kaydedilecek ve yasaya aykırı bağış nedeniyle siyasi parti temsilcilerine 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

CHP'YE ÇAMUR ATILIYOR İDDİASI

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, "Birileri CHP'ye çamur atmak istiyor. Bu konu 1 yıl önce tartışıldı. CHP, yasal çerçevede ödeme yaptığını ifade etti" dedi.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious