CHP yerel seçim afişlerinde başörtüsünü kullandı

CHP yerel seçim afişlerinde başörtüsünü kullandı.13937
  • Giriş : 13.04.2008 / 08:38:00

Başörtüsünün üniversitelerde yasak olması için var gücüyle çalışan CHP, iş seçimlere gelince değişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başörtüsü yasağının sürmesi için her yolu deneyen CHP, genel seçimlerdeki gibi yerel seçimlerde kullanacağı afişlerde de başörtülü kadınları kullandı.

YEREL seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte partiler seçim afişlerini şimdiden hazırlamaya başladı. CHP ise, serbest kalmasına kesinlikle karşı çıktığı başörtüsü üzerinden propaganda yapmayı sürdürdü. Genel seçimlerde kullandığı seçim otobüslerini başörtülü kadın fotoğrafıyla kaplatan CHP, yerel seçimler için kullanacağı afişlerde de başörtülü kadınları kullanmayı sürdürdü.

YASAĞIN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ

ÜNİVERSİTELERDE başörtüsü yasağını kaldıran anayasa değişikliklerinin yapılmaması için başlattığı gerilim politikasını değişiklik Meclis’ten geçtikten sonra da sürdüren CHP, Anayasa Mahkemesi’ne gitmişti. CHP sözcüleri her fırsatta üniversitelerde başörtüsü yasağının sona ermesini engellemek için politika yapmayı sürdürdü. CHP yönetimi, AK Parti kapatma davasının başörtüsü yasağını kaldırdığı için açıldığını ve bunun doğru bir girişim olduğunu savundu.

CHP’NİN BAŞÖRTÜ ÇELİŞKİSİ

YEREL seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte CHP-başörtüsü çelişkisi yeniden başgösterdi. Başörtüsünü ‘laikliğe tehdit’ olarak gören anamuhalefet partisi, seçim dönemlerinde ise başörtüden medet umuyor. 22 Temmuz genel seçimler öncesinde Yozgat’ta başörtüsü dağıtan, Sakarya’da afişlerde başörtülü kadın fotoğrafı kullanan, seçim otobüslerini başörtülü kadın fotoğrafıyla kaplatan CHP, yerel seçimler öncesi yine aynı yola başvurdu.

SU SORUNUNU BAŞÖRTÜLÜ ÇÖZECEK

MART 2009’daki yerel seçim çalışmalarını başlatan CHP İstanbul İl Başkanlığı 5 farklı afiş hazırladı. Billboardlarda yerini alan afişlerde CHP’nin simgesi altı oktan birini elinde tutan başörtülü kadın fotoğrafının yer aldığı afiş dikkat çekiyor. ‘CHP’ye üye ol! Çözümün bir parçası ol!’ sloganı taşıyan afişlerdeki tesettürlü kadın, ‘Bu şehir benim! Su sorununa ben ‘dur’ diyeceğim’ ifadelerini kullanıyor.STAR GAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious