CHP rövanş hesapları peşinde

CHP rövanş hesapları peşinde.15298
  • Giriş : 07.10.2008 / 09:44:00

CHP, Genelkurmay'ın üzerine yürüyor: "TSK hesap versin!"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aktütün saldırısından sonra CHP'den TSK'ye sert iki eleştiri geldi. Arıtman: Hükümet ve Genelkurmay hesap versin, Özyürek: Karakolun mali sorunlarla taşınmaması yüz karası

Radikal'in haberine göre, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, Aktütün Karakolu'na yapılan ve 15 askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili "Bunun hesabını hem hükümet hem de askeri yöneticiler vermelidir" dedi. Arıtman yaptığı yazılı açıklamada, hükümete tepki gösterirken şunları kaydetti:

"Yeter artık, bunu durdurmak hükümetin görevidir. Nerede bu hükümet? Yüce Türk devletini yedi cihana böyle aciz göstermeye ne hakları var? Devletin sınırlarını korumaya yolladığımız evlatlarımızı böylesine korumasız bırakmaya kimin ne hakkı var? Bunun hesabını hem hükümet hem de askeri yöneticiler vermelidir. 'Kanları yerde kalmayacak, terörle mücadeleye kararlılıkla devam edilecektir' sözleri bir şey ifade etmiyor. Sözün bittiği yerdeyiz. Trilyonluk zırhlı makam otoları alınacağına, Aktütün'e korunaklı bir karakol yaptırsaydınız ya. En ileri sınır karakolunun o içler acısı hali nedir öyle? Barakalar, çadırlar. Uçmasın diye üzerine taş konulmuş çatılar. Bir ülke böyle mi korunur?"

Halkın özel konuşmalarını dinlemek için milyonlarca dolar harcandığını belirten Canan Arıtman, "teröristleri niye dinlemiyorsunuz? 350 terörist sınırı geçerken istihbaratçılar öğle uykusunda mıydı? Başbakanın çürük raporlu oğlunu Aktütün karakoluna asker gönderelim. Belki o zaman güvenli bir karakol yapılır" dedi.

Taziye mesajlarını reddedin

Taziyelerini bildiren yabancı devletlerin çoğunun el altından terör örgütünü desteklediğini savunan Arıtman "kabul etmeyin o sözde taziye mesajlarını, reddedin. Niye reddettiğinizi tüm dünyaya açıklayın" diye seslendi.

Özyürek: Mali gerekçe Türkiye'nin yüz karası

CHP Genel Saymanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek ise Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın 15 askerin şehit edildiği Aktütün Karakolu için taşınma kararı alındığını, ancak mali durum ve inşaat faaliyetleri nedeniyle taşınmanın henüz gerçekleşmediği şeklindeki açıklamalarına tepki göstererek şunları söyledi:

"Böylesi bir açıklama gerçekten hayret vericidir. Böylesine büyük bir bütçeden MSB'ye ayrılmış olan büyük ödenekler içinde karakolların taşınması için gerekli ödenek niçin bulunamamıştır? Meclis'ten çıkan bütçe kanununda mı bu ödeneklere yer verilmemiştir veya ödenek durumu müsait olmasına rağmen Maliye Bakanlığı tarafından ödenekler serbest bırakılmadığı için mi gerekli harcamalar yapılmamıştır? Kamuoyunun bu noktada acilen bilgilendirilmesi gerekir. Ben Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi olarak söyleyebilirim ki, TSK'nın Hükümet tarafından Meclis'e getirilmiş bütün ödenek talepleri karşılanmıştır. Buna rağmen gerekli harcamalar yapılamamışsa, mali olanak bulunamamışsa bu Maliye Bakanlığı'nın ödenekleri serbest bırakmamasından ileri gelir. Bu konuda Maliye Bakanlığına talep mi iletilmedi ya da talep iletilmesine rağmen olumlu cevap mı alınamamıştır? Türkiye'nin güvenliği o bölgede konuşlanmış askerlerimizin güvenliği açısından son derece önemli bu karakollarla ilgili gerekli mali olanakların sağlanamamış olması Türkiye için yüz karasıdır. Bu konuda kamuoyunun acilen aydınlatılması gerekir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*