CHP'de atılım hangi yönde

CHP'de atılım hangi yönde.7643
  • Giriş : 01.11.2008 / 10:19:00

CHP, yeni parti programında AK Parti hükümetinin 6 ay önce ulaştığı 'her ile üniversite' hedefine yer verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP, yeni parti programında AK Parti hükümetinin 6 ay önce ulaştığı 'her ile üniversite' hedefine yer verdi. İktidara gelinmesi durumunda, her ile üniversite veya meslek yüksekokulu kurulmasının hedeflendiği program taslağında, üniversite sınavının kaldırılacağı, rektörlerin üniversitelerdeki yetkili kurullarca seçileceği kaydedildi. CHP iktidarı döneminde önemli demokratik açılımlar yapılacağı belirtilirken, mevcut programdaki 'Anayasa değişecek, YÖK kalkacak' vaatlerine yer verilmedi. Mevcut programda şu hükümler yer alıyordu: "1982 Anayasası, bir uzlaşma anayasası değildir; seçeneksizlik yaratarak topluma dayatılmış, eskimiş değerleri ve yasakları temel alan bir anayasadır."

Yeni parti programının taslağı, dün yapılan Parti Meclisi (PM) toplantısında onaylandı. CHP, yeni program ve tüzük taslağını aralık ayında yapılacak kurultayda delegelerin oyuna sunacak. PM üyelerine sunulan program taslağı, önemli değişiklikler içeriyor. Yeni programda 'etnik duyarlılıklar' başlıklı bölümde, Kürt sorununun çözümüne dönük dolaylı vaatlere yer verildi. Bu bölümde, özetle şöyle denildi: "Etnik kimlik bir şereftir. Çağdaş devletin bir ırk ve bir etnisite tercihi olamaz. Kişisel kültürel haklar temeldir. Asimilasyon değil, entegrasyon öneriyoruz. Anadil kültürel diyaloğun, resmî dil ise siyasal birliğin aracıdır."

Teröre karşı etkin mücadelenin de olağan dışı yöntemlere sığınmadan, güvenlik güçlerinin yasalara uygun ve etkili biçimde kullanılmasıyla sürdürüleceği ifadeedilirken, gerekli sosyal ve ekonomik tedbirlerin alınacağı belirtildi.

CAFESİYASET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*