CHP'de Baykal'a karşı bir muhalif hareket daha oluştu

CHP'de Baykal'a karşı bir muhalif hareket daha oluştu.9340
  • Giriş : 17.10.2007 / 08:20:00

Eski CHP Ankara Milletvekili Tomanbay'ın da kurultayda Baykal'a karşı aday olması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tomanbay ile kurultayda yarışacak aday sayısı 5'e çıkmış olacak.

CHP'de kurultay süreci işlerken, eski CHP Ankara Milletvekili Mehmet Tomanbay'ın da adı genel başkan adayları arasında anılmaya başlandı. Ankara'da büro tutan Tomanbay'ın, kurultaya hazırlandığı ve genel başkan adaylığı için nabız yokladığı öğrenildi.

CHP'de muhalifler CHP'nin 2008'in Mart ayında gerçekleştirilecek olağan kurultayında “tek aday” arayışına girerken, kendilerine “Demokratik Değişim Hareketi” adını veren bir grup çalışmalarına hız verdi. CHP'de yaklaşan kurultay öncesinde adaylar da resmileşmeye başlıyor. Adaylığını günler önceden ilan eden ancak henüz resmi açıklama yapmayan Samsun Milletvekili Haluk Koç'un Koç'un, Ankara Yıldız'da tuttuğu seçim ofisinde perşembe günü, çok sayıda milletvekili ile beraber adaylığına ilişkin açıklama yapacağı belirtildi.

Baykal'a karşı tek aday arayışını dillendiren ancak şu ana kadar sonuç alamayan CHP Parti Meclisi Üyesi ve İsmet İnönü'nün torunu Gülsün Bilgehan ise adaylık konusunda karar vermekte zorlanıyor. Bilgehan'ın Haluk Koç'la son bir görüşme yapacağı ve gelişmelere göre adaylığını duyuracağı öğrenildi. CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan ise çalışmalarını sürdürüyor. Oyan'ın uzun bir süre adaylığını ilan etmeyeceği belirtildi. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise örgütlenme çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye gezilirini sürdüren Sarıgül, yasal engel olmaması durumunda kurultayda tekrar aday olacak.

Koç, adaylığını açıklayacak

CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç, CHP'nin Mart ayında yapacağı kongrede, genel başkanlık için adaylığını açıklayacak. 18 Ekim Perşembe günü İnşaat Mühendisleri Odası'nda bir basın toplantısı düzenleyecek olan Haluk Koç, “CHP Olağan Kurultayı öncesinde görüşlerimi açıklamak üzere bir basın toplantısı düzenleyeceğim” dedi. Koç ile birlikte bazı CHP milletvekillerinin de toplantıya katılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious