CHP yeni bir kriz mi istiyor?

CHP yeni bir kriz mi istiyor? .10357
  • Giriş : 31.07.2007 / 16:51:00

AKP, MHP, DTP, yani Ahmet Türk ve arkadaşları, son derece temkinli..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir kriz çıkmaması için herkes dikkatli. Ama CHP hariç.. Birileri birilerinin oyununa gelmek istemiyor.. CHP ise kriz peşinde..

ABDURRAHMAN DİLİPAK'IN YAZISI...

CHP hariç herkes temkinli


AKP, MHP, DTP, yani Ahmet Türk ve arkadaşları, son derece temkinli.. Bir kriz çıkmaması için herkes dikkatli. Ama CHP hariç.. Birileri birilerinin oyununa gelmek istemiyor.. CHP ise kriz peşinde..

Anayasa değişikliği tartışmaları daha başlamadan, soldan gelme, bir bilim adamı üzerinden Kemalizm, laiklik, resmi ideoloji konusunda ahkam kesmeye başladılar bile.

Yangına körükle gider gibi gidiyorlar.. Daha ortada bir şey yok. Dere görülmeden paçaları sıvadılar bile..

Ah be Baykal, hep olmaması gerekeni söylüyorsun, olması gerekeni söylesene.. Hadi kendi anayasa taslağını koy ortaya, onu tartışalım..

Bir hazırlıkları yok. Sormak gerek: Siz bu mevcut anayasayı mı savunuyorsunuz. Yani bu darbe anayasasından memnun musunuz? Geçen gün yazdım: Anayasa metninden çıkarılacak olan, çıkarılması istenen Kemalizm değil, o çıkarılıp yerine yeni bir ideolojinin adı yazılmıyor. Anayasanın ideolojisi olmasın isteniyor. Olması gereken de bu değil mi?

Kaldı ki, Kemalizm konusunda herkesin kendine göre bir tanımı var.. Boşuna mı Nadir Nadi, "Ben Atatürkçü değilim" diye yazdı. Atilla İlhan, "Hangi Kemalizm" diye sordu..

O altı ok dediğinizden sadece "İnkılabçılık" Mustafa Kemal'e ait. O, bir parti kongresinde sağdan soldan toplanım, alel acele formüle edilmiş, bu günün dünyasında karşılığı olmayan bir şey.. Milliyetçilik İtalya'dan, halkçılık, devletçilik Sovyetler'den, laiklik, cumhuriyetçilik Fransa'dan ithal edilmiş..

Hani laiklik kabul edilmese idi, sizinkiler Hıristiyanlığı resmi din olarak kabul etmeyi bile konuşuyordu ya hu! Kimine göre ise "Türk'ün dini Kemalizm" olmalı idi. Olmadı, TSE damgalı bir din icad edilmeli, bunun içinde İslâm dini reforma tabi tutulup, Ahkam ayetleri Kur�an�dan çıkarılıp, yerine Nutuk'tan parçalar konmalıydı.. "Kabe Arab'ın olsun Çankaya bize yeter"di.. Çağlar, "yeni mevlid"i bile yazmıştı ya hu! "Türk'ün Yeni Amentüsü" bile yayınlanmıştı.

Taha Akyol, Mehmet Altın, Engin Ardıç'ın da söylediği bu 6 umde diye CHP'nin uydurup, Mustafa Kemal'e yamadığı, darbecilerin anayasanın temel ilkeleri yaptığı maddeler, bu şekilde tartışma gündemine oturmuş bulunuyor. Vatana millete hayırlı olsun! Tartışmanın sonucunu söyleyeyim, CHP'nin bir yalanı, saptırması daha ortaya çıkacak..

Bu arada hangi laiklikten söz ediyorsunuz siz.. Türkiye laik mi? Türk'ün dini Kemalizm ise bunun adı Kemalist teokrasi olmaz mı? İmamlar memursa, Diyanet kamu otoritesine bağlı ise bunun adı Bizantinizm değil mi? Yakında sendika, "sabah, akşam, yatsı namazları fazla mesaiye girer" diye cami kapısına "bu işyerinde grev vardır" diye taleba asarsa şaşmayın. Öyle ya o da sonuçta memur.. İmamlık da "Meslek" değil mi?! Tevbe, tevbe! Yıllar önce ben bunu yazdım.. Bugün gerçek oldu..

Dağbaşını duman almış, faşist İtalya'dan uyarlanmamış mı idi, Yavru Kurtlar grizediler "kara gömlekliler"in kötü bir kopyası değil mi idi. Sizinkiler değil mi idi o Musolini'nin "terbiye diktatoryası"nı alkışlayanlar. Zahmet olmazsa, bulabilirseniz şu yayınladığınız Cumhuriyetin 10. yıl albümüne bakın orada tek yabancı devlet adamı kimmiş ve ne demiş!

Hangi laiklik!.. Hangi cumhuriyetçilik! Başından beri cumhur, sizin karşınızdakilere verdi oyunu.. Hangi halkçılık! Hangi milliyetçilik, Türklerin inancı, tarihi, kültürü, geleneği, dili, yazısı, kıyafeti ne varsa ne yaptınız onları. Bizi biz yapan, bizi başkalarından ayıran, bütün Alameti farikalarını yok edip, onları batı hayranı, çağdaşlaşma adına değerlerinden soyutlamadınız mı? Tarihe küfrettirip, Yunan tarihini en yüksek uygarlık olarak okutmadınız mı çocuklarımıza..

19. YY sonlarında, savaş yıllarında, kapitalizm, faşizm ve komünizm rüzgarlarının estiği bir zamanda oluşan kavram ve kurumlarla 21.YY'ı açıklayamazsınız.. Kemalist inkılablar bir ihtiyaçtan kaynaklanmıyordu, o günkü konjonktürde siyasi bir mecburiyet olarak önümüze kondu.. Bunu görelim artık.. Bunların Mustafa Kemal'le de bir ilgisi yok..

"Kemalizm" denilen şey, daha çok İsmet Paşa ve çevresindekilerin, Mustafa Kemal'den sonra icad ettikleri bir şey.. Mustafa Kemal 1. Adam olacaktı ki, kendisi 2. Adam olsun.. CHP başından beri Mustafa Kemal'i istismar etti. Birileri darbeleri meşrulaştırmak için yine onun adını kullandı. Bu darbe denilen şey "Our boys"ların işi değil mi idi ya hu!

Sorun bakalım "Ulu önder"in Almancası ne? Ya da sorun yine, "Tek adam"ın Latincesi ne? Cumhuriyet rejiminde tek adam olur mu ya hu!
Hadi Baykal, insan haklarından yana, hukuk devletinden yana bir şeyler söyle.. Yoksa bir dahaki seçimde barajı bile geçemezsin..

Halk Erdoğan hayranlığından değil, Baykal'dan korkusundan AKP�ye sarılıyor.. Yoksa AKP'liler sivil-siyasal ayırımını çok net yaptığı için değil, ya da sorunların siyasallaştırılmasını tehdit olarak algıladığı için değil..

Bir sorun siyasallaşıyorsa, çözüm için umut var demektir.. Bu seçim barajı ile, bu kadar çok partiye rağmen toplumun birçok kesiminin hâlâ siyaset dışı kalması gerçeği ortada dururken, milli irade içinde temsil edilmemişken, bu insanlar haklarını nerede ve nasıl arayacak bana söyler misiniz?

Tartışmaya bakar mısınız, birileri çıkmış "sivil anayasa"dan söz ediyor. Denmek isteneni anlıyorum da, sivil anayasa olmaz. O siyasi bir belgedir dostlar. Sivillere danışarak ve onların hak ve özgürlüklerini koruyan bir anayasa diye o anayasanın adı "sivil anayasa" olmaz.. Anayasa siyasi bir belgedir. Sivil olmaksa siyasal / Kamuya aid / Resmi olmamaktır..

Ha şunu bir öğrenebilsek.. Daha biz bu işin dilini bile tam bilmiyoruz.. Basını da, politikacısı da, bilim adamı da aynı yanlışa düşüyor..
Ah benim güzel yurdum.. Şimdi sırada yemin törenleri var. Bekleyelim görelim, bakalım neler oluyor..

Selâm ve dua ile..

VAKİT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious