CHP yönetimine sert eleştiri

  • Giriş : 04.06.2007 / 14:05:00
  • Güncelleme : 04.06.2007 / 14:58:24

Eski Adalet Bakanı Mehmet Moğultay : 'CHP faşizmden medet umuyor' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Seçimlerde bağımsız aday olmayı uygun görmediğini belirten eski Adalet Bakanı Mehmet Moğultay, CHP yönetimine sert eleştiriler yöneltti. CHP'de antidemokratik bir yönetimin bulunduğunu öne süren Moğultay, parti içi demokrasinin yok edildiğini kaydetti.

Eski Adalet Bakanı Mehmet Moğultay, bugün Taksim Green Park Otel'de bir basın toplantısı düzenledi. Bazı CHP muhalifleri ile birlikte kameraların karşısına geçen Moğultay, aday olmadığını açıkladı. CHP'ye eleştiriler yönelten Moğultay, CHP'de parti içi demokrasinin yok edildiğini ileri sürdü. Bostancı'da geçtiğimiz hafta CHP'li bazı muhalifleriyle bir toplantı düzenleyen Moğultay, "Amacım CHP'de parti içi demokrasinin yok edildiğini beni destekleyen partili partisiz dostlarıma anlatmak, onların görüşlerini almaktı. Gördüm ki toplantıya katılanların tümü bugün uygulanan antidemokratik yöntemden, TBMM'nin genel başkanlar tarafından oluşturulmasından ve bunun halkımıza demokrasi adıyla sunulmasından fazlasıyla rahatsız." dedi.

Vatandaşların TBMM'de kendi seçtiği vekilleri görmek istediğini belirten Moğultay, "Vatandaşlar, mebuslar yerine memurlardan oluşan bir Meclis'in ülkeyi ne hallere düşürdüğünün bilincindeler." şeklinde konuştu. Moğultay, "Bu duygularla bağımsız aday olursam beni yürükten destekleyeceklerini örgütü hiçe sayanlara ders vermek istediklerini belirtti. Moğultay, "Kendilerine, demokrasiye bağlılıklarını kanıtlayan soylu tavırlarından ötürü sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bir kez daha kendilerine gönülden borçlandım. Ancak günün koşulları içinde olumsuz değerlendirme ve bölücülük suçlamalarına olanak tanımamak için seçime bağımsız aday olarak katılmayı uygun görmediğimi açıklamak istiyorum" ifadelerini kullandı.

Aday olmayarak son sözünü söylemiş olmayacağını belirten Mehmet Moğultay, "Siyaset sabırdır. Konuşma sırası benim ve benim gibi düşünenler için asıl seçimden sonra gelecektir. Değerlendirmeleri işte o zaman yapacağız. İşte asıl o zaman vatandaşlık hakkımızı kullanacağız." dedi.

-İNTİHAR EDERİM SÖZÜNÜ DÜZELTİYORUM-

Bu arada Mehmet Moğultay, Bostancı'daki toplantıda CHP'nin 276 milletvekiline ulaşamayacağını iddia ederek, "CHP bugün demokratik olmayan, halka bütünleşmeyen, faşizmden medet uman bir anlayış içerisinde. CHP bütün yalan dolanlarla iktidar olacağını söylüyor. Deniz Baykal iktidar olsun, darağacı kutup intihar etmezsem namerdim." şeklinde konuşmuştu. Moğultay, bugünkü açıklamasında bu sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek, intihar etmek gibi bir niyetinin olmadığını kaydetti. Moğultay, "CHP'nin 276'yı bulmasından gurur duyarım. İntihar edeceğim derken siyaseti bırakacağımı kastettim. Bu sözlerimi düzeltiyorum. Fevkalade yanlış bir ibareydi bu." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious