CHP'de çarşaflılar için MESCİT hazır

CHP'de çarşaflılar için MESCİT hazır.10927
  • Giriş : 23.11.2008 / 08:07:00

Baykal'ın başörtülü ve çarşaflı kadınlara parti rozeti takmasıyla başlayan 'açılım' yeni adımlarla devam edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erzurum, Elazığ, Ağrı ve Kars teşkilatlarında da çarşaflı kadınlar için katılım töreni yapılacak. Hafta içinde iki çarşaflı kadını ağırlayan CHP yönetimi, ziyarete gelen partililerin dini vecibelerini yerine getirebilmesi için genel merkeze mescit yapılmasını da gündemine aldı. Genel Sekreter Yardımcısı Mesut Değer, Baykal'ın yeni açılımıyla birlikte başörtülü kadınların CHP'ye ilgisinin arttığını savundu. Aynı zamanda eski Diyarbakır milletvekili olan Değer, Doğu ve Güneydoğu'da partisine oy verenlerin büyük bölümünün başörtüsü taktığına işaret etti. CHP'nin kapılarının herkese açık olduğunu belirten Değer, genel merkezde mescit bulunmamasını eksiklik olarak niteledi. Namazlarını partideki odasında kıldığını söyleyen Değer, "Odamda seccade var. Seçmenlerim geldiğinde namazını kılıyor. Genel merkezde bir mescit olması gerekirdi. Bu bir eksiklik. Kurultaydan sonra bu konu da gündeme gelecektir ve sanırım düzeltilecektir." dedi.

CHP'nin başörtüsü açılımı, toplumun her kesiminden ilgi gördü. Bazı milletvekillerinin itirazına rağmen yerel teşkilatların tamamı destek verdi. Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, hiçbir örgütten olumsuz tepki almadıklarını açıkladı. CHP'deki açılıma en çok sevinenler ise Doğu ve Güneydoğulu seçmeni yönetimde temsil eden isimler oldu. Eski Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer ile eski Ağrı İl Başkanı Savcı Sayan, bu tablonun Doğulu seçmen üzerinde çok olumlu etki yaptığı görüşünde. CHP Genel Sekreteri Değer, CHP'nin 72 milyona hitap eden bir parti olduğuna işaret ediyor. Annesinin türbanlı, kız kardeşlerinin başörtülü, ablasının ise çarşaflı olduğunu hatırlatırken Doğu'da CHP'ye oy verenlerin büyük bölümünün başının kapalı olduğuna dikkat çekiyor. Bu süreçte başörtülü kadınların CHP'ye ilgisinin arttığını anlatan Değer, şöyle devam ediyor: "Diyarbakır'da il başkanlığımıza birçok türbanlı ve çarşaflı kadın giderek son açılımı doğru bulduklarını söylemiş. İki gün önce genel merkeze iki çarşaflı kadın geldi, onları en iyi şekilde ağırladık. 'Sadece size bakmaya geldik.' dediler. 'Bizden korkmayın, biz korkuluk değiliz.' dedik. Elazığ'da da çarşaflı kadınların partiye katılım töreni olacak." Değer, CHP'nin kapılarının herkese açık olduğunu vurguluyor. Genel merkezde bir mescit bulunmamasının eksiklik olduğunu, bu konunun aralık ayındaki tüzük kurultayından sonra gündeme geleceğini kaydediyor. Değer, "Benim odamda seccade var. Seçmenlerim geldiğinde namazını kılıyor. Ben de bazen odamda namaz kılıyorum. Ancak genel merkezde bir mescit olması gerekirdi. Bu bir eksiklik. Kurultaydan sonra bu konu da gündeme gelecektir ve sanırım düzeltilecektir." diye konuşuyor.

KURTULUŞ SAVAŞINDA KADINLAR BAŞÖRTÜLÜYDÜ

Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Savcı Sayan, tabanın yeni durumu nasıl karşıladığı sorusuna tek kelimeyle cevap veriyor: "Mükemmel." Halkın partisine kavuştuğunu savunurken "Zaten CHP'nin özü budur." ifadesini kullanıyor. Sayan, Kurtuluş Savaşı'nda topa mermi süren kadınların hepsinin kapalı olduğunu hatırlatıyor. Herkesin inanışına, kılık kıyafetine saygı duyduklarını belirtirken şunları dile getiriyor: "Partilerin işi insanların kılık kıyafetlerine karışmak değil, onları nasıl doyuracağını düşünmektir. Kimsenin bir başkasının 'yaşam alanına müdahale' hakkı yok. CHP, bunun sigortası olduğunu gösterdi. İnsanları keşkesiz, çünküsüz, eğersiz seviyoruz. İnsanları kendimize benzeterek sevmenin bir anlamı yok." Sayan, CHP'nin isminde 'halk' kelimesi olduğunu söylerken halkın tüm renklerine sahip çıkılması gerektiğinin altını çiziyor. CHP'nin türbanlıların üniversiteye gitmelerine engel olmasını ise şöyle izah ediyor: "Bu konuda insanlarımızın birbirini ikna etmesi gerekiyor. Yani 'sen türbanı siyasi simge için takıyorsun' diyen ile 'hayır inançlarım için takıyorum' diyenler birbirlerine güven duymaya başladığında sorun kendiliğinden çözülür. Türban konusunda sorun Anayasa Mahkemesi falan değildir. Ne yazık ki toplum olarak birbirimizi ikna edemedik. Güven sağlandıktan sonra çözemeyeceğimiz sorun yoktur." Sayan, Ağrı, Kars ve Erzurum'da binlerce türbanlı ve çarşaflı kadının partiye katılacağı bilgisini verirken "Memleketim Ağrı'da CHP'ye oy veren kadınların yüzde 99'u kapalıdır." diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*