CHP reklam aralarında kampanya yapacak

CHP reklam aralarında kampanya yapacak.14972
  • Giriş : 09.03.2017 / 14:41:00

CHP, anayasa değişikliği referandumuna ilişkin harekete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM), büyük kavgalar sonucu kabul edilen Anayasa Değişikliği referandumu ile ilgili sosyal medya kapanyasını, televizyonların en çok izlendiği 'prime time' saatlerinde reklam aralarında yoğunlaştırılacak.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, yaptığı  açıklamada, parti olarak sosyal medya kullanımına önem verdiklerini ve halk  oylaması sürecinde de etkin şekilde kullanacaklarını söyledi.

Partinin diline uygun şekilde, kendi resmi kanalları üzerinden bir  kampanya hedeflediklerini aktaran Aksünger, kendileri dışında bütün duyarlı  kesimler tarafından da sosyal medya üzerinde yoğun bir  "hayır" kampanyası  yürütüldüğünü anlattı.

Kullanılan dilin önemine vurgu yapan Aksünger, çatışma ve kamplaşmadan  uzak duracaklarını vurguladı.

Aksünger, "Toplumun huzur konusunda büyük bir sıkıntısı var. Ciddi bir  kamplaşma ve huzursuzluk var herkeste. Biz bu huzursuzluğu bir nesneyle  tetikleyecek hiçbir şey yapılmasını istemiyoruz." dedi.

Kullanıcılar arasında sosyal medyanın sanki bir hayalet durumu varmış  gibi düşünüldüğünü ve bunun yanlış bir tutum olduğunu belirten Aksünger, bu  dijital mecrada herkesin her istediğini söyleyemeyeceğini aktardı.

Aksünger, "Bu doğru bir şey değil. Bununla ilgili tüm örgütümüze  gerekli talimatlar verildi." diye konuştu.

  Kampanyaya destek olan binlerce gönüllüleri olduğuna işaret eden  Aksünger, bunlar arasında koordinasyonu sağlamak için ayrıca çalışmaları olduğunu  bildirdi. Aksünger, gönüllülere dil konusunda ihtimam gösterilmesi noktasında  telkinde bulunduklarını bildirdi.

Erdal Aksünger, sosyal medyanın etkin kullanımı için parti olarak  detaylı kullanıcı analizleri yaptıklarını anlattı.

  "Kimlerin sosyal medyada olduğu ve neler izledikleri, ne zaman  izledikleri, bütün grafikler elimizde mevcut." diyen Aksünger, sosyal medya  kampanyalarında daha çok "yeni bir anayasa yapılmadığını" vurgulayacaklarını  söyledi.

Aksünger, "Bu değişikliğin her maddesiyle ilgili genel merkezin resmi  hesaplarından bilgilendirmeye çalışacağız. Ama burada hiciv kullanmak bence çok  hoş değil. Türkiye bundan uzaklaştı. siyaset hicve hiçbir tahammül göstermiyor."  şeklinde konuştu.

Yaptıkları araştırmalarda sosyal medyanın, kullanıcılarda çoğu zaman  bıkkınlığa yol açtığını saptadıklarını belirten Aksünger, "Bakıyoruz insanlar  belli videoları 20-25 saniyenin dışında izlemiyorlar. Bunu da gözönünde  bulundurarak kampanya yürüteceğiz." değerlendirmesini yaptı.

Erdal Aksünger, dijital mecrada "kimin nerede dolaştığı" konusunda hem  kendi çalışmalarının hem de bilimsel çalışmaların kendilerine yol gösterici  olacağının altını çizdi. Aksünger,  "Bu kadar televizyon izlenilen bir ülkede  reklama geldiğinde insanların ikinci olarak ellerinde telefonlarını da  kullandığını tespit ettik. Geceleri çok yoğun kullandığını şuradan görüyoruz;  çünkü Reklam zamanlarında akıllı telefonlar devreye giriyor." dedi.

İstatistiklerle hangi yaş grubunun ne düşündüğünü analiz  edebildiklerini belirten Aksünger, "Bir huzursuzluk istemiyor insanlar. Hangi  partiye oy verirse versin belli bir kitle artık huzursuzluktan nefret etmiş  durumda. O kitlenin nerede ne yaptığını biliyorsanız, ona uygun, onlarla bu  diyaloğu sağlama imkanına sahipsiniz demektir." diye konuştu.

Aksünger, bu nedenle halk oylamasına yönelik sosyal medya  kampanyasının televizyonların en çok izlendiği "prime time" saatlerindeki reklam  aralarında yoğunlaşacağını bildirdi.

Yaptıkları analizlerde kullanıcıların "kaotik bir ortam"  istemediklerini de gördüklerini anlatan Aksünger, bunun da düzgün bir şekilde  anlatılması gerektiğine dikkati çekti.

  Paylaşımlarında, anayasanın milletin uzlaştığı bir toplumsal mutabakat  metni olduğunu da anlatacaklarını vurgulayan Aksünger, "Anayasanın bir kişiye  endeksli yapılamayacağını anlatacağız. Bunu da dijital mecralardaki insanlar  neredeyse, onlara anlatmaya çalışacağız." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*