CHP'de '12'ler Hareketi'

CHP'de '12'ler Hareketi' .6791
  • Giriş : 05.09.2007 / 09:13:00

'Ne Baykal ne de Sarıgül' diyenler yeni bir muhalefet bayrağı açtı..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

22 Temmuz genel seçimlerinde umulan sonucu alamayan CHP’de Genel Başkan Deniz Baykal’a karşı güçlü bir muhalefet başlatıldı.

Bir yanda Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün başını çektiği grup, Baykal’a karşı eyleme geçerken, diğer yanda da 12 Parti Meclisi üyesinin oluşturduğu “12’ler Hareketi” faaliyetlerine hız verdi.

Önceki gün Ankara’da Mülkiyeliler Birliği Tesisleri’nde bir araya gelen 12’ler, 7 saat süren uzun bir toplantı yaptı. Toplantıyı PM Üyesi İzzet Çetin organize etti.

Ali Kemal Kumkumoğlu, Sevgi Gökbudak gibi PM üyelerinin yanı sıra eski milletvekilleri Halil Akyüz, Orhan Sür, Muharrem Kılıç, Harun Akın, Hüseyin Bayındır’ın da katıldığı toplantıyı İsmail Özay yönetti. Toplantıda, 25 kişi söz alarak Baykal ve yönetiminin hukuk ve tüzük tanımadığı yolunda görüş bildirdi.

Şeref duyarım

12’lerin toplantısında bir merkez, bir de sekreteryanın kurulması kararlaştırıldı. Liderlik tartışmalarında 3. kuşak İnönü, Gülsün Bilgehan Toker’in ismi ön plana çıkınca bazı parti meclisi üyeleri, eski liderleri Erdal İnönü’nün sağlığında Gülsün Bilgehan Toker’in partinin başına geçmesinin şık olmayacağı görüşünü dile getirdiler.

Gülsün Bilgehan Toker ise kapıyı açık bıraktı: “Toplantıda da söyledim. Demokrasilerde bir aileden üç kişinin genel başkan olması çok olağan değildir. Tabi böyle bir görüş için onur, şeref duyarım.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious