CHP Tuzla'da inceleme yaptı

CHP Tuzla'da inceleme yaptı.12784
  • Giriş : 08.03.2008 / 21:19:00

CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Tuzla tersaneler bölgesindeki 350 bin metre karelik alanda yürütülen dolgu çalışmalarına ilişkin incelemelerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Beraberindeki partililerle birlikte geldiği bölgede inceleme yapan Sevigen, yaptığı açıklamada, çalışmaların, kendilerinin Tuzla'ya daha çok geleceklerini gösterdiğini söyledi.

Haliç'ten ayrılarak, küçük tonajlı gemiler ve yatlar için buraya taşınan tersanenin, daha sonra bölündüğünü anlatan Sevigen, şu anki dolgu alan çalışmasında çok yumuşak malzemeler, çöpler ve kum kullanıldığını ileri sürdü.

Mehmet Sevigen, ''Buranın 15-20 yeni tersaneyi götürecek altyapısı yok, gireni çıkanı belli değil. Burası tersane olmaktan ziyade batakhane olacaktır'' dedi.

Dolgu yapılan alan için ''kaçak ölüm tarlası'' nitelemesinde bulunan Sevigen, ''İstanbul tamamen rant zengini olmuş. Büyük Dallas İstanbul, küçük Dallas Tuzla. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Burası kendi kaderine terk edilen bataklıktır. Buradan tersane falan çıkmaz'' görüşünü savundu.

İstanbul Milletvekili Çetin Soysal da bölgede yeni ölüm tarlaları oluşturulduğunu ileri sürerek, ''Tuzla, bu yoğunluğu kaldıramaz. 350 dönümlük alan doldurulmaya çalışılıyor. Bu sektöre, çalışanlara, Tuzla'ya, İstanbul'a bir ihanet olacaktır'' diye konuştu.

Soysal, Ulaştırma, Çevre ve Maliye bakanlıklarının iş birliği ile söz konusu alanda 10'un üzerinde tersane kurulacağını belirterek, burada deprem etütlerinin daha yapılmadığını iddia etti.

Bu arada, İstanbul Çevre Konseyi üyesi bir grup, Mehmet Sevigen ve Çetin Soysal'a destek verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious