CHP'de çarşaf muhalifleri durmuyor!

CHP'de çarşaf muhalifleri durmuyor!.13669
  • Giriş : 26.11.2008 / 08:38:00
  • Güncelleme : 26.11.2008 / 08:44:46

CHP'de, yerel seçimler Genel Başkan Baykal'ın aksine milletvekillerinin bu söyleme sert muhalefeti sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP İstanbul Milletvekili Necla Arat, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın çarşaf açılımına sert muhalefetini sürdürüyor. "Bu açılımı kabul etmiyorum" diyen Arat, bu mücadelenin 200 yıldır devam ettiğini söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Arat, partisinin grup toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı.

"BU MÜCADELE 200 YILDIR SÜRÜYOR"

Basın mensuplarının "Siz kabul etmiyor musunuz bu durumu?" sorusuna Arat, "Ben değil programımız ve tüzüğümüzde var bunlar. Programımızı ve tüzüğümüzü bir daha okuyalım biz. Bugün unutmayın şapka devriminin yapıldığı günün yıldönümü. Genel başkanım fevkalade güzel konuşuyorlar. Hitabetine söyleyecek hiçbir şeyim yok. Ama kavramları ve olayları birleştirirken birtakım kopukluklar var, katılmıyorum onlara. Bu tartışma devam eder. 200 yıldır devam ediyor zaten bu tartışma." diye cevap verdi.

Basın mensuplarının, "Baykal'ın yeni açılımını nasıl buldunuz? Sizin çıkışınız vardı, tatmin oldunuz mu?" sorusuna Necla Arat, şu karşılığı verdi: "Genel başkanımız tarihi bir günde tarihi bir açıklama yaptı. Bugün hepiniz biliyorsunuz Mustafa Kemal'in şapka devrimini yaptığı günün yıldönümü. O biçimsel bir devrim değildi, simgesel anlam taşıyordu. Türkiye çağdaşlaşmasının bir yerde ilk adımlarından bir tanesiydi.

LAİK KESİM BUNU KABULLENEMİYOR

Sanıyorum ki kavramları tartışmak açısından eksikliklerimiz var. Kavramları tartışırken başörtüsünü, türbanı ve çarşafı birbirinden kesinlikle ayırmamız gerekiyor. Laik kesim diye adlandırılan halkımızın bir bölümü bu konudan çok rahatsız; ama yönetim kadroları bunu kabul etmek istemiyorlar. Daha iyimser bakıyorlar olaya.

Bekleyelim zaman içinde durum ortaya çıkacaktır. Ben de kabul edemiyorum. Sorun arkadaşlara, halkın görüşünü sorun. Bana gelen tepkileri ben yönetime yansıttım. Yoksa elbette benim o çarşaflı kadınlarla hiçbir problemim yok. Ben yıllarca o kadınlarla çalıştım. Birlikte eğitim çalışmaları, beceri kursları çalışmaları yaptık.

DEĞİŞİM 35 YIL DEVAM ETMEMELİ

Onlardan uzak biri değilim. Böyle bir şey yok; ama kadının bu şekilde tutulmaya devam etmesi yanlış. Bakın kültürel muhafazakarlık diyoruz. Kültürel muhafazakarlık İstanbul'a geldikten sonra 35 yıl devam eder mi? Değişim nerede, devrim nerede, yenileşme nerede? Eğitimli bir belediye başkan adayının eşinin ailesi böyle bir görüntüyü CHP kadroları içinde vermesi yenileşmeyi engelleyici olmaz mı?"

"BÜLENT ARINÇ'A NEDEN KIZDIK BİZ?"

"Görüntüyü nasıl değerlendiriyorsunuz?" diyen basın mensuplarına Arat, "Ben felsefeciyim, görüntünün arkasındaki gerçeği görmeye çalışırım. O gerçeği görmeye çalışıyorum açıkçası yıllardan beri. Hepimizde bu olgularla karşı karşıyayız. Adım adım nereden nereye geldiğimizi gördük arkadaşlar. Gelecekte eğer iktidarı suçladığımız bir takım konular varsa şimdi laikliği tartışmaya açmak, laikliği sorgulamak gibi bir işlevimiz bizim olmamalı. Eğer böyle bir işlevimiz varsa vaktiyle Bülent Arınç'a niçin kızdık biz." dedi.

Açılımdan ikna olmadığını belirten Arat, Deniz Baykal'ın cemaatlere de açılım yapacağına ilişkin sorulara, "Kendisinden duymadım onun için bir şey söyleyemem. Ama bu gidişin sonu herhalde büyük ölçüde açılma olur. Bu açılma örtünenleri de kapsarsa hayırlı olur. Ben genel başkanın davetiyle geldim CHP'ye. Yüz binlerce İstanbullu'nun oyu ile geldim. Ben onların milletvekiliyim ve onların düşüncelerini dile getiriyorum büyük ölçüde. Tabandan bana destek çok fazla. Benim için ikna edici olmadı yani ben tatmin olmadım. Bundan sonraki adımları izleyeceğiz hep birlikte. Şimdi biz ancak halka hesap vermeliyiz. Bize hesap soracak olan da halkımızdır. Halkımızın nasıl hesap soracağını bilmiyorum, bekleyip göreceğiz." ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*