CHP yine Anayasa Mahkemesi'ne gitti

  • Giriş : 05.05.2007 / 00:00:00

CHP, yeni cumhurbaşlığı seçimiyle ilgili yeni takvimde, turlar arasında 3 tam gün olmadığı gerekçesiyle iptal başvurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anyasa Mahkemesi'ne başvurarak cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turunu iptal ettiren CHP, AKP grubunun önerisinin Genel Kurul'da kabul edilmesiyle yarın yeniden başlayacak olan cumhurbaşkanlığı seçim süreci için de Yüksek Mahkeme'ye gittti.
İlk tur öncesinde, AKP'nin 367 milletvekiline ulaşmak için pazarlıklara girmesini önlemek ve AKP'ye yeni seçim turu belirleyecek zaman bırakmamak için, CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu başvuruyu gizlice mesai bitimine dakikalar kala yaptı.
Başvuruda, TBMM İçtüzüğü'nün 121. maddesine atıf yapılarak, cumhurbaşkanlığı seçiminin aralarında üçer gün olmak üzere 4 turda yapılması gerektiğine işaret edildi.
AKP'nin önerisiyle belirlenen yeni tur takviminde; ilk turun 6 Mayıs saat 11.00'de yapılmasının, 367 milletvekili katılmazsa ilk turun 9 Mayıs 14.30'da yenilenmesi, burada 367 bulunur seçim sonuçlanmazsa ikinci turun aynı gün yapılmasının öngörüldüğü bildirilen başvuruda, seçimin üçüncü turunun 12 Mayıs, dördüncü turunun da 15 Mayıs'ta yapılmasının öngörüldüğüne dikkat çekildi.
CHP böylece, Anayasa'ya göre aralarında üç tam gün bulunması gereken turların saat hesabıyla ucu ucuna üçer gün arayla yapılmasının tasarlandığını, iki turun aynı güne denk getirildiğini, bunun da Anayasa'ya aykırı olduğunu savundu.
Başvuruda, "Takvim, Anayasa ve içtüzük hükümlerinin ihlali anlamına geliyor. Birinci oylamanın 9 Mayıs'ta tekrarlanacağı söyleniyor. Bu durumda Anayasa 4 tur öngörmesine karşın 5-6 tur yapılabilecek. Bunun tüzükte dayanağı yoktur. İçtüzük ihlali ve eylemli bir içtüzük ihdası şeklindedir" teziyle iptal ve yürürlüğün durdurulması istendi.
İptal kararı gelirse, AKP'nin yaptığı anayasa değişikliğinin gerçekleşmesi de söz konusu olamayacak. CHP kaynakları bu durumda, TBMM'nin, cumhurbaşkanını seçemediği için derhal seçime gitmek durumunda kalacağını belirterek, seçimin de de YSK tarafından ileri bir tarihe ertelenmesini bekliyor. Bazı hukukçular da seçim takviminin değişmeyeceğini savundu.
CHP, dün akşam saatlerinde, Cumhurbaşkanı seçimi turlarıyla ilgili takvime ilişkin Meclis kararının iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde ikinci kez dava açmıştı.
Dava dilekçesinde, Cumhurbaşkanı seçim turlarının, ''3'er gün arayla 4 tur'' esasına uygun olmadığı ve bu şekilde TBMM İçtüzüğü'nün ilgili hükümleri ile Anayasa'nın 102. maddesinin 3 fıkrasının ihlal edildiği iddiasına yer veriliyor.
Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, başvurunun dün akşam saatlerinde yapıldığı ve araya hafta sonu girdiği için başvurunun ne zaman gündeme alacağına Pazartesi günü karar verileceğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious