CHP ve DSP'den seçmen listesi itirazı

CHP ve DSP'den seçmen listesi itirazı.8831
  • Giriş : 05.12.2008 / 16:22:00

CHP ve DSP Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurarak bugün saat 17.00'de askıdan kalkacak seçmen listelerinin askıda kalma süresinin uzatılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

-CHP, SEÇMEN LİSTELERİNİN ASKI SÜRESİNİN UZATILMASI İÇİN YSK'YA BAŞVURDU

CHP Genel Sekreteri Önder Sav imzasıyla Yüksek seçim Kuruluna (YSK) yapılan başvuruda, ''ilçe seçim kurulları ve Yüksek seçim Kurulunca resen görülecek aksaklıkların düzeltilmesi ve askı listelerine güvensizliğin giderilmesi'' için askı ve itiraz süresinin uzatılması istendi.

CHP'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Sav imzasıyla yapılan başvuruda, YSK'nın 24 Kasım 2008 tarihli karar ve genelgeyle 29 Mart 2009 seçimleri için muhtarlık bölgesi askı listelerinin, 26 Kasımda askıya çıkarıldığı hatırlatıldı.

Bu karar ve genelgeyle askı listelerinin yürütülecek güncelleştirme işlemlerinin düzenli, çabuk ve ekonomik biçimde yapılmasını sağlamak, vatandaşlara ve görevlilere kolaylık getirmek için hazırlandığının belirtildiği, ayrıca genelgede, askı süresi içinde seçmen niteliği taşıyan kişilerin yerleşim yeri değişikliği için başvurularını bizzat veya ilgili nüfus müdürlüğüne yapmaları gerektiği yönünde kuralın da yer aldığı kaydedildi.

Başvuruda, söz konusu genelgede, siyasi partilerin ilçe seçim kurulu başkanlıklarına isimlerini bildirdikleri parti yetkililerinin o ilçede oturan tüm seçmenlerle ilgili itiraz edebileceğinin yer aldığı da ifade edilerek, ''Anılan karar ve genelge uygulaması ve askı listelerinin incelenmesinde ülke düzeyinde pek çok sıkıntı, tartışma, karmaşa sonucu listelere güvensizlik ortamı doğmuştur'' denildi.

-''YETERLİ SÜRE DEĞİLDİR''-

Seçmenler ile il ve ilçe örgütlerinden CHP Genel Merkezi'ne iletilen bazı başvurularda yer alan aksaklıkların bir bölümünün basın organlarına da yansıdığının kaydedildiği başvuruda, bu başvurularda yer aldığı belirtilen aksaklıklar şöyle sıralandı:

-Uzun zaman önce ölen kişilerin adına seçmen kaydı çıkarılması,

-Bazı kişilerin önceki seçimlerde seçmen kaydı olmasına ve halen aynı adreste ikamet etmesine karşın seçmen kaydının silinmesi,

-Seçmen kaydının ikametgahın bulunduğu ilçeden farklı bir ilçede olması,

-Kişilerin kendi adreslerinde o adreste ikamet etmeyen ve kim olduğu hane halkı tarafından bilinmeyen bir şahsın kaydının bulunması,

-Bazı il ve ilçelerde AK Parti'li belediyeler ve il, ilçe örgütleri ile yakınlığı bilinen kişiler tarafından başka partilere mensup oldukları bilinen kişilere yardım etme bahanesi ile nüfus cüzdanı fotokopilerinin toplanıp farklı adreslere seçmen kaydı çıkartılması.

Askı listelerinde, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde oy kullanan seçmen sayısında ''çok abartılı artışlar'' olduğu, bunun da yazımda ''hilelerin bulunduğu'' kuşkusunu beraberinde getirdiği görüşünün aktarıldığı başvuruda, Adana'nın Çukurova ilçesinde 2007 seçimlerindeki 161 bin 711 olan sayının 14 ay sonra 62 bin 302 artış kaydederek 224 bin 13'e ulaştığı yönündeki saptamaya yer verildi.

Bu artışların yurdun pek çok yerinden gelen şikayetlerle ortaya konulduğunun ifade edildiği başvuruda şunlar kaydedildi:

''Seçimlerin başlangıç tarihinin Ocak 2009 olduğuna ve Anayasa'nın 79. maddesindeki ve seçim mevzuatındaki kurallar da geçerli olacağına göre, YSK'nın açıklanan aksaklıkların denetimi ve düzeltilmesinde yol gösterici ve karar belirleyici olması gerekir.

YSK'nın 299 sayılı Kararı'nda ve ekindeki genelgede belirtilmiş olan 26 Kasım 2008-5 Aralık 2008 askı süresi, ilgili nüfus müdürlüklerinin olanaksızlığı, hem siyasi partilerin il ve ilçe yetkililerini, hem de seçmenlerin, yanlışlıkların düzeltilmesi ve yasal itirazlarını yapabilmeleri için yeterli süre değildir.

24 Kasım tarih ve 299 sayılı Karar'da belirtilen muhtarlık bölgesi askı listelerinin askı ve itiraz süresinin uzatılmasına, ilçe seçim kurulları ve Yüksek seçim Kurulunca resen görülecek aksaklıkların düzeltilmesine, askı listelerine olan güvensizliğin giderilmesine karar verilmesini takdirlerinize sunarım.''

DSP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BAYER, SEÇMEN LİSTELERİNİN ASKIDA KALMA SÜRESİNİN UZATILMASINI İSTEDİ

DSP Örgüt Kurulu Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Melda Bayer, Yüksek seçim Kurulu'na (YSK) başvurarak seçmen listelerinin askıda kalma süresinin uzatılmasını istedi.

DSP'den yapılan yazılı açıklamada, Bayer'in, 29 Mart 2009'da yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri için askıda bulunan seçmen listelerinin askıda kalma süresinin, nüfus sayımına göre artan seçmen sayısının daha sağlıklı belirlenmesi amacıyla makul bir süreye kadar uzatılması için YSK'ya dilekçe verdiği belirtildi.

Açıklamaya göre dilekçede, Yüksek seçim Kurulu Başkanı Muammer Aydın'ın bir süre önce, Adrese Dayalı Nüfus Sayımına göre 2007'de 42 milyon 600 bin kişi olan seçmen sayısının 48 milyon 265 bin olduğunu açıkladığı hatırlatılarak ''Bir yıl içindeki bu artış kamuoyunda soru işaretleri bırakmıştır'' denildi.

Seçmenlerin eksiksiz belirlenmesi ve mükerrer yazımın önlenmesi için askı süresinin uzatılmasının seçimlerin daha sağlıklı yapılması ve demokrasi açısından önem taşıdığı vurgulanan dilekçede, bugün indirilecek seçmen listelerinin askıda kalma süresinin makul bir tarihe kadar uzatılması istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*