CHP'de her yerde kulis var

CHP'de her yerde kulis var.6791
  • Giriş : 16.10.2007 / 23:00:00
  • Güncelleme : 16.10.2007 / 22:41:18

CHP'de, ismi öne çıkan 3 genel başkan adayı arasında uzlaşma sağlanamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kurultayına henüz 5 ay olmasına karşın şimdiden yoğun tartışmaların yaşandığı CHP'de, ismi öne çıkan üç genel başkan adayı arasında henüz uzlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine, her grup kendisine yönelik taban arayışına yoğunluk verdi.

Önceki kurultaylardan ders çıkaran muhalifler, CHP Genel Merkez yönetimi karşısında birliktelik sağlanmadan başarı şansının yakalanamayacağı düşüncesiyle tek aday çıkarma arayışını sürdürüyor.

Samsun Milletvekili Haluk Koç, İzmir Milletvekili Oğuz Oyan ve İsmet İnönü'nün torunu Gülsün Bilgehan'ın önderliğinde yürüyen muhalif hareket, gittikleri yerlerde CHP örgütüyle temasa geçerek düşüncelerini alıyor.

Koç perşembe günü açıklıyor

Koç'un, perşembe günü kameralar karşısına geçerek adaylığını açıklaması bekleniyor. Koç’un adaylığını açıklamasının ardından gündeme gelen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün kendisine destek vereceği yönündeki iddialar gerçeği yansıtmıyor. Sarıgül’e yakın kaynaklar Bilgehan, Koç ve Oyan’a herhangi bir destek verilmesinin söz konusu olmadığını, Sarıgül’ün örgütlenme çalışmalarını sürdüreceğini kaydetti. Ancak ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevkedildiği için Sarıgül'ün kurultayda aday olamayacağı ifade ediliyor.

Biz anlaştıracağız arkadaşları

Bu arada adayların kendi aralarında anlaşamamaları durumunda, itiraz edilmeyecek bir kişinin gündeme gelmesi şeklinde yorumlanan "abi" formülü için ismi geçen ve Bilgehan ile birlikte hareket eden Abdülkadir Ateş de Milliyet'e, "Benim açımdan böyle bir şey yok. Benim bütün uğraşım ismi geçen arkadaşlar arasında bir mutabakat sağlayıp, genel merkezin çıkaracağı isme karşı tek adayla kurultaya gidilmesini sağlamak. Sonuna kadar bunun için uğraş vereceğim. Böyle bir şeyin gündeme geleceğini sanmıyorum. Biz anlaştıracağz arkadaşları. Kurultayda şansı en yüksek, yerel seçimde en çok oy getirecek adayı tespit etmeye çalışıyoruz" diye konuştu.
CHP lideri Deniz Baykal, geçen cuma özel uçakla Batman'a giderken bir soru üzerine, parti içi muhalefete yönelik, "Hepsi çok değerli arkadaşlar'' demişti. Baykal, bu gruba yönelik kullandığı "ihtiras" ve "tatminsizlik" ifadesinin ağır olduğu yorumu için ise, "Normaldir, siyasette ihtiras olur. Yok mu diyecekler" diye konuşmuştu.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious