'CHP sosyal demokrat değil'

'CHP sosyal demokrat değil'.15065
  • Giriş : 12.06.2008 / 09:51:00

Türkiye'de birçok parti temsilcisiyle biraraya gelen Alman Sosyal Demokrat Partisi heyeti, CHP lideri Deniz Baykal'dan randevu talep etmedi. Peki ama neden?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin Türkiye ile Dostluk Grubu heyetinden Federal Meclis Silahsızlanma Komisyonu Başkanı Sosyal Demokrat milletvekili Uta Zapf, Türkiye'deki türbana ilişkin kaygıları ve kararı anladığını belirtirken “Ancak demokratik bir biçimde seçilen ve İslamlaştırmakla suçlanamayacak bir partinin kapatılabilmesini anlamıyorum” dedi. Heyet, “Artık sosyal demokrat bir parti olarak görmedikleri” CHP'den randevu istemedi.

Pazartesi gününden bu yana Türkiye'de bulunan Alman Sosyal Demokrat Partisi heyeti, Alman Büyükelçiliği'nde bir grup Türk gazetecisiyle bir araya geldi. Yemekte temaslara ilişkin bilgi veren heyet üyeleri özellikle Anayasa Mahkemesi'nin türban kararı ve AK Partiye açılan kapatma davası üzerinde durdu. Heyet üyelerinden Uta Zapf, başörtüsü kararıyla ilgili kaygıları önemsediğini ancak parti kapatmayı anlayamadığını söyledi.

Ankara'da çok yoğun temaslarda bulunan Alman Sosyal Demokrat Partisi heyeti, AK Parti'den Dengir Mir Mehmet Fırat, Egemen Bağış ve Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ile görüştü. Heyet, aralarında Meclis Dışişleri Komisyonu üyeleri, DTP milletvekilleri ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez ile İHD gibi sivil toplum kuruluşlarıyla da biraraya geldi.

CHP SOSYAL DEMOKRAT DEĞİL

“Sosyal demokrat” kesimin görüşlerini SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'dan öğrenen heyet, Anamuhalefet Partisi ve Sosyalist Enternasyonal üyesi CHP'den “artık sosyal demokrat” olmadığı gerekçesiyle randevu talep etmemeye karar verdi. Heyet üyelerinden milletvekili Johnannes Kahrs da, CHP'nin insan hakları gibi konularda ilerlemeye yardımcı olduğunu sanmadıklarını belirterek “AKP'yi bize daha yakın hissediyorum” dedi.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious