CHP toplantısında Başörtülü muhabir krizi

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Kırklareli'de CHP'li üyelerin bir muhabirinin türban takmasına tepki göstererek, toplantıyı terk etmesini istemesi, İl Genel Meclis Başkanı ile CHP'li üyeler arasında tartışmaya yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


CHP İl Genel Meclisi üyesi İbrahim Tezan, toplantı başladığında söz alarak, oturumu izlemeye gelen Yeşilyurt gazetesinin muhabiri Merve C'nin türban takmasının, laiklik ilkesine aykırı olduğunu ve bu durumdan rahatsızlık duyduğunu belirterek, kadın muhabirin salonu terk etmesini istedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Toktar ise Tezan'a, buna kendisinin karar vereceğini ve muhabirin gitmesine gerek olmadığını söyledi.

CHP'li üye Tezan, ''Biz 14 kişiyiz ve üstünlüğümüz var, bu kişinin Meclisi terk etmesini oya sunmak istiyorum. Diğer CHP'li Meclis üyelerimiz de aynı görüşteler'' dedi.

Tezan'a tepki gösteren Toktar, ''Siz, İl Genel Meclis Başkanı olursanız o zaman buna karar verebilirsiniz. İsterseniz bana güvensizlik oyu da verebilirsiniz, davacı da olabilirsiniz. Sesinizi yükseltmeyin, çok rahatsız oluyorsanız salonu terk edebilirsiniz. Basın istediği şekilde toplantıya girebilir. Hanımefendi işini yapmaya çalışıyor'' karşılığını verdi.

Tezan, Toktar'dan davacı olacağını söyleyerek, toplantının basına kapalı yapılmasını teklif etti. Tezan, ayrıca muhabirin başörtüsüne bir şey demediğini, sadece kamusal alana bu şekilde girilmesine karşı olduğunu belirtti.

CHP'li İl Genel Meclis üyeleri daha sonra Tezan'ı başka bir odaya çağırdı, Toktar ise toplantıyı yarına erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious