CHP ve MHP'den 'bırakırım' tepkisi

CHP ve MHP'den 'bırakırım' tepkisi.9734
  • Giriş : 24.11.2008 / 15:34:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Hindistan'da söylediği, "Seçimi kaybedersem giderim" açıklamasına MHP ve CHP'den tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan'ın, 'Seçimi kaybedersem giderim' açıklamasıyla ilgili olarak TBMM'de gazetecilere bir açıklama yapan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan'ın, oy oranı düşmesi durumunda mı, yoksa ikinci parti konumuna düşmesi durumunda mı istifa edeceğine açıklık getirmesini istedi. "Başbakan'ın amacı milletin takdirini küçük görmek ise Başbakan'a milli iradeden daha büyük bir şey olmadığını hatırlatmak isterim" diyen Vural, Başbakan'ın tavrının, 'demokrasiyi içine sindirememiş, bencil, egoist' bir tavrın yansıması olduğunu savundu.

Seçimlerde milletin MHP'ye 70 milletvekili ve yüzde 15 civarında oy verdiğini, kendilerinin de bunu saygıyla karşıladıklarını ifade eden Vural, Başbakan'ın da millet iradesine saygı göstermesi gerektiğini söyledi. Başbakan'ın bu sözü Hindistan'da söylediğini hatırlatan Vural, "Orada kendisini bulunmaz Hint kumaşı zannetmiş olabilir. Bir gün millet iradesi onun hakkındaki hükmünü de verecektir. seçim öncesi bu tür ifadeleri kullanıyor. Korkunun ecele faydası yok. seçim yaklaşıyor ve o güne hazır olsun Sayın Başbakan" diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, Başbakan'ın sözlerini, "Korku dağları besliyor" sözleriyle değerlendirdi. Başbakan'ın seçimlerle ilgili durumunu farkettiğini, hissettiğini ve endişesini paylaştığını savunan Okay, "Dilerim Sayın Başbakan bu sözünün arkasında durur. 29 Mart seçimlerinden sonra da sadece Genel Başkanlık'tan değil, Türk siyasetinden de çeker gider" şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in "Kaybedenin gitmesi şart" şeklindeki açıklamasına da cevap veren Hakkı Suha Okay, "Başbakan'ın sözlerinden, Başbakan Yardımcısı'nın yeni bir açılım beklemesinin pratik bir yararı yoktur. Önemli olan Başbakan'ın açıklamasıdır. Başbakan'ın açıklaması da endişenin ifadesidir." dedi.

Bu anlayışın zaman zaman Türkiye'de uygulanmaya çalışıldığını hatırlatan Okay, ayrılan genel başkanların, parti tabanları tarafından, 'Aman tekrar gel başımıza' denilerek göreve çağrıldıklarını kaydetti. Ayrılan genel başkanların da bu çağrıya uyarak tekrar göreve geldiklerini ifade eden Okay, Mehmet Ağar, Devlet Bahçeli ve Deniz Baykal gibi liderlerin partinin çağrısı üzerine tekrar döndüklerini hatırlattı. Okay, "Cemil Çiçek'in çağrısını bir kenara bırakmak lazım. Önemli olan Başbakan'ın açıklamasıdır. Başbakan'ın açıklaması da endişesinin ifadesidir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*