CHP yanlış mı yapıyor?

  • Giriş : 14.05.2007 / 00:00:00

Her seçimde farklı vitrinle halkın karşısına çıkan CHP, 22 Temmuz'da da bu geleneğini sürdürecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Partinin yeni gözdeleri, tarihi eser kaçakçılığı dahil birçok iddia sebebiyle hakim karşısına çıkan eski rektör Yücel Aşkın, Maliye Bakanlığı'ndaki köstebek olayı çerçevesinde memuriyetten atılan Hamza Kaçar ve Kanaltürk'ün sahibi olduğu belirtilen Tuncay Özkan.

Cumhuriyet mitinglerini düzenleyen ulusalcı Nur Serter ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin kurucularından Necla Arat da aday listesinde yer alıyor. Ancak CHP'nin seçim vitrinleri bugüne kadar kalıcı olamadı. 'Umut' diye lanse edilen isimler bir sonraki seçime kadar ya yönetimden ya da partiden uzaklaşıyor. Son 15 yılda genel sekreterlik yapan Ertuğrul Günay, Adnan Keskin ve Tarhan Erdem partiden uzaklaştırıldı. Eski genel başkan Altan Öymen ile eski Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın ayrı süreçte saf dışı kaldı. 2002 seçimlerinde vitrine çıkarılan Kemal Derviş, Yaşar Nuri Öztürk, Zülfü Livaneli ve İnal Batu da partide tutunamadı.

Bir dönem Baykal'ın en yakınındaki isimler olan Ertuğrul Günay ve Adnan Keskin 2002'de aday listesine konmadı. Eski genel sekreterlerden Tarhan Erdem ile genel sekreter yardımcılığı yapan Erol Tuncer aynı dönemde milletvekili listesine giremedi. Bu isimler son süreçte CHP'nin parti içindeki muhalefetin öncülüğünü yaptı. 1992'den bu yana partinin genel başkanlığını yapmış Baykal dışındaki iki isim de son seçimlerde aday listelerine giremedi. 1995'te SHP-CHP birleşmesinde 'Hikmet Ağabey' formülüyle genel başkan seçilen Hikmet Çetin ile CHP'nin 1999'da baraj altında kalmasının ardından başa gelen Altan Öymen, Baykal'a karşı 'alternatif parti' çalışmalarını yürütüyor. 1995'te SHP liderliğini bırakarak CHP'ye katılan Murat Karayalçın ise 2001'de Baykal'la yollarını ayırdı ve yeniden SHP'yi kurdu. CHP'nin eski isimlerinden Hasan Fehmi Güneş, Abdülkadir Ateş, Mustafa Gazalcı milletvekili olmalarına rağmen 'parti içi muhalefet' kanadında bulunuyor.

2002 vitrininden de kimse kalmadı

2002 seçimlerinde ön sıralardan seçilen Hasan Aydın, Mehmet Tomanbay ve İsmail Değerli gibi isimler de Mustafa Sarıgül'le birlikte hareket ettikleri için bu seçimlerde listeye konmayacak. 2002 seçimlerinde ana muhalefet partisi görevini üstlenen CHP, 4,5 yılda hiçbir 'vitrin ismi' partide tutamadı. Kemal Derviş, Yaşar Nuri Öztürk, Zülfü Livaneli ve İnal Batu olaylı şekilde partiden ayrıldı. Baykal hakkında en ağır eleştirileri, kendisini 2002 seçimlerinde 'Anadolu'nun yağız delikanlısı' olarak tanımlayan Yaşar Nuri Öztürk yapıyor. Öztürk, CHP'yi bırakarak yeni parti kurdu. CHP, önceki seçimlerde Bülent Ecevit'in Türkiye'ye getirdiği Kemal Derviş'i transfer ederek büyük bir yankı uyandırmıştı. Derviş yönetimle anlaşamadığı gerekçesiyle Genel Başkan Yardımcılığı'ndan ayrıldı, BM Kalkınma Programı'nın başına getirilince de vekilliği bıraktı. Zülfü Livaneli önce kurultayda Baykal'ın karşısına aday olarak çıktı, ardından da CHP'nin Atatürk mirasına ihanet ettiğini savunarak partiden ayrıldı. Son olarak İnal Batu, istifa ederek DYP'ye katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious