CHP'de Genel başkanlık için 4 aday kolları sıvadı

CHP'de Genel başkanlık için 4 aday kolları sıvadı.7267
  • Giriş : 07.04.2008 / 05:28:00
  • Güncelleme : 07.04.2008 / 00:09:48

22 Temmuz seçimi sonrasında muhalif hareketin doğduğu CHP olağan kurultay hazırlığında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP'de aday olabilmek için 253 delegenin imzası gerekirken, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın karşısına çıkmaya hazırlanan Samsun Milletvekili Haluk Koç ise, yönetimde değişim isteyen illerde delege seçimi yapılmadığını iddia etti.

CHP'de olağan kurultaya 20 gün kaldı. Deniz Baykal'ın karşısına çıkmaya hazırlanan genel başkan aday adayları seslerini yükseltmeye başladı.

Samsun Milletvekili Haluk Koç'un yanısıra işadamı Umut Oran, öğretim üyesi Tolga Yarman ve parti meclisi üyesi Ayhan Yalçınkaya da genel başkanlık için aday adayları.

Baykal'ın karşısında şimdilik 4 aday adayı var. Kulislerde ise Profesör Süheyl Batum ve eski milletvekili Gülsün Bilgehan'ın da aday olabileceği konuşuluyor. Batum'un bir sonraki kurultay için hazırlık yaptığı belirtilirken, Gülsün Bilgehan ise sessizliğini koruyor.

CHP'de aday adaylığından adaylığa geçebilmek kolay değil. Tüzüğe göre, 1213 delegenin 253'nün imzası gerekiyor. Bu, mevcut delege yapısı içerisinde muhaliflerin imza toplamasını zorlaştırıyor.

Haluk Koç, imza sıkıntısının yanında bazı illerde delege seçimi yapılmadığını iddia ederken, "Değişimi isteyen delegelerin kurultaya gelmesi istenmiyor" dedi.

26-27 Nisan'da sadece genel başkanlık yarışı değil, parti meclisi listesi için de büyük mücadele yaşanacağı belirtiliyor. Muhalefetin, genel merkezin hazırlayacağı listeyi delmek için ikinci liste hazırlayacağı da kulislerde konuşuluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious