CHP ve RTÜK'te Güney sancısı

CHP ve RTÜK'te Güney sancısı.9038
  • Giriş : 15.01.2009 / 16:10:00

TRT'nin Tuncay Güney'i canlı yayına çıkarması bazı RTÜK üyeleri ile CHP'yi rahatsız etti. CHP, Güney ve yayına izin veren sorumlular ve ilgili bakan hakkında yasal yollara başvuracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


RTÜK ÜYELERİNİN AÇIKLAMALARI

RTÜK üyeleri Şaban Sevinç, Hülya Alp ve Mehmet Dadak, TRT'de dün akşam yayımlanan ve Tuncay Güney'in konuk edildiği programda, ''marjinal yayıncılık yapan küçük özel televizyonlarda bile rastlanmayacak ölçülerde hukuk dışı saldırılar yaşandığını'' öne sürdü.

Sevinç, Alp ve Dadak, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, ''basın meslek ilkelerine uygun anlayışla yayın yaparak Türk televizyon sektörüne örnek olması gereken TRT'de son zamanlarda Türkiye'nin demokratik hukuk düzenine karşı provokatif bazı yayınlar yapıldığı'' görüşünü savundu.

TRT 1'de ''Enine Boyuna'' programında, geçen yıl ''Anayasa Mahkemesi'nde görülmekte olan bir dava değerlendirilirken Türk Silahlı Kuvvetleri, Anayasa Mahkemesi ve ana muhalefet partisinin açıkça 'hükümete, demokrasiye karşı darbe girişimi içinde olmakla' suçlandığını'' ve ''İsmet İnönü için 'millet düşmanı' suçlamasında bulunan bir gazetecinin de TRT'de düzenli program yaptırılarak ödüllendirildiği'' ifade eden üç RTÜK üyesi, açıklamada şunları kaydetti:

''TRT 2 televizyonunun dün akşam yapılan bir yayında da marjinal yayıncılık yapan küçük özel televizyonlarda bile rastlanmayacak ölçülerde hukuk dışı saldırılar yaşanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi televizyonu olan TRT 2'deki programa çıkarılan ve gazeteci olarak sunulan Tuncay Güney isimli Ergenekon tanığı, ana muhalefet partisi ve onun genel başkanı hakkında çok çirkin değerlendirmelerde bulunmuştur. TRT'nin kadrolu muhabiri olan program yapımcısının, gazetecilik meslek ilkeleri ve hukuk kuralları kapsamında hiçbir müdahalede bulunmaması dikkat çekicidir.

Ana muhalefet partisi ve liderine yönelik bu tür bir saldırı, bugüne kadar Türkiye'de yayın yapan onlarca özel televizyonun hiçbirinden yapılmamıştır. Durum böyle olunca TRT'nin Türkiye'ye yönelik tertipler içinde olduğu kuşkuları doğmaktadır. Bu tür saldırıların TRT ekranından yapılabilmiş olması, önümüzdeki dönemde TRT'de kimlere, nasıl saldırılabileceği konusunda sınır tanınmayacağının açık bir göstergesidir.''

Sevinç, Alp ve Dadak, programda, ''Türkiye'nin önde gelen gazete sahip ve yöneticileri hakkında da isimleri açıkça verilerek çok ağır saldırılarda bulunulduğunu, bu duruma program yöneticisi ve konukların müdahale etmediğini'' öne sürdü.

RTÜK'ün üç üyesinin açıklamasında, ''Böylece bu saldırılarla devlet televizyonu olan TRT ekranı bir provokasyonun zemini haline getirilmiştir. TRT yönetimi belle yayınlarıyla yaptığı bu sistemli kirletme çabalarına son vermeli ve devlet televizyonu ciddiyetine yakışır bir yayıncılık anlayışına yönelmelidir. Aksi takdirde TRT'nin devletin televizyonu olmaktan çıkarak belli bir grubun kontrolüne geçtiği ve o gruba biat etmeyenlerin TRT tarafından düşman ilan edildiği izlenimi oluşacaktır'' ifadesine yer verildi.

CHP DE TUNCAY GÜNEY'İN KONUK EDİLMESİNDEN RAHATSIZ

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, ''Ergenekon'' diye spekülasyon yapanların temel dayanaklarının ne olduğunun ortaya çıktığını ileri sürerek, ''Ergenekon eşittir Tuncay Güney'dir'' dedi.

Okay, TBMM'de yaptığı açıklamada, dün akşam TRT'de yayınlanan programa Tuncay Güney'in konuk edilmesine tepki gösterdi.

TRT'yi eleştiren Okay, bu kurumun iktidarın borazanı olduğunu, CHP aleyhine program yapmayı ve yaptırmayı marifet haline getirdiğini iddia etti.

Okay, ''saçma sapan'' açıklamalar yapan Tuncay Güney'in, dün akşam saatlerce bir programa konuk edildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''TRT, naklen yapılan programda, bu kişinin, terbiye, saygı, ahlak ve siyasi etik dışında birçok söylemde bulunmasına izin verdi. Bu haliyle, TRT yayın ilkelerine aykırı davranış içinde olmuştur. TRT'nin kanunla belirlenen yayın ilkeleri yok edilmiştir. TRT, iktidarın ve kurum yöneticilerinin oyuncağı değildir. TRT ve sorumluları, bu yaptıklarının hesabını bir gün mutlaka verecektir.''

Ancak ''Yüz kızartıcı yayınının, bir şeye de fırsat verdiğini'' ifade eden Okay, ''Ergenekon muamması denilen olayı ortaya atan kişinin gerçek yüzünü tüm kamuoyu izlemiştir. 'Ergenekon' diye yoğun spekülasyon yapanların temel dayanaklarının ne olduğunu Türk halkı böylece görmüştür'' dedi.

CHP ile ilgili söyledikleri dolayısıyla, Güney ile yayına izin veren sorumlular, TRT Genel Müdürü ve ilgili bakan hakkında yasal yollara başvuracaklarını belirten Okay, ''Hiç kimse bu kadar sorumsuz olamaz. Ancak, bu olay, sorumsuzluğa neden olanların işbaşında olduğu süreç içinde yaptıkları ilk uygulamada değildir. Ama bir şey ortaya çıkmıştır. Ergenekon eşittir Tuncay Güney'dir'' diye konuştu.

CHP GENEL SAYMANI VE PARTİ SÖZCÜSÜ ÖZYÜREK: TRT ALEYHİNE DAVA AÇACAĞIZ

CHP Genel Saymanı ve parti sözcüsü Mustafa Özyürek, dün akşam yayınlanan ve Tuncay Güney'in konuk edildiği program nedeniyle TRT aleyhine dava açılacağını bildirdi.

Özyürek, yaptığı yazılı açıklamada, Tuncay Güney'in ''Ergenekon'' davası kapsamında 2001 yılında emniyetteki anlatımlarının televizyon kanallarında yayınlanmasını eleştirdi.

Güney'e ait bantların ''Ergenekon'' iddianamesinde kullanıldığını, savcıların ve mahkemenin yeni bir bilgiye sahibi olmasının söz konusu olmadığını belirten Özyürek, şunları kaydetti:

''Öyle ise bu bantlar niçin şimdi televizyonlarda yayınlanıyor? Amaç toplumu etkilemek. Ergenekon'da ortaya atılan suçlamalar Başbakan'ın çabalarına rağmen halka inandırıcı gelmedi. Şimdi bir meczubun kasetleri halka doğrudan yayınlanarak toplum etkilenmeye çalışılıyor. Yüze yakın kişi suçlanarak kişilik hakları çiğneniyor. TRT'den, kasetteki suçlamalara ek suçlamalar yayınlanıyor.

AKP yandaşı bir gazeteci CHP ile ilgili soru soruyor ve meczup cevap veriyor. CHP'ye ağır suçlamalar yapılıyor. Böylece TRT suç işliyor. AKP'nin muhaliflerini hırpalamak için her yolu mübah sayan anlayışı bir kez daha TRT ekranlarından yayınlanıyor. Bu durum, ahlaken de siyaseten de hukuken de kabul edilemez. Avukatlar konuyu inceliyor. CHP olarak hakkımızı koruyacağız. TRT aleyhine dava açacağız.''

Özyürek, AK Parti'nin ''Ergenekon'' davasını kullanarak artan işsizliği ve yolsuzlukları örtmeye çalıştığını, Deniz Feneri davasını unutturmayı amaçladığını da ileri sürdü.

İP: KAMU KURUMU OLAN TRT'NİN YÖNETİCİLERİ, BİR KANUN KAÇAĞININ İFTİRA VE YALANLARINA EKRANLARINI AÇARAK SUÇ İŞLEMİŞLERDİR

İşçi Partisi (İP) Genel Başkan Yardımcısı Hasan Basri Özbey, TRT 2'de yayınlanan ''Büyüteç'' adlı programa Tuncay Güney'in bağlanmasıyla ilgili, ''Kamu kurumu olan TRT'nin yöneticileri, bir kanun kaçağının iftira ve yalanlarına ekranlarını açarak suç işlemişlerdir'' dedi.

İP üyeleri, Tuncay Güney'in TRT ekranlarına çıkarılmasını TRT Genel Müdürlüğü önünde protesto etti.

Özbey, burada yaptığı açıklamada, Tuncay Güney'in 8 yıldan bu yana gıyabi tutuklu ve kanun kaçağı olduğunu iddia etti.

TRT ekranlarında, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Silahlı Kuvvetlerini savunmanın suç haline geldiğini öne süren Özbey, ''Devletin televizyonu Atatürk Cumhuriyeti'ni vurmaktadır'' diye konuştu.

İP Genel Başkan Yardımcısı Özbey, Ergenekon ''tertibinin'' tek dayanağının Tuncay Güney'in kendisine öğretilen senaryoları aktarması olduğunu ileri sürerek, ''Ergenekon Soruşturması ve davanın temelinin Güney'in yalanları üzerine kurulu'' olduğunu kaydetti.

Özbey, ''Kamu kurumu olan TRT'nin yöneticileri bir kanun kaçağının (Tuncay Güney) iftira ve yalanlarına ekranlarını açarak suç işlemişlerdir'' dedi.

Hasan Basri Özbey, yapılması gereken tek şeyin, Ergenekon soruşturmasına son verilmesi ve tüm yurtseverlerin derhal serbest bırakılması olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*